Ana Sayfa Gündem WhatsApp ve Bitmek Bilmeyen Gizlilik Tartışması Sonuçlandı: Türkiye’de Uygulanmayacak

WhatsApp ve Bitmek Bilmeyen Gizlilik Tartışması Sonuçlandı: Türkiye’de Uygulanmayacak

27

WhatsApp dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan iletişim uygulamalarından birisi. Geçtiğimiz aylarda pek de hoş olmayan bazı tartışmaların odağı haline gelmişti. Yeni bir sözleşme öne sürerek kullanıcıların gizlilik haklarını değiştirmeye yönelik bir adım attığını eminim durmuşsunuzdur. Kullanım koşullarını değiştireceğini ve bunu kabul etmeyenlerin uygulamayı kullanamayacağını öne sürmüşlerdi. Bunun üzerine ülkemizde bulunan birçok kullanıcı Telegram ve Signal gibi alternatif uygulamalara geçiş yapmıştı.

Tartışmalar çıkınca insanlar uygulamayı kullanmayı bırakarak tepki göstermişti. Bunun üzerine WhatsApp bu kararını ertelediği duyurmuştu. Ertelenen gün gelip çattı ve tartışmalar tekrar gündeme geldi. Peki şimdi ne olacak?

WhasApp’ın Yeni Kullanım Koşulları Türkiye’yi Etkilemeyecek

Facebook bünyesinde olan WhatsApp yeni koşullarını herkese duyurdu. Kullanıcı onayını aldıktan sonra pek çok bilgiyi Facebook ile paylaşma hakkı kazanacaklardı. Bununla da kalmayarak çeşitli şirketlerle de bu bilgileri paylaşabileceklerdi. Bu duruma toplanan tepki çok büyük olunca Rekabet Kurumu şirket hakkında soruşturma başlattı. Geçtiğimiz günlerde ertelenen yeni kullanım koşulları gündeme gelince Rekabet Kurumundan yeni bir açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre WhatsApp’ın getirdiği yeni kullanım koşulları ülkemizde uygulanmayacak.

Rekabet Kurumunun Yaptığı Açıklamada Nelere Değinildi?

WhatsApp 15 Mayıs tarihinde yeni kullanım koşullarını sunacak ve kullanıcılardan onay alacaktı. Rekabet kurumunun başlattığı soruşturmadan sonuç geldi ve yeni açıklamalarda bulunuldu. Yapılan açıklamada uygulamanın yeni koşullarının Türkiye’de uygulanmayacağından bahsedildi. Bu sözleşmeye ve izinlere dair onay vermeleri gereken izinler ile karşılaşılmayacağını da ekledi.

Bütün Özelliklerden Yararlanabilecek miyiz?

Bu konuda akıllara gelen ilk sorulardan birisi kullanıcıların bütün özelliklerden yararlanıp yararlanamayacağıydı. Bu konuda gelen haberlerin iyi yönde olduğunu söyleyebilirim. Çünkü kullanıcılar uygulamanın bütün özelliklerini eksiksiz bir şekilde kullanabileceği yönünde bir açıklama daha bulunuyor. Rekabet kurumunun yaptığı açıklamalara göre kullanıcılar hiçbir özellikten mahrum kalmadan uygulamayı kullanmaya devam edecek. Eğer bu şartları zorla kabul ettirmek isteselerdi para cezası alacaklardı.

Bu konuda WhatsApp’tan herhangi bir bilgilendirme henüz yapılmadı. Kullanıcıların önüne gelen bir sözleşme onayı da söz konusu değil. Yine Rekabet Kurumunun yaptığı açıklamalara göre önümüzdeki günlerde şirketin Türk kullanıcıları bilgilendirmesi bekleniyor. Bu durumun açığa kavuşması eminim birçok kullanıcıyı sevindirecek.

Yeni Kullanım Koşulları Nelere Yol Açtı

Öncelikle insanların böyle bir şeye zorlanmasından kimse hoşlanmadı. Yeni iletişim uygulamaları ülkemizde ve dünyada milyonlarca kullanıcıya sahip. Fotoğraf, video ve konum gönderme gibi özellikleri bulunan bu uygulamalar hayatımızı kolaylaştırıyor. Aynı zamanda sesli ve görüntülü konuşma özelliklerini de barındıran bu uygulamaların ücretsiz olması, çok sayıda kullanıcının yararlanmasını sağlıyor. Böyle bir politika izleyen WhatsApp uygulaması kullanıcılar tarafından tepki çekti. Bu sebeple birçok kullanıcı alternatif uygulamalara yöneldi. Türk yapımı uygulama Bip ile birlikte Signal ve Telegram WhatsApp yerine tercih edilen popüler uygulamalar haline geldi.


Tabi ki hala daha bu uygulamayı kullananlar mevcut. Günümüzde iletişim oldukça önemli. İnsanlar iletişimlerinin çoğunu buradan sağlıyor. Önceden sıklıkla kullanılan SMS’lerin pabucu artık dama atılmış durumda. Karşımıza her geçen gün yeni özelliklere sahip yeni uygulamalar çıkıyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber daha faydalı özelliklere erişim sağlayabiliyoruz. Fakat kullanıcıların en çok önem verdiği şeylerden biri kesinlikle gizlilik. Konuşmaların veya fotoğraflarının herhangi biriyle veya şirketle paylaşılmasını istemiyorlar. Bu konuda tekrar alevlenen tartışmalar hakkında yapılan açıklamalar güzel yönde . İlerleyen günlerde bu durum hakkında bilgilendirileceğimizi düşünüyorum. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Önceki İçerikAbonelik Özelliği Getiren Twitter Ücretli mi Oluyor? Twitter Blue Nedir?
Sonraki İçerikEpic Games’in 419 TL’lik Ücretsiz Oyunu NBA 2K21 Nasıl Alınır? Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.