Ana Sayfa Sanat Yaşanmış Öyküleri Seviyorsanız Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

Yaşanmış Öyküleri Seviyorsanız Mutlaka Okumanız Gereken 10 Kitap

11

Kitap okumak bizi her zaman bulunduğumuz ortamdan alır götürür. Kendimizi bazen bir hizmetçi veya polis, bazen ise özlem çeken bir kadın olarak buluruz. Ama bazılarımız ise kurgudan çok gerçekten bu hayatları yaşamış insanları okumak isteriz. Onların ruh hallerini, neden bir cinayet işlediğini veya hangi cesaretle başkaldırabildiğini merak ederiz. Bu nedenle sizler için gerçek hikayelere dayanarak yazılan 10 roman önerisinde bulunduk. İsterseniz başlayalım.

1. Kavgam – Adolf Hitler (Tür: Politika)

Ölümü dahi kendisinin kontrolünde olan bir adamın kendisi hakkında yazılacak kitabın yazarı olmasına açıkçası pek şaşırmadık. Kavgam kitabı Adolf Hitler’in tek başına dünya ile savaştığı ,Almanya ve çevre ülkelerde yaptığı Yahudi soykırımlarından ve de İngiltere, Rusya ,Amerika ile girdiği siyasi ve askeri çatışmayı anlatıyor. Adolf Hitler’in neden dünya ile böyle bir çatışmaya girdiğini merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim.

2. İncir Kuşları – Sinan Akyüz (Tür: Tarihi, Romantik Roman)

İncir Kuşları kitabının sonunda tabiri caiz ise hüngür hüngür ağlayacağınızı söyleyebilirim. Yapılan soykırım arasında hayatta kalmayı başaran güçlü bir kadının hayat hikayesine şahit olacaksınız. 6 Nisan 1992’de Saraybosna şehrinin tam ortasına bomba atılmasıyla 1995 yıllına kadar 44 ay sürecek olan katliam konu olarak işlenmiştir. Bu olay ile bazı ‘medeni’ insanlar, Boşnak Müslüman soykırımını başlatmış oldular. Savaş olmadan önce ana karakterimiz Suada‘ya dinleri farklı ama kalpleri tek bir kadın için atan, birisi Müslüman diğeri Hristiyan olan iki genç aşklarını Suada’ya itiraf eder. Fakat Suada ikisinden birisini seçer ve yolları ayrılan Suada ile genci kader tekrar birleştirir.

3. Mavi Saçlı Kız – Burçak Çerezcioğlu (Tür: Günlük, Anı)

Yaşanmış öykülerin bulunduğu kitapların okunmasının en iyi yanı empati duygusunu geliştirmesidir. Maalesef ki oldukça kısa olan bu kitabın konusu 16 yaşında lösemiden dolayı vefat eden genç kızın anılarından oluşmaktadır. İnsanın başına gelmedikçe aklına da gelmezmiş derler. Kanser olan bir bireyin düşüncelerini merak ediyor veya anlamaya çalışmak istiyorsanız kitabı okuyabilirsiniz.

4. Angela’nın Külleri – Frank McCourt (Tür: Tarihi)

Yazarın çocukluğunu anlattığı kitap, aslında bize geçtiği zamandan dolayı Büyük Buhranı en iyi anlatan romanlardan bir tanesidir. Büyük Buhran 1930 yıllında ABD ve çevresinde yaşanılan ekonomik çöküntüdür. Yazar ailesi ile çocukken İrlanda’dan maddi yetersizlikten dolayı göç ettikleri Amerika’da çektikleri sıkıntı ve aile dramını anlatır.

5. Rüzgarı Dizginleyen Çocuk – Bryan Mealer (Tür: Öykü)

13 yaşındaki bir çocuğun başarı öyküsü bu kitapta en güzel şekilde işlenmiştir. Şehrinde kuraklık meydana gelince maddi yetersizlikten dolayı okulu bırakmak zorunda kalan William, okumaya ve bilime karşı olan açlığını kaybetmez ve her gün köy kütüphanesine kitap okumaya gider. Hayal dünyası iyice gelişen William yel değirmeni yapmaya karar verir ve başarır.

6. Kelebek – Henri Charriere (Tür: Otobiyografi)

Haksız yere itham edildiği cinayet suçu ile müebbet cezası yiyen Henri’nin hapishane hayatı bu kitapta anlatılıyor. Bir adada bulunan hapishaneden defalarca kaçmaya çalışarak daha ağır cezalar yiyen Henri’nin adalet ile olan savaşına bu kitapta ortak olacaksınız.

7. Günahın Üç Rengi – Gülseren Budayıcıoğlu (Tür: Psikoloji)

Gülseren Budayıcıoğlu’nun her kitabında farklı hayatların gizli kalmış yanlarını ve psikolojik yıkımlarını anlatıyor. Bu kitabında ise mazoşist bir genci, cinsel tercihi belirsiz zengin aynı zamanda yaşlanmış bir iş adamını ve fahişe bir kadını anlatıyor. Her gün yüzlerine baktığımız ama asla iç dünyalarını tahmin edemediğimiz arkadaşlarımız var. Bu kitabı okuduktan sonra kendinize olan bakış açınız bile değişecek diyebilirim.

8. Milena’ya Mektuplar – Franz Kafka (Tür: Mektup)

Franz Kafka hepimizin bildiği bir yazardır. Kendisi hukuk okurken gördüğü haksız davalardan dolayı hukuk okumaya gerek olmadığını düşünerek bırakan romantik mi yoksa cesur mu olduğu belirsiz dünyaca ünlü yazardır. Bu aşk iki yıl boyunca mektuplaşarak süren fakat en sonunda umutsuzluğa sürüklenen bir hikayedir.

9. Gerçekten Özgür müyüm? Köle-Mende Nazer(Tür: Dünya Roman)

Kitabın başlığını okumak bile içinizin ezilmesine neden olan harika ötesi bir kitap ile listemize devam edelim. 21.yy medeniyetler beşiği Londra’da geçen köleliğin romanı olarak da adlandırılabilir. Sudanlı, genç bir siyahi kadının köyü basılarak sadece genç kızların kaçırılması ve Londra’ya kadar uzanan Mende’nin hayat öyküsü bu kitapta işlenmektedir.

10. Benim Kısa Tarihim – Stephen Hawking (Tür: Biyografi)

Bilim dünyasında hem kendi beden engeli hem de insanların zihin engellerine rağmen damga vurmuş bir bilim insanı olan Stephen Hawking’in hikayesi bir kitaba sığdırılmıştır. Kitabında kendi hayatından kısa öyküleri ve yaşam dersleri vardır.    


Yaşanmış hikayeleri okumayı her zaman daha çok sevmişimdir. Gerçek olduğunu bilerek okuduğumuz zaman bir yanımız her zaman daha buruk kalır çünkü bizim okumaya dahi dayanamadığımız satırlar yaşanmış öyküleri anlatır. Önemli olan gerçek hayat öyküleri ile seslerini duyurabilmeleridir umarım sizlerde onların seslerini duyarsınız. Şimdiden iyi okumalar. 

Önceki İçerikBalayını Türkiye’de Geçirmek İsteyen Çiftler Nereleri Tercih Etmeli?
Sonraki İçerikBoş Zamanlarınızı Değerlendirebileceğiniz Mutlaka Denemeniz Gereken 10 El İşi Sanatı
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.