Ana Sayfa Yaşam Yemeklerinizde Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 10 Doğal Malzeme

Yemeklerinizde Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 10 Doğal Malzeme

26

Biliyorsunuz ki dünya mutfağı oldukça zengindir. Ve bugün sizler için yemeğinizi şeker olmadan da tatlandıracak 10 doğal malzeme konusunu ele aldık. Diyet yapanlar ve yediklerinin kalorisine dikkat edenler için oldukça yararlı bir içerik olacağını düşünüyorum. Gelin bunları hep birlikte göz gezdirelim.


1. Doğanın Bizlere Sunduğu Şeker: Bal

Çiçek Balı

Soframızı tatlandıran balın tabi ki birçok faydası ve kullanım alanı vardır. Kozmetikten, çerezlere, tatlılardan yemeklere vazgeçilmez bir besindir. Özellikle Ortadoğu mutfağında yer alır. Şeker yerine kullanılan malzemeler arasındaki bal, tatlılarda da çok revaçtadır. Arı kardeşlerimize kolaylıklar dileyip, diğer maddemize geçebiliriz.


2. Kış Mevsiminin Vazgeçilmez Tadı: Tarçın

Kabuk veya Toz Tarçın

Kış aylarında oldukça sık tüketilen tarçın aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle birlikte birçok alanda kullanılır. En yaygın olarak bilinen toz ve kabuk tarçın olmak üzere daha birçok çeşidi bulunmaktadır. Sıcak içeceklerde, kurabiye ve kek tarzı gıdalarda şeker yerine hem tatlandırıcı hem aroma için de kullanabiliriz. Aynı zamanda diyabet hastalarımız içinde çok faydalıdır. Kandaki şekeri dengelediği için onlar için gayet faydalı bir besindir. Kış aylarınıza tarçının eşlik etmesine izin verebilirsiniz.


3. Çikolata (Kakao) İle Lezzet Dolu Diyetler

Kakao veya Bitter Çikolata

Gelelim üçüncü malzememize. Hepimizin çok sevdiği, 7’den 70’ e bayılarak tüketilen gıda olan çikolata aslen Orta ve Güney Amerika’da yetişen kakao ağaçlarının meyvesi olarak bilinir. Tarihi uzun bir süreçten geçen çikolata günümüzde oldukça yaygındır. Özellikle İsviçre mutfağında yer alan ve yemeklerde şeker yerine kullanılan Mövenpick çikolatası İsviçre’de oldukça yaygındır. En popüler yemekleri çikolatalı pancarlı somondur. Az önce bahsettiğim gibi de Mövenpick çikolatası ile birlikte damaklarınızı lezzetlendirebilirsiniz.


4. Şeker Yerine Kullanılabilecek Bitki: Stevia

Görüntü Olarak Naneye Benzeyen Stevia Bitkisi

Sizin de belki adını hiç duymadığınız, şeker yerine kullanabileceğiniz doğal bir tatlandırıcı ile kaşınızdayız. Hep birlikte kısa bir bilgi edinelim. Stevia doğal olmasıyla birlikte tansiyonu dengeler. Sindirim sistemimizi düzene sokar. Neredeyse içinde hiç kalori bulunmamaktadır. Bu yüzden diyet yapanların en iyi dostlarından biridir. Ayrıca yüksek tatlandırıcı özelliği ile listemizde yer almayı başarıyor.


5. Ramazan Aylarının Doğal Şekeri: Hurma

Hurma

Hurma, şekerli yapısından dolayı yemeklerde, tatlılarda, süt ve bazı çaylarda şeker yerine doğal tatlandırıcı özelliği ile kullanılabilir. Tabi saydığım maddeler arasında hurmanın farklı farklı kullanım alanları da vardır. Mesela kızartmalarınıza 1 tatlı kaşığı kadar hurma yağı eklediğinizde, kızartmanız daha tatlı ve lezzetli olur. Mineral bakımından zengin olan hurmanızı toz haline getirdiğinizde süt ve çayınızı da mutlaka tatlandıracaktır. Bence mutlaka denemelisiniz.


6. En Az Bal Kadar Lezzetli Olan Agave Şurubu

Birçok Yemekte Kullanılabilen Agave Şurubu

İsminden de gördüğünüz üzere Agave bitkisinin asıl yetiştirildiği yer Güney Amerika ve Latin Amerika’dır. Bu şurup Meksika’da da fazlasıyla yaygındır. Agave şurubunun tadı oldukça tatlıdır. Yetiştirilmesi uzun yıllar alan bu bitki her türlü içecek ve kokteylde kullanabilirsiniz. Eğer daha önceden denemediyseniz kesinlikle tavsiye ederim.


7. Tropikal Bir Tatlandırıcı: Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Uzun ve devasa ağaçlarda yetişen tropikal meyvemiz olan Hindistan cevizinin yağını tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Saç bakımları, mantarı yok etme, cilt nemlendirilmesi gibi birçok kullanım alanı mevcuttur. Şeker yerine rahatlıkla tüketebileceğiniz doğal yağlardan birisidir.


8. Kanada’dan Ülkemize Uzanan Lezzetli Yolculuk: Akçaağaç Şurubu

Kanada Bölgesinde Oldukça Sık Tüketilen Akçaağaç Şurubu

Mutfağımızda pek bulunmasa da akçaağaç şurubu şeker yerine kullanılan en popüler şuruplardan birisidir. Potasyum ve Kalsiyum gibi birçok mineral bakımından zengindir. Tabi faydalı diye de aşırıya kaçmamak gerekir. Gereğinden fazla tüketildiğinde obizeteden tutun kalp hastalıklarına kadar pek çok rahatsızlığa neden olabilir. Her şeyin azı karar çoğu zarardır. O yüzden, sevgili okuyucularım dikkat etmenizi öneririm.


9. Diyetlerinizden Eksik Etmeyeceğiniz Bilinmeyen Lezzet: Keşiş Meyvesi

Keşiş Meyvesi

Keşiş meyvesi de şeker yerine kullanabileceğimiz malzemelerden biridir. Keşiş meyvesinin kısa bir ömrü olduğu için hasattan hemen sonra tüketilmelidir. Meyvemizi kuruttuktan sonra kalorisi sıfıra düşer. Yine diyetinizde bu meyveyi kullanabilirsiniz. Keşiş meyvesinin tadı tahmin ettiğiniz üzere diğer meyveler gibi değildir. Bunun yerine vücutta doğal şekerlerle metabolize edilir. Ve güçlü bir antioksidandır.


10. Doğal Bir Lezzet Şöleni: Yacon Şurubu

Yacon Şurubu

Evet gelelim son maddemize. Yacon Şurubu belki de çoğunuzun bilmediği, doğal şeker yerine kullanabileceğiniz bir şuruptur. Görünüşü patatese benzeyen bir yapısı vardır. Güney Amerika’ya özgü bir besindir. Yine sofranızda şeker yerine kullanabileceğiniz bir maddeyle sizlere veda ediyorum.


Şeker yerine kullanabileceğimiz 10 doğal maddeyi sizler için sıraladık. Diyabet hastaları için, diyeti olanlar doğal besinleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Önceki İçerikNeden Satranç Oynamalıyız? Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?
Sonraki İçerikİngilizce Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz En Masrafsız ve En Etkili Metotlar
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.