Ana Sayfa Sanat Usta Yazar Stephen King’in ”Mutlaka İzlemelisiniz Dediği” 6 Korku ve Gerilim Filmi

Usta Yazar Stephen King’in ”Mutlaka İzlemelisiniz Dediği” 6 Korku ve Gerilim Filmi

10

Stephen King dünya çapında tanınan ünlü yazarlardan biri. Kendisi genellikle korku ve gerilim temalı kitaplar yazıyor. Aynı zamanda birçok kitabı film olarak beyaz perdeye aktarılmış durumda. Filmi çekilen en ünlü kitapları arasında Yeşil Yol, O, Cinnet gibi birçok kişinin beğenisini kazanmış eserler bulunuyor. Kitaplar ve filmler konusunda bu kadar ustalaşmış bir yazarın sözünü dinlememek olmaz diye düşündük. Stephen King korku ve gerilim temalı film severler için birbirinden güzel filmler öneriyor. Bunları önerirken ”Kaçırmamalısınız” demeyi de unutmuyor. Gelin birlikte bu filmlere bir göz atalım.

1. The Witch – IMDb: 6,9 (2015)

The Witch Filmi
The Witch

Orta çağda geçen korku filmleri pek çok kişi benimde favorilerim arasında yer alıyor. The Witch filmi de 17. Yüzyılda geçen bir film. Cadıların ve bu tip batıl inançların en yoğun olduğu dönemler olduğunu mutlaka biliyorsunuzdur.

İngiltere’de yaşayan bir ailenin başına gelen gerilim dolu olaylar bu filmin temasını oluşturuyor. Cadılardan oldukça korkulduğu bugünlerde başroldeki ailenin başına gelen kötü olaylar gün geçtikçe daha kötü bir hal alacak. Bu kötü kaderden kurtulabilecekler mi hep birlikte göreceğiz.


2. The Last House on The Left – IMDb: 6,5 (2009)

The Last House on The Left  Filmi
The Last House on The Left

Oldukça güzel kurgulanmış filmimizin Türkçe karşılığı ”Soldaki Son Ev”. Stephen King’in de listesinde bulunan bu film oldukça sürükleyici diyebilirim.

Collingwood ailesi dağ evine tatile giderler. Ailenin Mari isminde bir kızı bulunmaktadır. Mari bu tatilde yeni bir arkadaş edinir. Arkadaşıyla birlikte oldukça talihsiz bir olay yaşayacaklardır. Kötü niyetli bir çete bu iki arkadaşı kaçırır. Kaçmak için ellerinden geleni yapan iki arkadaş tam başaracakken Mari vurulur. Çete üyeleri sığınacak bir yer ararken bir ev bulurlar. Buldukları ev filmin adında geçen soldaki son evdir. İşin garip tarafı ise buldukları bu ev Mari’nin ailesinin evidir. Çete üyeleri haberleri olmasa da kurban konumuna düşmek üzeredirler.


3. The Night Eats the World – IMDb: 6,0 (2018)

The Night Eats the World
The Night Eats the World

Gerilim temalı bir film ile listemize devam edelim. The Night Eats the World dünya çapında bir salgının yayıldığı ve bu sebeple hayata yeniden başlamak zorunda kalan bir adamın hikâyesinin anlatıldığı bir film olduğunu söyleyebilirim. Gelin sizlere kısaca bir özet geçeyim.

Sam isminde bir karakter ile tanışacağız. Bu karakter bütün film boyunca bizimle birlikte olacak. Sam eski sevgilisinin evine gider. Burada bir parti olduğunu görür ve sabaha kadar burada kalır. Sabah olduğunda Sam’i bir sürpriz beklemektedir. Bir salgın yayılmıştır ve bu salgın sebebiyle tamamen yalnız kalır. Yalnız olduğu bu günlerde kendisini müzik yardımıyla ayakta tutacaktır.


4. The Strangers – IMDb: 6,2 (2008)

The Strangers
The Strangers

Türkçe karşılığı ”Yabancılar” olan bu film de Stephen King’in beğendiği filmlerden bir tanesi. Gerilim dolu bu filmde bir çiftin başından gelen zor anlar anlatılıyor.

Filmde yer alan çift, bir düğüne katılmak için yola çıkarlar. Kendilerine romantik bir tatil ayarlamak isteyen bu çift dönüşte ailelerine ait olan bir evde kalmak isterler. Güzel planlar ile yola çıkmalarına rağmen her şey umdukları gibi gitmez ve eve vardıklarında çifte bir grup saldırgan saldırır. Bu durumdan kurtulmak isteyen çiftin zor anları sizleri ekran başına kilitleyebilir.


5. Crimson Peak – IMDb: 6,5 (2015)

Crimson Peak Filmi
Crimson Peak

Oldukça ürkütücü bir film ile devam edelim istiyorum. Crimson Peak pek çok yönetmen ve yazardan geçer not almış bir film olarak karşımıza çıkıyor.

Henüz genç bir yazar olan Edith, yabancı bir adamla tanışır. Bir süre sonra da evlenirler. Edith evlendiği adamı zamanla daha iyi tanımaya başlayacaktır. Fakat garip giden bir şeyler fark eder. Bulundukları topraklar lanetlidir. Türkçe karşılığı ”Kızıl Tepe” olan Crimson Peak kaçırmamanız gereken bir yapımdır diyebilirim.


6. The Hitcher – IMDb: 5,6 (2007)

The Hitcher Filmi
The Hitcher

Aslında 1986 yılında çekilen bir filmin tekrarı olarak çekilen The Hitcher, oldukça sürükleyici bir film olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe karşılığı ”Otostopçu” olan The Hitcher, Stephen King’in listesinde bulunan bir diğer film.

Üniversite öğrencisi olan bir çift yolculuğa çıkıyor. Öğrenci oldukları için otostopçulara negatif gözle bakmıyorlar. Yollarına bir otostopçu çıkıyor. Otostopçuyu arabalarına arıyorlar ve gerilim başlıyor. Arabalarına aldıkları adam aslında bir psikopat çıkıyor ve bu adamla çok zor anlar yaşıyorlar.


Günümüzün başarılı yazarlarından biri olan Stephen King birçok başarılı esere imza atmıştır. Birçok kitabı filme çevrilen King’in önerdiği ve ”Kaçırmamalısınız” dediği filmleri sizler için derledim. Eminim bu filmler arasından harika bir film seçerek film gecenizi süsleyebilirsiniz.

Önceki İçerikHollywood Filmlerini Aratmayan 10 Hint Filmi
Sonraki İçerikEvinizde Yapabileceğiniz Starbucks Kahvesi Tarifleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.