Ana Sayfa Gündem Yargılanmadan Önce Öğrenilmesi Gereken Topluluk : LGBT

Yargılanmadan Önce Öğrenilmesi Gereken Topluluk : LGBT

49

Son zamanlarda ülkelerin ve liderlerinin de çok fazla bu konuda konuşmasından sonra LGBT birçok insan tarafından merak edilen bir şey oldu. En basit tanımıyla sadece karşı cinsten hoşlanmayan kişilerin bir araya gelmesini sağlayan bir topluluktur.


LGBT nedir?

LGBT, eşcinsel kavramına karşılık gelen bir isimdir ve içinde sadece eşcinsellikten fazla şeyler de barındırır. Açılımı “Lezbiyen, Gey, Biseksüel ve Transseksüel” olarak ortaya çıkmaktadır. Eşcinsellik kavramı uzun bir zamandır var olsa da devletler tarafından şiddetli bir şekilde bastırılıyordu. Bu kavramın ilk ortaya çıkışı ise 1990 yıllarında gerçekleşti. Bunun sebebi gey tanımının gerçekten çok kısıtlı kalması ve bu bireylerin bundan rahatsız olmasıyla başladı.

Gilbert Baker LGBT yürüyüşleri için en önemli şeyin bir bayrak olduğunu öne sürdü. Baker’ın fikrine göre bayraklar bir topluluğu temsil eden en onurlu semboldü. Bireyleri bir arada gösteren en güzel renklerin doğadan alınabileceğini düşünüp, gökkuşağı renklerini seçmiştir.


Renklerin Anlamları

LGBT bayrağındaki pembe renk cinsiyeti, kırmızı hayatı, turuncu iyileştirmeyi, sarı güneşi, yeşil doğayı, turkuaz sihir ve sanatı, mavi uyumu ve mor da ruhu temsil eder. Daha sonralarında daha çeşitli bayraklar da çıksa temel olarak herkesin aklında bulunan bayrağı yukarıda görüyorsunuz.


Ülkelerin Bakış Açıları

LGBT bireyler marjinal olarak kabul edildiği için saldırılara ve tacizlere çok açık bir konumdalar. Araştırmalara göre ülkelerin kişi başına düşen geliri arttıkça LGBT bireylerin desteklendiği açık bir şekilde görülüyor. Ülkemizde ise bu bireylere karşı herhangi bir yasal duruş sergilenmemektedir. Aşağıda gördüğünüz grafikte bu bireylerin yaptığı evliliklere izin veren ülkeler mavi renkle gösterilmiştir.


LGBT bireyleri farklı hissettikleri için dışlamak yerine herkesin istediği gibi yaşama hakkına saygı göstererek toplumdaki baskılarının önemli bir şekilde önüne geçilebilir. Yeniliğe daha açık bir nesil ile de insanların nasıl yaşadığından çok nasıl düşündüğünün önemli bir hale geldiği gelişime açık bir dünya bizleri bekliyor.

Önceki İçerikDünyayı Müzik Eşliğinde Gezdiren Web Sitesi Drive & Listen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikİnternetten Alışverişlerinizde Kullanabileceğiniz Güvenli Ödeme Yöntemleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.