Ana Sayfa Sanat Yerli Platform Exxen ve Dünya Devi Netflix Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yerli Platform Exxen ve Dünya Devi Netflix Arasındaki Farklar Nelerdir?

136

Son dönemlerde internet dizilerine olan ilgi artıyor. Pandeminin getirmiş olduğu eve kapanma zamanlarında herkes internet üzerinden dizi izlemeye başladı. Hiç ilgisi bile olmayan insanların dahi ilgisini çeken bir platform oldu. Zamanın getirdiği yenilikten midir bilinmez ama çoğu dizi oyuncuları televizyonda veya sinemada oynamak yerine internet film/dizilerini tercih etmeye başladılar.

Sizler için EXXEN ve NETFLİX dijital platformlarının araştırmasını yaptık ve pozitif, negatif yönlerini kıyasladık. Ücretleri ne kadar? Neler izleyebiliyorum? gibi soruların cevaplarına gelin beraber bakalım;

EXXEN Nedir?

Acun Ilıcalının girişimci ruhlu bir insan olduğunu Türkiye’de bilmeyen yoktur. Televizyon hayatına gençlik yıllarında başlayan Ilıcalı TV8 kanalını satın aldıktan sonra başarılarına başarı katmaya devam etti. Acun Ilıcalı tarafından geliştirilen bu dijital platform 1 Ocaktan itibaren bizlere sunuldu. Aylık ve yıllık abonelik ücretleri bulunan bu platformda birden fazla içerik sunuluyor. Eğlence programları, diziler, çocukların ilgisini çekecek içerikler, yarışmalar, güldürü şovları, belgesel ve televizyonda yayınlanması uygun bulunmayan 20-40 dakikalık programlar ele alınıyor.

EXXEN NASIL İZLENİR?

Exxen’e üyeliğinizi gerçekleştirdikten sonra internet üzerinden izleyebilirsiniz veya Play Store ya da Apple Stordan uygulamayı indirim giriş yaparak izleyebilirsiniz. Televizyondan izlemek isterseniz HTMI kablosuyla bilgisayarınızı televizyona bağlayıp kolaylıkla izleyebilirsiniz.

EXXEN ÜCRETİ NE KADAR?

Her platformda olduğu gibi Exxen’in de bir ücreti var.

  • Reklamlı olarak üyelik almak isterseniz platformun aylık fiyatı 9,90 ₺.
  • Reklamsız üyelik ise aylık 19,90 ₺.
  • Reklamlı yıllık üyelik isterseniz 99,90 ₺.
  • Reklamsız yıllık üyelik 199,90 ₺ şeklinde üyelik alabilirsiniz.

NETFLİX Nedir?

Netflix’in merkezi Kaloforniya’da bulunan bir dijital platformdur. Amerikan teknolojisiyle bize sunulan bu dijital platformun içerisinde bulunan diziler ve filmler ile başarısını bütün dünyaya kanıtladı. Dizi ve film izleme platformları arasında dünyada birinci sırada gelen Netflix Çin, Kırım, Kuzey Kore ve Suriye hariç tüm ülkelerde izleniyor.

NETFLİX NASIL ÇALIŞIR?

3 üyelik seçeneği bulunuyor. İki kişiden fazla izleyen için üyelik almak isterseniz Temel paketi hariç diğer paketleri alabilirsiniz. İçerisinde bulunan orijinal içerikleri reklamsız izleme özelliğine sahip olan bu platforma birden fazla kullanıcı tanımlayabilirsiniz. Tabi bunun için en düşük standart paket almanız gerekiyor. Netflix’in bir özelliği de çevrimdışı izleme olmasıdır. İnternetiniz varken izlemek istediğiniz diziyi veya filmi indirip internetsiz bir ortamda çok rahat izleyebilirsiniz.

NETFLİX NASIL İZLENİR?

Yeni nesil televizyonlarda Smart Tv bulunuyor. Bu alanda Netflix otomatik yüklü oluyor oradan rahatlıkla üyelik bilgilerinizi girerek izleyebilirsiniz. Veya HTMI kablosuyla bağlantı kurarak izleyebilirsiniz.

Telefondan izlemek isterseniz uygulamayı indirerek izleyebilirsiniz. Bilgisayardan izlemek için arama motoruna Netflix’i aratıp üyelik bilgilerinizi girerek bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

NETFLİX ÜCRETİ NE KADAR?

Netflix 2021 yılında Türkiye de %31 ile %50 arasında zam yaptı. Bu artışın nedeni şu 1 yıllık zaman içerisinde Türkiye genelinden çok üyelik olduğu için zam yapıldığı düşünülüyor.

  • Netflix Temel Paket: Aylık 26,99 ₺ olan bu paket aynı anda sadece bir kişinin içerik izlemesini sağlıyor. Yani aynı anda farklı yerden bir kişi giriş yaparsa iki kişi farklı içerikler izleyemez. Ayrıca içeriklerin çözünürlüğü standart olarak uygulanıyor.
  • Netflix Standart Paket: Aylık 40,99 ₺ olan bu paket iki farklı cihazdan içerik izlemeye olanak sağlıyor. İçeriklerin çözünürlüğü HD yani (750 p) olarak bize sunuluyor.
  • Netflix Özel Paket: Aylık 54,99 ₺ olan bu paketin içeriğinde aynı anda 4 faklı cihazdan içerik izleme özelliğine sahip. Bunun yanında içerik izleme çözünürlüğü HD ve Ultra HD (1080 / 4K) olarak uygulanıyor.

Yeni Nesil Televizyon

Dijital platformlara kaymamızın nedenlerinden bir tanesi televizyon dizilerin gereksiz yere dakikaları uzatması. Bir dizinin bir bölümü nasıl olurda 3 saat olabilir akıl işi değil. Bu nedenden dolayı dijital platformlara talep arttı. Bununla beraber televizyonda her alanda dizi yayınlanmaması bizi dijital platformlara itiyor. Ayrıca iyi dizi oyuncuları TV dizilerinin set saatleri yüzünden internete kaymasını bizleri de etkilemiyor değil. İyi bir dizi izlemek istiyorsak iyi oyuncularla birlikte izlemeliyiz diye düşünüyoruz. Bunun haricinde dijital platformlarda insanlar kendi ilgi alanlarına göre listeler oluşturup günün her dakikası istediği içeriği izleyebiliyorlar. Daha önce kaçırdığı bir diziyi istediği vakit reklamsız izlenebilen bu alanı gençler çok seviyor. Y ve Z kuşağının daha çok ilgisini çeken dijital platform yeni neslin bırakmayı düşünmediği bir ilgi alanı olarak gelişiyor.

Önceki İçerikDünya Ülkelerinin Bitmek Bilmeyen Uzay Yarışı
Sonraki İçerikÜcretsiz Kullanılan En İyi 10 Video Düzenleme Programı
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.