Ana Sayfa Yaşam Yaşam Kalitesi Yüksek Olan 10 Şehir

Yaşam Kalitesi Yüksek Olan 10 Şehir

120

Yaşam alanları eski dönemlere göre şehirlere taşındı ve insanların büyük çoğunluğu şehirlerde yaşıyor. Yüksek binalar ve yoğun iş hayatı arasında yaşayan insanların birçoğu daha kırsal kesimlere taşınarak yeni yaşam alanları oluşturuyor. Bunun sebebi ise şehir hayatından biraz daha kopmak ve huzurlu bir yaşam sürmek. İnsanların bahçelere sahip olduğu ve komşularını tanıdığı dönemlerin daha güzel olduğunu düşünenlerdenim. Bulunduğumuz dönemde birçoğumuz apartman dairelerinde yaşıyoruz ve bir bahçeye bile sahip değiliz. Bunu biraz olsun telafi etmek için şehirlere parklar ve doğal yaşam alanları yapılarak yeşil alanlar arttırılıyor. Peki sizler için bir şehri güzel ve yaşanılabilir kılan özellikler nelerdir? Pek çok insan denize kıyısı olan şehirlerde yaşamayı tercih eder. Bazıları da kalabalık şehirlerden kaçınır. Bir şehrin yaşam kalitesini belirleyen özellikler bulunuyor. Dünyamızda yaşam kalitesi yüksek pek çok şehir var. Bazı makalelerden yola çıkarak biraz da kendi fikirlerimi katarak yaşam kalitesi en yüksek şehirleri sizler için derleyip toparladım. Gelin birlikte göz atalım.

1. Canberra – Avusturalya

Canberra Avusturalya’da bulunan denize en uzak şehirlerden biridir. Ve ayrıca Avusturalya’nın başkentidir. Avusturalya’nın sekizinci büyük şehridir ve örnek başkent olarak gösterilmiştir. Burada para birimi olarak Avusturalya Doları (AUD) kullanılır. Ilıman bir iklime sahip olan Canberra Güney yarımkürede yer aldığından dolayı temmuz ayında 5 – 6 derece civarlarındadır. Ocak ayında ise 20 – 22 derece civarlarındadır. Bu sebeplerden dolayı ilkbahar ve yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederim. Başkent olması dolayısıyla müze, sanat galerileri ve anıtlarla dolu olan Canberra’da gezilecek birçok yer bulunuyor. Bunlar dışında benim en çok beğendiğim özelliği ise insanları ve doğası oldu. İnsanları oldukça sevecen ve yardımseverdir. Bolca yağmur aldığı için doğası da insana huzur vermektedir. Eğitim kalitesi de göz ardı edilemez. Oldukça kaliteli bir eğitime ve kaliteli okullara sahip olan Canberra listemizin birinci sırasında yer alıyor.


2. Ottawa – Kanada

Listemizin ikinci üyesi Ottawa ile devam edelim istiyorum. Yine bir başkent ile karşı karşıyayız. Ottawa Kanada’nın başkentidir. Kültür ve sanat açısından oldukça gelişmiş olan Ottawa’da birçok müze, galeri ve tiyatro vardır. Eğitim konusuna da mutlaka değinmek isterim. Kültürel açıdan olduğu kadar eğitim konusunda da oldukça gelişmiş olan Ottawa’da birçok okul ve üniversite bulunur. Nehir kenarına kurulan bu şehrin doğası da oldukça büyüleyicidir diyebilirim. Eğer rahatlamak isterseniz şehir içinde bolca park bulabilirsiniz. Bu parklarda yapacağınız ufak yürüyüşler eminim sizleri çok rahatlatacaktır. Dil olarak İngilizce ve Fransızca konuşulduğunu da bilmenizde fayda var.


3. Wellington – Yeni Zelanda

Benim şahsen doğasına ve havasına hayran olduğum ülkenin başkentiyle listemize devam etmek isterim. Wellington Yeni Zelanda’nın başkentidir. Ayrıca en kalabalık ikinci şehri olarak bilinir. Doğasına hayran olduğumdan bahsetmiştim. Wellington, Cook Boğazı ve Rimutaka Sıradağı arasına kurulmuştur. Bu sebeple şehrin çevresinde mükemmel manzaralara şahit olabilirsiniz. Ilıman bir iklime sahip olmakla birlikte dünyanın en rüzgârlı şehri olmasıyla da bilinir. Bu sebeple yaz ayları çok sıcak olmaz ve bunaltıcı sıcaklarla karşılaşmazsınız. Dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden gösterilen Wellington’da sayısız kültür ve sanat aktiviteleri bulunur. Eşsiz güzellikteki doğası ve yüksek yaşam standartları ile görenleri kendine hayran bırakır. Sayısız müze ve kültürel mirasa sahip olan bu şehrin bir diğer güzel özelliği de ulaşım ağıdır. Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan istediğiniz yerlere çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.


4. Kopenhag – Danimarka

İskandinav ülkelerinden biri olan Danimarka’nın başkenti olan bulunan listemizin dördüncü sırasında yer alıyor. Buraya yerleşecekseniz bilmeniz gereken ilk şey Danca olmalıdır. Çünkü bu ülkenin ana dili Danca’dır. Genel olarak soğuk bir şehir olan Kopenhag yaşam standartları konusunda oldukça gelişmiştir. Ülke içerisinde yapabileceğiniz bolca sosyal aktivite bulunur. Bu sebeplerden dolayı buranın halkı dünyanın en mutlu halkı olarak görülür. Refah seviyesi oldukça yüksek olduğundan oldukça kaliteli bir hayat yaşayabilirsiniz. Ulaşımdan da bahsetmek isterim. Metro sayesinde şehirdeki birçok yere ulaşmak oldukça kolaydır. Havanın soğuk olması önemli değil diyenlerdenseniz kesinlikle burada yaşamanızı önerebilirim.


5. Zürih – İsviçre

İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih listemizin beşinci sırasında yer alıyor. Alp Dağlarına 30 kilometre mesafede olduğu için doğası oldukça güzeldir. Ayrıca şehrin çevresinde bulunan göller oldukça güzel bir doğayı sizler sunmaktadır. Eğitim konusunda oldukça gelişmiş olan Zürih’te Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Zürih Üniversitesi bulunur. Avrupa kültür başkenti olarak görülen Zürih’te birçok müze ve kültürel miras bulunur. Birkaç günde tamamen gezebileceğiniz bu şehirde refah seviyesi oldukça yüksek olduğundan insanların mutlu bir yaşamı vardır. Birçok sosyal etkinlik düzenlenen Zürih’te Şubat ve mart aylarında kızak yarışları düzenlenir. Buraya gelip yerleşmek isteyen birçok insan bulunur.


6. Vancouver – Kanada

Pasifik Okyanusu’na yakın olarak konumlanan Vancouver Kanada’nın en büyük üçüncü şehridir. Eşsiz doğasıyla sizleri kendisine hayran bırakacak bu şehir birçok etkinliğe ev sahipliği yapar. Okyanusa yakın olması sebebiyle rüzgâr sörfü yapabilirsiniz. Geniş golf sahalarında golf oynayabilirsiniz. Çevresinde bulunan dağlarda dağ sporlarına katılabilirsiniz. Macera sporları ve sosyal aktiviteleri ile gerçekten eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Şehirde bulunan müzeler ve sanat galerilerini gezebilirsiniz. Refah seviyesinin ve yaşam standartlarının oldukça üst seviyede olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim. Beni en çok etkileyen şey ise kesinlikle doğasıdır. Parkları ve sizlere sunduğu manzaralar ile Vancouver kesinlikle yaşam kalitesi en yüksek şehirler arasında yer alıyor.


7. Auckland – Yeni Zelanda

Dünyanın en yaşanılabilir şehirlerinden biri olarak seçilen Auckland Yeni Zelanda’da bulunur. Oldukça güzel bir şekilde şehirleşen Auckland Yelkenliler Şehri olarak da bilinir. Çünkü burada dünyadaki en büyük yatçılık yarışması yapılır. Şehir sakin yapısıyla bilinir diyebilirim. Oldukça huzurlu bir hava hakim olduğundan insanları da oldukça mutludur. Şehir uzun plajlara, eşsiz ormanlara ve müzelere ev sahipliği yapıyor. Bunların yanı sıra birçok sosyal etkinlik düzenleniyor. Festivallere katılabilir veya sakin bir doğa gezisine çıkabilirsiniz. Yukarda da bahsettiğim gibi Yeni Zelanda’nın doğasına her zaman hayran olmuşumdur. Auckland sizleri yalnızca doğasıyla bile büyüleyebilir. Bunlar dışında şehirdeki refah seviyesi ve yaşam standartları oldukça yüksektir.


8. Dallas – ABD

Amerika’nın en büyük dördüncü şehri olan Dallas listemizin sekizinci sırasında yer alıyor. Bu şehri listeye almamın en büyük sebebi şehrin her köşesinde farklı bir aktiviteyle karşılaşacak olmanız. Eğlence, kültür, sanat, sosyal yaşam ve bunun benzeri birçok şeyle iç içe bir yaşam sürebilirsiniz. Bunların dışında şehirde pek çok park ve bahçe bulunuyor. Şehirde İngilizce konuşuluyor ve eğitim konusunda oldukça gelişmiş bir şehir olarak öne çıkıyor. Ulaşımın da gelişmiş olduğu Dallas’ta metro veya taksi seçeneklerini kullanabilirsiniz.


9. Sidney – Avusturalya

Listemize yine bir Avusturalya şehri ile devam ediyoruz. Avusturalya’nın en büyük şehri olan Sidney kültür ve sanat merkezi olarak oldukça fazla turist çeken bir şehirdir. Bir liman şehri olan Sidney’de şehrin simgelerinden biri olan opera binası bulunur. Eşsiz doğası ve yüksek yaşam şartları ile Sidney benim favori şehirlerimden birisidir. Şehir harika konumlandığı için çevresinde bulunan doğal güzellikler sizleri kendisine hayran bırakır. Bunun yanı sıra burada göreceğiniz parklar da oldukça güzeldir. Şehirde birçok müze ve galeri mevcuttur. Ayrıca sosyal aktiviteler için pek çok seçenek ile karşılaşabilirsiniz.


10. Münih – Almanya

Bayern’in başkenti olan Münih Almanya’nın en büyük üçüncü şehridir. Kültürel olarak oldukça zengin olan Münih sizleri kendisine hayran bırakabilir. Almanya’nın en güçlü üretim gücüne sahip olan Münih şehrinde birçok güçlü marka bulunur. Bu sebeple sizler için oldukça güzel iş olanakları ile karşılaşabilirsiniz. Birçok sosyal aktiviteye katılabilir veya kültürel mirasları gezebilirsiniz. Almanca konuşulan Münih, refah seviyesinin yüksek olduğu şehirlerdendir. Eğer burada yaşamak isterseniz mutlu bir hayat süreceğinizi söyleyebilirim.


Şehirler insanların yoğun olarak yaşadığı yerleşim yerleridir. Bir şehrin yaşam kalitesinin yüksek olması insanların mutluluğunu arttırır. Ben açıkçası doğayla iç içe olan bir şehirde yaşamayı tercih ederim. Bununla beraber refah seviyesinin yüksek olması da benim için oldukça önemlidir. Herkesin kendine göre standartları bulunur. Sizler için yaşam kalitesinin yüksek olduğu şehirleri toparladım. Bazı kaynaklarla beraber kendi fikirlerimi de eklemeyi unutmadım. Yaşamak istediğiniz veya gezmek istediğiniz şehri bu listede bulabilirsiniz diye umuyorum.

Önceki İçerikÜlkelerin İlginç Sokak Yemekleri
Sonraki İçerikDC Evreninde Bulunan En Güçlü 15 Karakter
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.