Ana Sayfa İlginç Unutulmayan Efsane Çizgi Diziler

Unutulmayan Efsane Çizgi Diziler

183

Küçükken pazar sabahları erken uyanıp televizyonun başına geçerek çizgi film izlediniz mi? Eskiden çıkan çizgi filmlerin şimdikilerden daha güzel ve daha eğlenceli olduğunu düşünenlerdenim. Esprileri, çizimleri ve karakterleri yeni çizgi filmlere göre oldukça kaliteliydi. Cartoon Network, JOJO, Nickelodeon, Planet Çocuk gibi kanalların unutulmaz programlarını sizlere tekrar hatırlatmak istiyorum. Dertsiz, tasasız, keyifli Pazar sabahlarını ve kahvaltı öncesi çizgi dizi keyfini tekrar canlandırmak için bundan daha harika bir gün olamaz. Haydi gelin başlayalım.

1. Kim Possible

Bu diziyi eminim birçoğunuz hatırlayacak. Genç yaştaki birkaç öğrencinin gizli ajan maceralarını konu alan bu dizi her zaman benim favorilerim arasında yer aldı. Haydi hatırlamayanlar için konudan biraz daha ayrıntılı bahsedelim. Ana karakterimiz havalı görüntüsü ve turuncu saçlarıyla Kim Possible olarak karşımıza çıkıyor. Kim Amerika Middleton’da yaşayan genç bir kızdır. Dünyayı korumak için tehlikeli görevlere atılır. Bu görevlerde kendisine yardım eden arkadaşlarını da unutmamak gerek. Ron ve Wade isimli arkadaşları kendisine her görevde destek olurlar. Dizideki en şirin karakterin ise Ron’un evcil köstebeği Rufus olduğunu düşünüyorum. Bu harika ekibin dünyayı kötülükten koruma maceralarını büyük bir heyecanla izlerdik değil mi?


2. The Secret Saturdays

Saturday ailesini çılgın maceraları ve farklı karakterleriyle beğenimi kazanmış bir diğer çizgi filmdir. Bu aile kriptozoolog olarak görev yapıyor. Amaçları ise Cryptidler’in gerçek oluşunu doğrulamak ve yeni türler üzerine araştırma yapmak. Ana karakterimiz ise ailenin tek çocuğu olan Zak Saturday. Bu karakterin oldukça özel güçleri mevcut. Tabi ki bununla birlikte çok ilginç evcil hayvanlara da sahip. Fiskerton, Komodo, ve Zon adında 3 harika evcil hayvanı vardır. Bunlara evcil hayvan demenin doğru olduğunu düşünmüyorum çünkü her biri oldukça zeki. Farklı türde arkadaşlar demek daha doğru olur. Kocaman bir aile olarak Argost gibi kötülere karşı dünyayı savunan Saturday ailesi listemizin ikinci sırasında yerini alıyor.


3. Kod Adı: Afacanlar

Gelelim listemizin üçüncü çizgi dizisine. Kod Adı: Afacanlar 5 çocuktan oluşan grubun savaşını konu alıyor. Bu savaş yetişkinlere ve ergenlere karşı verilen bir savaş. Çocukların teknoloji ile donatılmış bir ağaç evde daha önce görülmemiş silahlar yardımıyla verdiği savaş ise oldukça heyecanlı ve zevkli. Her bölümünde farklı düşmanlar ile karşılaşabiliyorlar veya daha önce gördüğümüz düşmanları tekrar alt edebiliyorlar. Bu savaşta benim en çok beğendiğim şey ise bu ekibin hayal gücü olmuştur. Ağaç evlerine, araçlarına ve silahlarına hayran olurdum. İnsanların içindeki çocuğu öldürdüğü bu dönemde çocuk kalabilmek için savaşmak ise oldukça mantıklı bir sebep.


4. Skunk Fu

Bu çizgi dizi bana her zaman Kungfu Panda’yı hatırlatıyor. Konuları da oldukça benzer diyebiliriz. Genç kokarca Skunk, usta pandanın yanında kung fu öğreniyor. Tabi ki bunun yanında vadiyi koruması gerekiyor. Takım arkadaşları da bir hayli eğlenceli. Tilki, tavşan, domuz gibi hayvanlardan oluşan takımı ile Ninja maymunlara karşı savaş veriyor. Ninja maymunları kontrol eden kişi ise kötü ruhlu ejder ve Babun. Düşmanları vadiye saldırarak huzuru bozmaya çalıştığında genç Skunk ve arkadaşları bunu önlüyor. Her bölümde yeni maceralar ile karşılaşacaksınız. Kungfu ustası olmaya çalışırken büyüyen Skunk’ın hikayesini keyifle izleyeceğinize eminim.


5. Flapjack

Listemizin beşinci sırasında yer alan Flapjack dizisini yaşı küçük çocukların izlemesini pek doğru bulmuyorum. Çünkü oldukça eğlenceli olan bu dizide bazı rahatsız edici sahneler bulunuyor. Uyarımızı yaptığımıza göre gelelim çizgi filmin konusuna. Flapjack Kaptan Yosun ile birlikte Bubbie isimli bir balinanın ağzının içinde yaşamaktadırlar. Fırtına limanı isimli kasabada gezerek eğlenmektedirler. Bu çizgi filmde şekerlerin oldukça önemli bir yeri bulunuyor. Karakterler şekere bayılıyor. Hatta bir efsaneye göre tamamen şekerden oluşan bir ada bulunuyor. Flapjack ve Kaptan Yosun Şeker Adasını bulmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bunu yaparken yaşadıkları maceralar ise oldukça eğlenceli ve keyifli. Eminim sizler de aynı fikirdesinizdir.


6. Samuray Jack

Bu çizgi filmi bilmeyen veya duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Havalı karakterimiz Samuray Jack kendi krallığında huzur içerisinde yaşayan bir çocuktur. Daha sonra Aku adında bir kötülük serbest kalır. Samuray Jack’in krallığını yerle bir eder. Bununla birlikte dünyaya kötülük salarak ilerlemeye devam eder. Jack büyüyüp güçlü bir samuray savaşçısı olur. Atalarından aldığı güç ve tanrıların hediyesi ile sihirli bir kılıç sahibi olur. İnsan yapımı silahlar Aku’ya zarar vermez fakat bu kılıç güçlğ şeytanı öldürebilecek güce sahiptir. Jack Aku’ya saldırır. Tam yenmek üzereyken son darbeyi vurmadan önce şeytan zamanda bir kapı açar ve samurayı geleceğe gönderir. Çünkü gelecekte neredeyse bütün dünyaya hakimdir. Jack bu zor durumdan kurtularak şekil değiştiren şeytanı yenmek için uzun bir yolculuğa çıkar. Zamanda bir kapı arayarak önüne çıkan yeni düşmanlarını yener. Bu efsanevi hikayeyi eminim soluksuz bir şekilde izleyeceksiniz.


7. Sincap Çocuk

Listemizin yedinci dizisi Sincap Çocuk. Haydi gelin konusundan sizlere biraz bahsedeyim. Oldukça eğlenceli ve komik olan bir hikâyeye sahip olan Sincap Çocuk Andy adındaki bir çocuğu ve onun evcil hayvanı olan sincap Rodney’nin maceralarını konu alır. Andy kendi halinde ve biraz pısırık denebilecek bir çocuktur. Küçük yaşta Rodney ile tanışır. Konuşan bir sincap olan Rodney çok bilmiş ve biraz yaramaz bir sincaptır. Andy’nin monoton hayatına neşe ve hareket getiren Rodney her bölümde farklı bir maceraya atılır. Esprinin oldukça bol olduğu bu çizgi dizi kesinlikle benim favorilerim arasında yer almayı hak ediyor. Andy ve evcil sincabının hareketli hikayelerini izlemediyseniz mutlaka tavsiye ederim.


8. Sürekli Dizi

Gelelim benim en sevdiğim Çizgi Film olan Sürekli Dizi’ye. Bu çizgi filmi bilmeyen yoktur diye umuyorum. Çünkü harika bir dünyayı bizlere sunuyor. Öncelikle belirtmeliyim ki bu çizgi film çocuklardan ziyade yetişkinlere yönelik olmasıyla öne çıkıyor. İçerdiği espriler ve konular genellikle yetişkinlere yönelik. Ana karakterlerimiz karga Mordecai ve rakun Rigby olarak öne çıkıyor. Çok yakın arkadaş olan karakterlerimiz bir parkta çalışıyor ve orada yaşıyorlar. Diğer çalışanlar Kas Adam, Çak Beşlik Hayalet ve Skips zamanla en yakın arkadaşları oluyor. Tabi ki park müdürü olan Benson’ı unutmamak gerekir. Bu eğlenceli ekibin başı genellikle Mordecai ve Riby yüzünden derde giriyor. Her bölümde farklı maceralara atılan ekibimiz bizlere çok eğlenceli bir dünyanın kapısını açıyor. Son bölümüne kadar sıkılmadan izlediğim Sürekli Dizi eminim sizlerin de hoşuna gidecektir. Kim bilir belki sizler de benim gibi çoktan bitirmişsinizdir.


9. Macera Zamanı

Bu çizgi film de benim favorilerim arasında yer alıyor. Dünya savaşlardan sonra bambaşka bir hal alıyor. Bu farklı dünyada bir ağaç evde yaşayan kahramanlarımız Finn ve Jake atrafta dolaşarak yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediyorlar. Kahramanlık yapıyorlar ve oldukça eğlenceli maceralara atılıyorlar. Her macera bizlere harika bir hikâye sunuyor. Büyülü dünyada yaşayan şeker prensesi, vampir kraliçesi, yumrular diyarı gibi harika karakterler ve mekanlar ile hayal gücünüzün sınırlarını zorlayacağınız bu çizgi filmi hangi yaşta olursanız olun zevkle izleyeceğinize eminim.


10. Dexter’ın Laboratuvarı

Onuncu sırada eski fakat çok kaliteli bir çizgi dizi ile karşınızdayım. Eminim en az bir kere denk geldiğiniz bu çizgi dizi Dexter adındaki küçük ama dahi bir çocuğun maceralarını konu alıyor. Evinin altında gizli bir laboratuvara sahip olan Dexter burada birçok deney ve icat yapıyor. Bu laboratuvardan haberdar olan tek kişi ise Dee Dee. Kendisi evin büyük kızı olarak dizide yer alıyor. Dexter’a göre pek zeki olmayan Dee Dee sakarlıklarıyla pek çok kötü olaya yol açıyor. Bu kötü olayları çözmek ve kendisine düşman olan karakterlerle savaşmak ise tamamen Dexter’a kalıyor. Bu muhteşem hikayeyi heyecanla izleyeceğinizden eminim. Eğer izlediyseniz benimle aynı görüşleri paylaşıyor olabilirsiniz.


11. Foster’ın Hayali Dostlar Mekânı

Bu çizgi dizimizde hayal gücünüzü zorlayacak yeni bir dünyaya adım atacaksınız. Çocukların hayali dostlar edinebildiği bu dünyada her çocuğun kendine ait ve kendi yarattığı bir hayali dostu bulunuyor. Çocuklar büyüdüğünde ise hayali arkadaşlarını bırakmaları gerekiyor. Foster adındaki yaşlı ve iyi kalpli bir kadın terk edilmiş hayali dostlar için evinin kapılarını açıyor. İçinde birçok farklı hayali dostun bulunduğu bu evde macera ve eğlence hiç bitmiyor diyebilirim. Dizinin ana karakteri 8 yaşında Mac adındaki bir çocuk. Annesi ve sersem abisi Terrance ile yaşayan Mac’in Bloo adında bir hayali arkadaşı bulunuyor. Bir gün annesi Mac’e Bloo’nun artık evde kalamayacağını söylüyor. Mac ve Bloo Foster’ın hayali dostlar için açtığı evi keşfediyorlar. Birbirlerini kaybetmek istemeyen iki arkadaşın yapmak zorunda olduğu şeyler bulunuyor. Bloo’yu kimsenin evlat edinmesini istemedikleri için Mac’in her gün oraya giderek ziyaret etmesi gerekiyor. İki yakın arkadaş bu evde birçok eğlenceli maceraya atılıyorlar. İlginç ve bir o kadar farklı hayali dostların bulunduğu bu evde eğlence hiç kesilmiyor diyebilirim.


12. Johnny Test

14 yaşındaki Johnny ile konuşan köpek Dukey oldukça sıkı dostlardır. Johnny’nin çok zeki iki ablası bulunuyor. Yeni icatlar ve ürünler üretiyorlar. Dizimizin konusu ise bu çılgın ailenin başından geçen maceraları konu alıyor. Oldukça keyifli olan bu çizgi diziyi küçükken çok severdim. Her yaştan insanın izleyebileceğini düşünüyorum. Haydi konumuza geri dönelim. Bu iki arkadaşın başına birçok olay geliyor. Johnny yerinde duramayan meraklı ve biraz da yaramaz bir çocuk. Farklı düşmanlar ile savaşıyorlar veya yeni maceralara atılıyorlar. Ablaları Mary Test ve Susan Test bu maceralarında Johnny ve Dukey’e yardımcı oluyor. Fakat unutmamaları gereken bir şey var. Babalarının hazırladığı çirkin köfteyi yemek için akşam yemeği saatinde mutlaka evde olmaları gerekiyor. Yoksa başları belaya girebilir.


13. Kamp Lazlo

Listemizin on üçüncü çizgi filmi Kamp Lazlo. Yazı geçirmek için Barbunya Kampı’na gelen maymun Lazlo burada yeni arkadaşlar ediniyor. Oda arkadaşları olan Raj ve Clam ile çok yakın oluyorlar. Kampta yer alan birçok farklı karakter ile başlarından eğlenceli maceralar geçiyor. İzci lideri Lumpus ve salyangoz Salyanman bu çılgın çocukların başındaki kişiler. Fakat bu çocukları kontrol etmek imkânsız gibi gözüküyor. Kızların bulunduğu izci sincapların kampını da unutmamak gerekir. Aralarında kimi zaman rekabet olsa da oldukça yakın arkadaş oluyorlar. Lazlo ve arkadaşlarının yaz kampında yaşadığı maceraları sıkılmadan izleyeceğinize eminim.


14. Johnny Bravo

Bu çizgi filmi eminim biliyorsunuzdur. Uslanmaz karakter Johnny Bravo’nun maceraları bir zamanların en çok izlenen çizgi filmini oluşturuyor. Yakışıklı ve kaslı olan Johnny’nin kadınlara olan bir düşkünlüğü var. Fakat kendisi biraz sersem diyebilirim. Kadınlara nasıl yaklaşıldığını bilmeyen kibirli Johnny her seferinde hüsrana uğruyor. Kalbi temiz fakat şanssız bir insan olan Johnny’nin başına birçok ilginç olay geliyor. Bu dünyada eğlence ve komedi ise hiç bitmiyor. Macera ve aksiyondan ziyade komedi ile karşılaşacağınız bu çizgi film bir zamanlar herkes tarafından seviliyordu. Kimi şakaları yetişkinlere hitap etse de her yaştan izleyiciye sahip olan Johnny Bravo asla unutulmayacak efsane çizgi filmler arasında yer alıyor.


15. Arkadaşım Maymun

İsmi Adam olan bir 7. sınıf öğrencisi soy adının yanlış anlaşılmasından dolayı öğrenci değişim programı ile yanlış okula gönderilir. Bu okulda insanlar değil hayvanlar bulunmaktadır. Adam Aslan olarak yer alan karakterimiz bu okulda kendine yeni bir arkadaş edinir. Maymun Jake ile en yakın arkadaş olan Adam uslu bir öğrenci olmaya çalışsa da arkadaşı Jake yüzünden başı sürekli belaya girer. Yaşadıkları her macera oldukça eğlenceli ve esprilidir. Küçükken televizyonda karşılaştığımda çok mutlu olduğum Arkadaşım Maymun çizgi dizisi kesinlikle unutulmayacak çizgi filmlerin arasında yer alıyor.


16. Cesur Korkak Köpek

Gelelim on altıncı çizgi dizimize. Cesur korkak köpek neredeyse her yaştan izleyiciye sahip harika bir macera öyküsüdür. Hiçliğin ortasında yaşayan Merdane ve Huysuz lakaplı karakterlerimizin evcil köpeği Cesur adının tam tersine oldukça korkak bir köpektir. Şansı pek yaver gitmeyen Cesur huzurlu bir hayat istese de kötülükler hiç bitmez. Korkunç ve kötü olaylar Merdane ve Huysuz’un başından eksik olmaz. Bu iki karakter pek farkında olmasa da ailesini koruyan kişi her zaman Cesur olmuştur. Korkak olmasına rağmen sahiplerini korumak için kendini her seferinde tehlikeye atan Cesur ve eğlenceli ailesinin hikayelerini keyifle izleyeceğinize eminim. Heyecanlı ve bir o kadar komik öyküleri izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririm.


17. Gumball

Çok eski olmayan fakat unutulmayacak çizgi filmlerden biri de şüphesiz Gumball’dur. Oldukça eğlenceli bir aile olan Waterson’lar 5 kişiden oluşuyor. Gumball’ın evcil balığı olan Darwin sevginin gücü ile ayaklara ve akciğerlere sahip oluyor. Gumball ve Anais ile birlikte okula bile gidiyor. Bu üç kardeşin anneleri Nicole oldukça çalışkan ve zeki biridir. Babaları ise tembel Richard Waterson sürekli evde oturur ve biraz sersem olduğunu söylesem sanırım doğru söylemiş olurum. Bu ailenin başından birçok macera geçiyor ve eminim hiç sıkılmadan bu maceraları izleyebilirsiniz. Şakaları ve esprilerini kaliteli bulduğum bu diziyi her yaşta izleyebilirsiniz. Gumball ve Darwin’in başları sürekli derde girse de dahi kardeşleri Anais her zaman onlara yardım ediyor. Karakterlerin farklı ve eğlenceli olması da diziye çok hoş bir hava katıyor. Eğer izlediyseniz sizlere ilginç bir bilgi verebilirim. Gumball’un asıl isminin Zac olduğunu biliyor muydunuz?


18. Gazoon

Ormanda yaşayan deve kuşu, ağaç kakan, fil, yılan, zürafa ve zebranın hikayesini konu alan Gazoon içinde konuşma olmayan bir çizgi dizidir. Eğlenceli müzikler diziye eşlik ediyor. Bu hayvanların başından geçen komik olaylar ise her bölümde kısaca anlatılır. Çok eğlenceli bulduğum bu çizgi dizi kafa dağıtmak istediğinizde izleyebilirsiniz. Her bölümde farklı bir öykünün yer aldığı ve çok komik olan Gazoon eskimeyecek çizgi filmlerden biridir. Ve kesinlikle yer yaştan izleyiciye hitap ediyor diyebilirim.


19. Arthur

Arthur benim gözümde sakin ve huzur veren bir çizgi dizi olmuştur. Dizi Arthur Read adındaki karakterimizin başından geçen olayları konu alıyor. Birçok olay yaşayan Arthur’un hikâyelerini keyifle izleyebilirsiniz. Bazen sinir bozucu kız kardeşi D.W. ile kavga etseler de ailesi ile oldukça yakın olan Arthur’un arkadaşları da kendisi kadar eğlenceli ve komiktir. Bu harika dünyayı izlemek için geç olduğunu söyleyemem fakat daha çok çocuklar için yapılmış bir dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. İçerisinde çocuklara güzel örnek olabilecek davranışları konu alan bölümler her zaman dikkatimi çekmiştir. Fakat çizgi film izlemenin yaşı yoktur değil mi?


20. Looney Tunes

Uzun yıllar boyunca en çok sevilen çizgi filmleri barındıran Looney Tunes kuşağından bahsetmeden geçemezdim. İçerisinde yer alan Buggs Bunny, Daffy Duck, Sylvester ve Tweety gibi karakterleri bilmeyen yoktur. Bu kuşakta eğlenceli karakterlerimizin başından geçen olaylar konu alınır. Oldukça eğlenceli olan bu seriyi her yaştan izleyici izleyebilir. Komik ve eğlenceli dakikalar geçirdiğim Looney Tunes kuşağı kesinlikle unutmayacağım ve hangi yaşta olursam olayım izleyeceğim çizgi film serisidir.


21. Zaboo Mafoo

Çizgi filmden çok belgesel tadında bir program olan Zaboo Mafoo konuşan maymun Zaboo ile iki kardeşin hayvanları tanımasını anlatır. Doğada konuşamayan fakat hayvan buluşma noktasına gelip meyve yedikten sonra konuşabilen Zaboo Chris ve Martin ile birlikte her bölümde yeni bir maceraya atılır. Bu maceralarda yeni hayvanları ve onların özelliklerini tanırlar. Eminim sizlerin de çocukluğu Zaboo’nun gerçek olup olmadığını anlamakla geçmiştir. Bu program çizgi film değildir fakat bahsetmeden geçemeyeceğim harika bir program olarak listemizin yirmi birinci sırasında kendine yer buluyor.


22. Jetgiller

Çok eski olmasına rağmen gelecekten hikayeler anlatan Jetgiller küçükken hayranlıkla izlediğim bir çizgi film serisidir. Uçan arabalar, uçan şehirler, robot hizmetçiler ve daha birçok gelecek fikrini konu alan çizgi filmde Jetgil ailesinin başından geçen maceraları izleyeceksiniz. Çocukken izlemiş olanların bile ekranlarda gördüğünde tekrar izleyeceği Jetgiller unutulmaz çizgi filmler listemizde yerini almayı başarıyor.


23. Cedric

Listemizin son çizgi filmine gelmiş bulunuyoruz. Bu çizgi film Cedric adındaki bir çocuğun okul maceralarını bizlere anlatıyor. Gerçekten çok sempatik ve komik karakterlerin yer aldığı çizgi filmde Cedric daha ilk okula giden bir öğrencidir. Ve Chen adındaki Asyalı bir kıza aşıktır. Ona ulaşmaya çalışırken kimi zaman başı derde girebiliyor. Okul, ödevler ve bir de büyük bir aşk. Yakın arkadaşı Chirtian ile birçok maceraya karışan Cedric’in harika hikayesi her televizyona çıktığında çok mutlu olurdum. Eğer 8 yaşındaysanız hayat gerçekten çok zor olabiliyor değil mi?


Çocukluğumuzu güzelleştiren ve bize yeni şeyler öğreten çizgi dizilerle büyümüş bir nesiliz. Yeni çizgi filmler çıksa da eskilerini unutamayanlar için harika bir liste hazırladım. Bu listede mutlaka sizlerin de sevdiği ve küçükken izlediği bir çizgi diziye rastlayacağınıza eminim. Ben her zaman çizgi dizi izlemenin yaşı olmaz diyenlerden oldum. Eğer sizlerde küçük bir nostalji yaşamak istiyorsanız ve eskileri hatırlamak istiyorsanız eminim bu liste sizlere çok iyi gelmiştir.

Önceki İçerikYouTube Müzik ve Video İndirme Siteleri Nelerdir?
Sonraki İçerikBaşarı Öyküleriyle Öne Çıkan 10 Girişimci
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.