Ana Sayfa Yaşam Yaz Aylarını Beklerken Kilonuzu Kontrol Altına Almanızı Sağlayacak Öneriler

Yaz Aylarını Beklerken Kilonuzu Kontrol Altına Almanızı Sağlayacak Öneriler

32

Malum yaz ayları yaklaşıyor. Yaz aylarına yaklaşırken herkes kilo verme telaşına kapılır. Deniz, kum, güneş ve şık kıyafetlerin içinde iyi görünme isteği ile birçoğumuz bunu başarır. Peki herkes verilen kiloyu kontrol altında tutabilir mi? Maalesef bunun cevabı kocaman bir hayır. Kimileri önceki kilosunun üzerine bile çıkar. Gelin sizlere sıcak aylara girmeden önce kilonuzu kontrol altında tutabileceğiniz birkaç öneri vereyim.

Açlık Hissi En Büyük Düşmanlarınızdan Birisi

Açlık hissi her insana sonrasında suçluluk duyacağı şeyler yaptırabilir. Örneğin diyetin ilk günlerindesiniz ve aklınıza birden kalorisi çok olan sevdiğiniz bir yemek geldi. Çok aç olduğunuzdan kontrolü kaybedebilir ve normalde yiyeceğinizin iki katını yiyebilirsiniz. Midenin genişleyen bir yapısı olduğundan yemeğin başlangıcında doyduğunuzu hissetmezsiniz. Sonuç olarak bu yemek size fazla kilo olarak geri döner.

Fit kalmak istiyorsanız fazla açlıktan uzak durmanızı tavsiye ederim. Bunu nasıl yapacağınız konusuna gelelim isterseniz. Diyetisyenlerin de onayladığı bir yöntem olan ara öğün yöntemi sizleri bu durumdan kurtarabilir. Öğün aralarında elma veya muz gibi meyveleri az miktarda tüketerek veya besin değeri yüksek kuru yemişlerden (badem, fındık vb.) birkaç tane yiyerek öğün vakti geldiğinde fazla açlıktan kurtulabilirsiniz.

Sıvı Tüketimini Azaltmak Yerine Arttırın

Birçok insan diyet yaptığı süreçte veya sonraki süreçte sıvı tüketimini ihmal ediyor. Bu durum sindirim sisteminizi zorluyor benden söylemesi. Sıvıdan kastım asitli içecekler, çay veya kahve değil. En sağlıklı sıvı bizler için sudur. Susadığınızda katkılı içecekler tüketmek yerine su içmeniz vücudunuzu formda tutmanıza yardımcı olacaktır. Su içmeyi unutmamanız vücudunuzun fit bir şekilde kalması için çok büyük bir önem taşıyor. Günde en az 2 litre su tükettiğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bu sayede formunuzu koruyabilirsiniz.

Kendinizi Kısıtlamak Yerine Düzen Oluşturun

Pek çok insan diyet esnasında çok katı kurallar uyguluyor ve diyet sona erdiğinde uzun zamandır yemediği tatlılara veya yağlı yiyeceklere saldırıyor. Bu yaptığınız diyeti yok ediyor. Kendinizi tamamen kısıtlamak yerine istediğiniz tatlıyı veya yemeği belirli miktarlarda yemelisiniz. Ne tamamen kesin ne de aşırı tüketin. Eğer canınız diyetinize ters düşen bir şey yemek istiyorsa az miktarda yedikten sonra bunu ufak bir spor ile telafi edebilirsiniz. Veya öğünlerinizde kalori hesabı yaparak gün içinde yediklerinizi ayarlayabilirsiniz. Seçim size ait.

Sabah Rutinleriniz ve Kahvaltılarınız Altın Değerinde

Fit kalabilmek için herkesin bildiği ”yatmadan önce bir şeyler yemeyin” lafını eminim duymuşsunuzdur. Uyku öncesinde olduğu gibi sonrasında yaptıklarınız da büyük önem taşıyor. Uyanır uyanmaz bir bardak su içmeniz metabolizmanızı harekete geçirecektir. Harekete geçen metabolizmayı çalıştırmanız da gerekli değil mi? Kalorisi hesaplanmış güzel bir kahvaltıyla günü başlatmanız vücudunuzu zinde tuttuğu gibi fit olmanıza yardımcı olur.

Dengeli Beslenmeyi Unutursanız Sonuç Hoşunuza Gitmeyebilir

Dengeli beslenmek küçüklüğümüzden bu yana bizlere öğretilen şeylerden biri. Peki nedir bu dengeli beslenmek? Bir besin sağlıklı diye sürekli onu yemek kesinlikle yanlış bir davranış. Besin değerleri yüksek yemekler hazırlamalısınız ve bunun yanında içinde barındırdığı vitamin ve minerallere dikkat etmelisiniz. Örneğin proteinler diyetlerinize destek olan besin grubuyken sindirimleri zor olabilir. Bu sebeple hiç durmadan protein almamalısınız. Hem protein hem karbonhidrat hem de diğer yararlı besin gruplarını içeren şeyler yemelisiniz. Tek yönlü beslenmek fit kalma hayallerinizi suya düşürebilir. Dengeli bir menü oluşturun ve haftanın günlerine bölün derim. Bu sayede yediklerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Ufak Bir İpucu: Lifler!

Yukarıda bahsettiğim tokluk hissini oluşturan besin grupları arasında lif içerikli yiyecekler önde geliyor. Lif içeren besinleri tüketmeniz aşırı iştahınızı kapatacaktır. Aynı zamanda sindirim sisteminize yardım edecektir. Lif içerikli besinleri her zaman sofranızda tutmanızı öneririm. Bu besinlere örnek vermek isterim:

  • Muz (Ara öğünleriniz için oldukça güzel bir seçenek)
  • Bazı sebzeler
  • Baklagiller ve tam tahıllı yiyecekler

Sıcacık yaz mevsimi bütün neşesiyle bizleri karşılayacak. Bu mevsimde fit kalmak için verdiğim öneriler işinize yarayabilir. Hem yazlık kıyafetleriniz içinde iyi gözükürsünüz hem de zinde hissedersiniz. Kilo vermeyi başaran herkesin bu kurallara biraz da olsun uymasını tavsiye ediyorum. Başlık olarak yazmadığım bir konu daha var. Fakat bunu her zaman uyguladığınızı varsayıyorum. Tahmin ettiğiniz gibi son konu spor yapmak. Sporu ve hareketi de hayatınızdan eksik etmemeniz dileğiyle.

Önceki İçerikMutasyona Uğramış Koronavirüse Karşı Korunmak İçin Bağışıklık Güçlendirme Yolları Nelerdir?
Sonraki İçerikSokakları Renklendiren Gizemli Sanatçı Banksy Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.