Ana Sayfa İnternet Yeni Nesil Filmlere Hayat Veren CGI Teknolojisi Nedir?

Yeni Nesil Filmlere Hayat Veren CGI Teknolojisi Nedir?

39

Bulunduğumuz dönemde evlerimizde sıkılmamak için hepimiz film ve dizilere sardık. Aksiyon veya süper kahraman filmleri izlediğimizde eskiden çekilen filmlere göre büyük bir ilerleme kaydedildiğini net bir şekilde fark ediyoruz. Özellikle Marvel veya Dc filmlerinde nefes kesen sahnelere ve doğa üstü grafiklere şahit oluyoruz. Bunu mümkün kılan teknolojinin ismi CGI. Bu teknoloji hakkında bilmeniz gerekenleri kısa bir şekilde anlatayım.

CGI Teknolojisi Nedir?

Süper kahraman filmleri, fantastik filmler ve aksiyon filmlerinde karşımıza çıkan olağanüstü sahneleri ve karakterleri bu teknolojiye borçluyuz. Açılımı Computer generated imagery yani bilgisayar üretimli imgeleme. Marvel filmlerindeki Hulk veya Maymunlar Cehennemi’nde gördüğümüz maymunları bu teknolojiyi kullanarak ekrana getiriyorlar. Yeşil ekran teknolojisini eminim herkes biliyordur. CGI yeşil ekran teknolojisinin ilerlemiş hali olarak gösterilebilir. Bilgisayarda yaratılmış görüntüleri, çekilen sahnelerde yerleştirilmiş referans noktaları yardımıyla filme ekliyorlar. Bunun oldukça zor ve zahmetli bir iş olduğunu belirtmeliyim. Gördüğümüz bütün gerçekçi sahnelerin arkasında çok büyük bir emek yatıyor.

Bu Teknoloji Neden Tercih Edilmeli?

Öncelikle gördüğümüz etkileyici sahnelerin dışında bu teknolojinin maliyeti de olumlu yönde etkilediğini bilmek gerekiyor. Çekilen sahneleri dünyanın öbür ucuna gitmeden hazırlamak oldukça büyük kolaylıklar sağlıyor. Bu teknolojiyle yalnızca filmlerde ve dizilerde karşılaşmıyoruz. Oynadığımız video oyunlarında da bu teknoloji oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Aksiyon oyunlarından spor oyunlarına kadar pek çok oyun türünde bu teknoloji ile karşılaşıyoruz. Örnek olarak NBA serisini verebilirim. Bu oyunda gerçek oyuncular özel hareketlerini yapıyor. Yapımcılar da bu sahneleri oyuna ekliyorlar.

Eskiden çekilen filmler için hazırlanan büyük maketler ve film çekimlerini yapabilmek için inşa edilen setler vardı. Buna rağmen pek de tatmin edici görüntülerle karşılaşılmıyordu. CGI teknolojisi ve benzeri teknolojiler hayatımıza girdiğinden beri o kadar gerçekçi sahneler ile karşılaşıyoruz ki, bunların bilgisayar ile yapıldığına inanmak epey zor. Bu sebeple günümüzdeki filmlerde bu teknoloji sıkça kullanılıyor.

CGI Yerine Kullanılan Özel Efekt Uygulamaları

Filmlerde tercih edilen özel efektler her zaman CGI ile yapılmıyor. Bunun yerine farklı yöntemler kullanılarak çekilen filmler de mevcut. Bu uygulamalardan ilki Animatronic. Bu teknolojiyi makine yardımıyla kontrol edilen kuklalar ile açıklayabilirim diye düşünüyorum. Jurassic Park ve Terminatör filmleri bu yöntemle çekilmiştir. Bu yöntemin tercih edilmesinin sebebini CGI teknolojisinin çok gelişmemesine bağlıyorum. Filmdeki gerçekçiliği arttırmak için kötü hazırlanmış bilgisayar efektleri yerine gerçekçi kuklaları kullanmışlar. Bu konuda başarısız olduklarını söylemek çok yanlış olur. Terminatör ve Jurassic Park filmlerinin tadı hala damağımızda.

Kullanılan bir başka yöntem Minyatür Model yöntemi. Çekilecek sahnedeki modellerin minyatür maketlerini oluşturarak ve bunları hareket ettirerek çekilmesi zor olan film sahnelerini çekmeyi başarmışlar. Yine ufak bir örnek vermek isterim. Titanik filminin bazı sahneleri minyatür maketlerle beraber bir yüzme havuzunda çekilmiş. Bu yöntemde de gerçekçi görüntüler elde etmek oldukça mümkün.

Stop-Motion Yöntemi ile Animasyon Yapımı

Hazır konu açılmışken bu yöntemden de kısaca bahsetmek istedim. Animasyonların yapımlarının oldukça zorlu olduğunu bildiğinizi düşünüyorum. Neredeyse her karenin çizilmesi gerekiyor. Yeni nesil animasyonlarda olduğu gibi eskiden de kullanılan Stop-Motion yani Hareketsiz Çekim yöntemi cansız nesnelere hareket kazandırmaya dayanıyor. Cansız nesnelerin yapması gereken hareketlerin tamamı sabırla gerçekleştiriliyor. Daha sonrasında bütün görüntüler birleştirilerek film haline getiriliyor. Bu yöntemi kullanarak amatör bir şekilde çekilen sahneler bile oldukça etkileyici diyebilirim.


Sinema gerçekten büyük bir tutku. Yapılan filmleri veya dizileri izlerken, bunu ne kadar büyük emek karşılığında ortaya çıkardıklarını bilmek filmden aldığım zevki biraz daha arttırıyor. Yeni nesil filmlerde bulunan ve her açıdan fayda sağlayan CGI teknolojisi ve benzer teknolojiler şimdiki filmleri daha keyifli hale getirdi. Bazı sahneleri izlerken ağzımızın açık kaldığı da su götürmez bir gerçek. Bakalım bu teknoloji daha ne kadar ileri gidecek?

Önceki İçerikTweet Satışlarından Dijital Sanata Doğru Açılan Yol: NFT
Sonraki İçerikEski Ramazanları Hatırlatan Ramazan Ayı Gelenekleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.