Ana Sayfa İnternet Windows 11 İle Gelen Özellikler ve Çıkış Tarihi Belli Oldu

Windows 11 İle Gelen Özellikler ve Çıkış Tarihi Belli Oldu

19

Her yeni sürümünde gündeme gelen Windows, tekrar gündemimize düştü. Belli bir süre boyunca Windows 11’in çıkmayacağını söyleyen Microsoft yeni özellikleriyle beraber yeni sürümün çıkış tarihini açıkladı. Kimileri beğense de büyük çoğunluk Windows 10 ile pek bir farkı olmadığını düşünüyor. Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Windows 11 hakkındaki bilgilere ve güncellemelere gelin birlikte göz atalım.

Akıllı Telefonlarda Kullanılana Benzer Widget’lar

Daha önceki Windows sürümlerinde Widget özelliğini kullanan Microsoft belirli bir dönem boyunca bu özelliğin pabucunu dama atmıştı. Yeni Windows sürümüyle birlikte kullanılabilir hale getirmeyi düşündükleri özelliklerden biri de Widget’lar. Özelleştirilebilir olarak bizlere sunulacak olan bu özelliğin tıpkı Android veya İOS işletim sistemine sahip cihazlardaki gibi olması planlanıyor. Ne kadar kullanışlı olacağını hep birlikte göreceğiz.

Karanlık Mod Özelliği

Son dönemlerde oldukça popülerleşen karanlık mod özelliği Windows 11’e de eklenecek. Bu özellik hem görsel olarak daha estetik duruyor hem de daha az enerji harcıyor. Yeni nesil ekranların çıkmasıyla birlikte koyu temanın ilgi odağı olma sebebi ekranda koyu temanın kullanıldığı bölgelerin daha az enerji harcaması. Bu sayede enerji tasarrufu yapmış oluyorsunuz.

İkonlarda Yapılan Değişiklikler

Genel olarak her yeni sürümde yeni ikonlarla karşılaşıyoruz. Yapılan değişiklikler o kadar da büyük değil fakat gözden kaçacağını da düşünmüyorum. Windows 11 ile gelen ikonlar farklı renklerde olacak ve eski ikonlara göre daha sade bir tasarıma sahip olacak. Açıkçası yeni nesil ikonları beğendiğimi söyleyebilirim. Alışmanın zor olacağını düşünmüyorum.

Yeni Sesler ve Uyarılar

Yeni sürümde yapılan bir diğer değişiklik tabi ki sesler ve uyarılar olarak karşımıza çıkıyor. Her yeni sürümde yenilenen sesler bu sürümde de değiştirilmiş durumda. Daha yumuşak seslerin kullanıldığını söyleyebilirim. Seslerin sızdırıldığı yönünde çıkan haberler ile duymuş olduğumuz sesleri beğendiğimizi söyleyebilirim. Fakat ne kadar gerekli olduğu tartışılır bir konu.

Yeri Değişen Görev Çubuğu ve Arama Ekranı

Belki de en çok dikkat çekecek özelliğin bu olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sol alt köşeden taşınarak ortaya getirilen görev çubuğu oldukça farklı bir hava getirmiş. Tıpkı MacOs işletim sistemine sahip bilgisayarlarda olduğu gibi gözüktüğü de aşikar. Başlat menüsüne tıkladığınızda sizleri sahip olduğunuz uygulamalar karşılıyor. Bu kısmın altında ise sıkça kullandığınız dosyalara erişim sağlayabiliyorsunuz. Bu durumdan rahatsız olup eskiye dönmek isteyenler için de güzel bir haberimiz var. Bu menüyü eskiden olduğu gibi sol alt köşede kullanmayı isteyenler ayarları değiştirebilecek.

İşlerinizi Kolaylaştıracak Çoklu Ekran

Aynı anda birden fazla pencereyi kullanmak oldukça işlevsel bir özellik. Windows 10’da bu özelliğe zaten sahiptik. Çoklu ekran ile aynı anda birkaç farklı ekranda işlerimizi halledebiliyorduk. Windows 11 bunu daha kolay bir hale getirecek. Kolay geçiş kısa yolları ve daha farklı yan ekranlar ile kullanışlı bir özellik getirildiğini düşünüyorum. Özellikle bilgisayarda çalışırken birkaç ekrana ihtiyaç duyanların seveceği bir özellik diyebilirim. Bununla birlikte farklı masaüstü ekranlarını da kullanabileceğiz. MacOs işletim sitemine sahip bilgisayarlarda bulunan ve çok hızlı geçişler yapılmasına imkan sağlayan bu özellik Windows 11 ile bizlere sunulacak.

Yeni Bir Arayüz

Değişen özelliklerin arasında tabi ki arayüz de var. Yeni hazırlanan arayüzün kıvrımları köşeli değil daha yuvarlak hatlara sahip. Çok uzun süredir sert ve köşeli hatlara sahip pencere kenarlıklarını kullanan Microsoft ses ve animasyonları yumuşatmakla kalmamış, pencere ve arayüzü de yumuşak hatlara kavuşturmuş. Buna alışmanın kolay olacağını düşünenlerdenim. Hatta farkına varmayanlar bile olabilir.

Windows 11 Sistem Gereksinimleri

Gelelim en çok merak edilen sorulardan birine. Windows 11’i destekleyecek sistem gereksinimleri neler? Güncel olarak kullanılan Windows 10 ile arasındaki farklar neler? Haydi bu sorulara cevap verelim.

  • 64 GB depolama alanı
  • 4 GB RAM
  • 1 GHz 64 bit çift çekirdekli işlemci
  • 9 inçten büyük, HD Çözünürlük
  • DirectX 12 uyumlu grafikler / WDDM 2.x

Bu özelliklerin gerekli olan en düşük özellikler olarak belirtildiğini de belirtmeden geçmeyeyim.

Windows 11 Çıkış Tarihi ve Windows 10 Son Kullanma Tarihi

Yapılan açıklamalar arasında maalesef ki net bir tarih bulunmuyor. Yeni sürüm hala daha geliştirme aşamasında olduğu için tam tarih verilmediğini düşünüyorum. Fakat sonbahar döneminde bizlerle buluşacağını biliyoruz. Bu sürümün açıklanmasıyla beraber akıllarda beliren bir diğer soru; Windows 10 kullanıcılarına ne olacak? Windows 11’i isterseniz yükleyebileceksiniz. Eğer istemiyorsanız 2025 yılına kadar Windows 10 kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows 11 Nasıl İndirilir?

Bunu geçici olarak yapabileceğinizi ilk başta belirtmeliyim. Windows 11’i denemek için ilk olarak Windows Insider programına girmelisiniz. Bunu yapabilmek için de kayıt yaptırmanız gerekiyor. Kayıt yaptırmak için hali hazırda Windows 10 yüklü bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızın güncelleştirme ayarlarından kayıt yaptırarak Windows 11’e erişebilirsiniz.


Pek çok kişiyi tatmin etmeyen Windows 11 hala daha geliştirme aşamasında. Bu süreç içerisinde yeni özellikler ile karşılaşabileceğimizi düşünüyorum. Windows 10’a göre çok büyük değişimler yok denebilir. Bu sebeple kullanıcılar beklentilerinin karşılanmadığını düşünüyor. Çıkış tarihine kadar yapılan yenilikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bakalım Microsoft bizleri şaşırtacak mı? Yoksa beklentilerin altında yeni bir güncelleme ile mi karşılaşacağız.

Önceki İçerikSigarayı Bırakmanın ve Hayatınızı Bu Zehirden Kurtarmanın 10 Etkili Yolu
Sonraki İçerikKamp Yaparken Gününüzü Kurtaracak 12 Eşya
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.