Ana Sayfa İnternet Windows’un Yeni Sürümlerini Deneyebileceğiniz Windows Insider Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?

Windows’un Yeni Sürümlerini Deneyebileceğiniz Windows Insider Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?

14

Geçtiğimiz günlerde Microsoft, Windows 11’i tanıttı. Kullanmak isteyenlerin çıkış tarihinden önce kullanabildiği bu sürüm kimileri tarafından sevilse de kimileri tarafından tepki topladı. Peki bu sürüme nasıl erişebilirim? Soruları pek çok yerde araştırılmaya başlandı. Bu sorunun cevabı ise Windows Insider olarak karşımıza çıkıyor. Gelin Windows Insider’ın ne işe yaradığına ve nasıl kayıt yapıldığına birlikte göz atalım.

Windows Insider Ne İşe Yarar?

Microsoft’un sürekli güncelleme yaptığını hepimiz biliyoruz. Bir programa getirilen yenilikleri test etmenin en güzel yolu da kullanıcı deneyimlerinden faydalanmaktır. Microsoft bunu bildiği için Windows için getirdiği yenilikleri kullanıcılarının denemesine olanak sağlıyor. Bunu yaparken tabi ki herkese tam sürümü vermiyor. Windows Insider yardımıyla kullanıcıların getirilen yenilikleri denemesine izin veriyor. Yeni güncellemeleri deneyimleyen kullanıcılar geri dönüşlerde ve yorumlarda bulunarak güncellemenin iyi ve kötü yanlarını Microsoft’a bildirmiş oluyor. Bu sayede henüz hazırlık aşamasında olan bir güncellemenin eklenecek veya kaldırılacak özellikleri belirlenmiş oluyor. Bana sorarsanız harika bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Hem kullanıcılar kısa süre içerisinde ne ile karşılaşacaklarını görmüş oluyorlar, hem de fikirlerini belirtmiş oluyorlar.

Windows 11’in Insider Üzerinden Kullanılması

Geçtiğimiz günlerde Windows 11’in çıkacağını öğrendik. Yenilenen özellikleriyle bazı kullanıcılar beğense de bazıları hoşlanmamıştı. Windows 11 henüz çıkmamasına rağmen deneyebilirsiniz. Windows Insider yardımıyla deneyebileceğiniz bu yeni güncelleme hakkındaki fikirlerinizi de belirtebilirsiniz. Tam sürümünün verilmediğini yukarıda da belirtmiştim. Deneme sürümünü kullanabilir ve getirilen yeni özellikleri test edebilirsiniz. Tabi ki bunu yapmadan önce Insider’a kayıt yapmanız gerekiyor. Bu kaydı nasıl yapacağınızı da aşağıda anlatayım.

Windows Insider Nasıl Kayıt Yapılır?

Kayıt yapabilmek için ilk şart kullandığınız Windows programının lisanslı, yani orijinal olması. Eğer kullandığınız program bu şekildeyse kayıt yapabilirsiniz. İlk olarak internetiniz üzerinden Insider sitesine girerek ön kayıt yaptırarak kayıt işlemlerine başlayabilirsiniz. Daha sonraki adımları bilgisayarınızın ayarlar bölümünden gerçekleştirmelisiniz.

Bilgisayarınızın ayarlar kısmına girdikten sonra ”Güncelleştirme ve güvenlik” bölümünü açmalısınız. Burada ekranınızın sol kısmında bulunan listeden Windows Insider yazılı butonu bularak tıklayın. Programı başlatmadan önce bir pencere ile karşılaşacaksınız. Programı başlattıktan sonra Microsoft hesabınızı kullanmanız gerekecek.

Microsoft hesabınızı bağladığınızda Insider programından nasıl faydalanmak istediğiniz seçmeniz gerekecek. Yeni açılan pencerede karşınıza 3 farklı kategori çıkıyor. Bunlardan ilki yalnızca düzeltmeleri, uygulamaları ve sürücüleri güncelliyor. İkincisi son çıkan Windows sürümünü erken edinmenizi sağlıyor. Üçüncü ve son seçenek ise bir sonraki Windows sürümüne geçmenizi sağlıyor.

Kayıt bölümündeki bir diğer geçmeden önce belirtmem gereken bir şey var. Siz eğer yeni sürümleri test etmeyi kabul ederseniz, hataları da kabul etmiş oluyorsunuz. Yani çıkan herhangi bir hata bilgisayarınızı etkiliyor. Bir sonraki kayıt aşamasında bölüm seçmeniz gerekiyor. İlki hızlı bölüm ikincisi de yavaş bölüm. Hızlı bölüme kayıt yaparsanız diğer hızlı bölümdekilerle birlikte gelen güncellemeleri hemen deneyimlersiniz. Yavaş bölüme kayıt yaptırmanızı tavsiye ederim. Bu sayede hatalara karşı güvende olursunuz. Aynı zamanda yeni güncellemeleri deneyebilirsiniz.

Kayıt yaptırdıktan sonra güncellemelere ulaşabilmek için bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Yeniden başlatılan bilgisayarınızın güncelleme merkezine girdiğinizde yeni özelliklere ve güncellemelere erişebileceksiniz.


Windows dünyada en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi olarak yer alıyor. Yeni sürümlerinde yeni özellikleri bizlerle buluşturan Microsoft, kullanıcı deneyimini önemsediği için Insider programını bizlere sunuyor. Yukarıda da belirttiğim üzere bu programa kayıt yaptırdığınızda bilgisayarınızı hatalara da açmış oluyorsunuz. Yeni güncellemenin deneme sürümünü kullanarak değerlendirebiliyor ve hangi özellikleri kullanacağınızı öğrenmiş oluyorsunuz. Eğer yeni sürümleri deneme konusunda sabırsız biriyseniz bu programı seveceğinizi düşünüyorum.

Önceki İçerikRadyo Programlarının Yeni Versiyonu Podcastler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikSevdiklerinizle Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak 11 Masa Oyunu
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.