Ana Sayfa İnternet Video Düzenleme Programı Dendiğinde Akıllara Gelen En İyi 10 Program

Video Düzenleme Programı Dendiğinde Akıllara Gelen En İyi 10 Program

19

Teknoloji günümüzde oldukça ilerlemiş bir durumda. Akıllı telefonların, tabletlerin ve bilgisayarların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte video izleme oranı oldukça büyük bir artış gösterdi. Canımız sıkıldığında, herhangi bir şeyin yapımını merak ettiğimizde veya güzel anımızı tekrar canlandırmak için videolar izliyoruz. Bu videolar hazırlanma sürecindeyken video düzenleme programlarından geçiyor. Haydi gelin sizlerle en iyi video düzenleme programlarına bir göz atalım.

Ücretli Video Düzenleme Programlar

10. PowerDirector Ultra

Cyberlink tarafından geliştirilen bu program pek çok video editörü tarafından kullanılıyor. En başta belirtmeliyim ki bu programın Türkçe dil desteği bulunmuyor. Fakat İngilizceniz varsa bu program yardımıyla oldukça güzel işler çıkarabilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan programın ücretine ve sizlere sunduklarına gelmek istiyorum. Programa verdiğiniz tek bir ücretle istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Tek sefere mahsus vereceğiniz ücret ise 565 TL. Diğer video düzenleme programlarıyla karşılaştırıldığında biraz karışık bir program olduğu söylenebilir. Fakat bu gözünüzü hemen korkutmasın. Profesyonel videolar düzenleyip bunlara efekt veya ses ekleyebiliyorsunuz. İnternet üzerinden veya YouTube’dan erişebileceğiniz dersler yardımıyla kullanmayı öğrenebileceğinizi düşünüyorum.

9. Vegas Pro 18

Önceden farklı bir isimle piyasada yer alan Vegas Pro, oldukça başarılı bir diğer video düzenleme programıdır. Render alırken yaşanan sorunları ortadan kaldırmak için güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyordu. Vegas Pro’nun gelişmiş optimizasyon özellikleri sayesinde çok güçlü bilgisayarlara ihtiyacınız olmadan da bu programı kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte renk ayarlarını değiştirip yeni efektler ekleyebiliyorsunuz. Bir video düzenleme programından beklenen her şeyi yapabileceğinizi söyleyebilirim. Ücretine gelecek olursak. Bir sefer ödeyeceğiniz ücretle tam sürüme sahip olabiliyorsunuz. Güncel kur ile hesaplandığında 3900 TL karşılığında Vegas Pro’ya sahip olabiliyorsunuz.

8. Final Cut Pro

Sıradaki video düzenleme programımız Apple’ın kendi bilgisayarları için geliştirdiği Final Cut Pro. Üst düzey optimizasyonu ve sahip olduğu diğer özellikleriyle birlikte pek çok kişinin favorisi olduğunu söyleyebilirim. Türkçe dil desteğinin olmadığını şimdiden söyleyeyim. Bu program ile profesyonel bir şekilde videolar hazırlayabilirsiniz. Fiyatından bahsetmek gerekirse, tek seferlik ödediğiniz ücret karşılığında programın bütün özelliklerini kullanabiliyorsunuz. 2800 TL fiyata sahip olan Final Cut Pro benim de favori video düzenleme programlarım arasında yer alıyor.

Ücretsiz Video Düzenleme Programları

7. Avidemux

Yeni başlayanlar için harika bir program ile listemize devam edelim istiyorum. Avidemux basit hazırlanmış arayüzü ile yeni başlayanlar için harika bir seçenek olabilir. Ücretsiz bir şekilde sahip olabileceğiniz bu programda temel video düzenleme özellikleri bulunuyor. Fakat ileri seviye işler yapmak isterseniz maalesef bu programdan daha fazlasına ihtiyacınız olabilir. Temel özellikler ile videolarınızı düzenleyebilirsiniz. Windows, Linux ve Mac gibi işletim sistemlerinin desteklediği Avidemux aynı zamanda pek çok video editörlüğe başlamak için uygun bir program.

6. Machete Video Editor Lite

Ücretsiz olarak sizlere sunacağım bir diğer program Machete Video Editor Lite. Avidemux’a benzer olan bu program, listede bulunan kullanması en basit program diyebilirim. Sınırlı sayıda dosya türünü desteklemesi programın eksileri arasında yer alıyor. Fakat basit video düzenlemelerinizi bu programı kullanarak yapabilirsiniz. Profesyonel işler için tavsiye ettiğim söylenemez. Çektiğiniz videoları kesip, kırpabilir veya benzer düzenlemeleri yapabilirsiniz.

5. Kdenlive

Kdenlive Windows, Mac ve Linux’u destekleyen ücretsiz bir program olarak karşımıza çıkıyor. Açıkça söylemek gerekirse arayüzüne bayıldığımı söyleyebilirim. Oldukça kullanışlı bir ara yüze sahip olan bu program birçok özelliğe ev sahipliği yapıyor. Videonuzu kesebilir, bloklara ayırabilir ve efektler ekleyebilirsiniz. Ses konusuna da değinmek isterim. Ses efektleri konusunda birçok programdan daha başarılı olan Kdenlive ile profesyonel işler yapmanız mümkün. Eğer yeni başlayan biriyseniz, kısa süre içerisinde programı öğrenebilirsiniz.

Mobil Video Düzenleme Uygulamaları (Android ve İOS Uyumlu)

4. Adobe Premiere Rush

Bilgisayarımızın yanımızda olmadığı zamanlarda hayat kurtaracak bir mobil uygulama olan Adobe Premiere Rush, oldukça güzel özelliklere sahip diyebilirim. Uygulama yalnızca 64 MB olarak bizleri karşılıyor. Telefonunuzda olan videoları düzenlemek için oldukça güzel bir uygulama olan Premiere Rush, Adobe’un geliştirdiği bir uygulama. Kullanımı basit olan bu uygulamayı isteyen herkesin kullanabileceğini düşünüyorum. Kullanışlı ara yüzü sayesinde hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

3. Quik

Sosyal medyada paylaşmak için veya anı olarak galerinizde saklamak istediğiniz videoları bu uygulamayı kullanarak kolaylıkla hazırlayabilirsiniz. Oldukça basit bir ara yüze sahip olan Quik, GoPro’nun geliştirdiği bir uygulama. Hızlı bir şekilde kaliteli fakat basit videoları düzenlemenize olanak sağlıyor. Videolarınıza ses ekleyebilir veya kesebilirsiniz. Elimin altında kullanımı kolay bir video düzenleme uygulaması olsun diyenlerdenseniz Quik tam size göre.

2. Video Shop Editor

Telefonunuzdan basit videolar hazırlamak için önereceğim bir diğer uygulama Video Shop Editor. Videolarınız kırpabilir, efektler ekleyebilir veya hızlandırıp yavaşlatabilirsiniz. Pek çok özelliğe erişim sağlayan bu uygulama da benim favorilerim arasında yer alıyor. Kullanımının da oldukça kolay olduğunu belirtmeden geçmeyeyim.

En İyi Video Düzenleme Programı

1. Adobe Premiere Pro CC

Gelelim listemizin birinci sırasına. Benimle birlikte pek çok kişinin kullandığı Adobe Premiere Pro CC oldukça kapsamlı bir program olarak bizleri karşılıyor. Burada videolarınız için giriş animasyonları ekleyebilir veya farklı efektler kullanabilirsiniz. Ses dosyalarını da istediğiniz gibi yükleyerek bu dosyaları kesip kırpabilirsiniz. Eğer videolarınızda hali hazırda bir ses dosyası varsa bile bunu kaldırıp yerine istediğiniz ses dosyalarını koyabilirsiniz. Pek çok YouTuber’ın da yoğun olarak kullandığı Adobe Premiere Pro, kişiselleştirilebilir bir ara yüze sahip. Kısa sürede öğrenebileceğinizi düşünüyorum. İnternet üzerinden aldığınız ücretli veya ücretsiz eğitimler sayesinde bu programı profesyonel bir şekilde kullanabilirsiniz. Bireysel kullanım için aylık 132 TL ödeyerek bütün özelliklere erişmeniz mümkün. Deneme sürümünü ücretsiz olarak edinerek programı kısa bir süre boyunca kullanma imkanınız da bulunuyor benden söylemesi.


Eğer video düzenlemelerine meraklıysanız veya bu konuda bir meslek edinecekseniz bu yazı sizler için oldukça faydalı olacaktır. Ücretli, ücretsiz ve mobil cihazlar üzerinde kullanabileceğiniz video düzenleme programlarını sizler için derleyip toparladım. Tabi ki her birinin eksileri ve artıları bulunuyor. Fakat kendiniz için en uygun olanı seçip videolarınızı düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Önceki İçerikSinema Tarihinin En İyi 30 Filmi
Sonraki İçerikDC Karakterleri ve Öne Çıkan Özellikleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.