Ana Sayfa Yaşam Ünlü Girişimci Elon Musk’ın Bir Günü Nasıl Geçiyor?

Ünlü Girişimci Elon Musk’ın Bir Günü Nasıl Geçiyor?

45

Son yıllarda yaptıkları ve başarılarıyla gündemden düşmeyen Elon Musk’ı neredeyse herkes tanıyor. SpaceX ve Tesla Motors gibi dünya devi şirketlerin kurucusu olan Elon Musk birçok zorluğa karşı gelip büyük başarılara imza atmış bir girişimci. Günümüzde birçok kişi artık bir girişimci adayı. Başarısını kanıtlamış girişimcilerin hayatları yeni girişimci adayları için oldukça iyi bir yol göstericidir. Bu sebeple Elon Musk’ın bir günü nasıl geçiyor gelin hep birlikte bakalım.

Elon Musk’ın Sabah Rutinleri

Elon Musk'ın Sabah Rutinleri Nelerdr?
Elon Musk’ın Sabah Rutinleri Nelerdr?
 • Gün içerisinde saatlerce çalışan başarılı milyarder, uykuya oldukça büyük önem veriyor. Uykusunu alamadığında aklını işine veremediğini belirten Musk, toplamda 6 saat uyumayı tercih ediyor. Saat 1:00’de yatıp sabah saat 7:00’de kalkıyor.
 • Vaktini oldukça verimli kullanmak isteyen Musk, sabah kahvaltısını atlayabiliyor. Kahvaltı yaptığı günlerde ise bir omlet ve bir bardak kahve tercih ettiği de öğrendiklerimiz arasında yer alıyor.
 • Sabahları yaptığı en önemli aktivite duş almak. Ne olursa olsun sabah duşlarını aksatmadığını söylüyor. Hatta duş alırken işleri hakkında düşünerek yeni fikirler bile üretebildiğini söylüyor.
 • Sabah rutinleri arasında yer alan bir diğer rutin ise plan yapmak. Gününü planlayan başarılı girişimci zamanının büyük çoğunluğunu mühendisliğe ve tasarımlara ayırdığını belirtiyor. SpaceX ve Tesla için uzun saatler çalıştığı da öğrendiklerimizin arasında.

Elon Musk’ın Günlük ve Haftalık Rutinleri

Elon Musk'ın Gün İçinde Yaptıkları ve Haftalık Rutinleri Nelerdir?
Elon Musk’ın Gün İçinde Yaptıkları ve Haftalık Rutinleri Nelerdir?
 • Haftanın 2 gününü SapceX’e, 2 gününü de Tesla’ya ayırdığını belirtiyor. Bu sebeple Los Angeles ve San Francisco arasında gidip geliyor. Haftanın yarım gününü veya bir gününü de araştırma yapabilmek için OpenAi için ayırıyor.
 • Tıpkı kahvaltıda olduğu gibi öğle yemeklerine de fazla vakit ayırmak istemiyor. Bu sebeple katıldığı toplantılar arasında bir boşluk bulduğunda atıştırarak karnını doyurmayı tercih ediyor.
 • Her insanın olduğu gibi Elon Musk’ın da dinlenmeye ihtiyacı var. Cumartesi günlerini çocuklarıyla vakit geçirmeye ayırabiliyor. Pazar günlerini ise seyahat ederek ya da evinde dinlenerek geçiriyor. Normal rutinlerinde cumartesi günleri de çalıştığı için, çocuklarıyla vakit geçirdiği zaman e-posta ile iletişim kurmaya devam ediyor. Telefonda vakit geçirmeyi sevmediğini ve normal yaşantısında da e-posta ile haberleşmeyi tercih ettiğini biliyoruz.

Elon Musk’ın Akşam Rutinleri ve Kendine Ayırdığı Vakitler

Elon Musk Boş Vakitlerinde Neler Yapıyor?
Elon Musk Boş Vakitlerinde Neler Yapıyor?
 • Gün içerisinde vakit kaybetmemek adına bazı öğünleri atladığı için akşamları çok fazla yemek yiyebiliyor. Genellikle iş yemeklerine oldukça iştahlı bir şekilde katıldığını söylüyor.
 • Formunu korumak için haftada 2 defa spor yapıyor. Fakat kendisi bu durumdan keyif almadığını ve yalnızca formda kalmak için bunu yaptığını belirtiyor.
 • Boş zamanlarında bolca kitap okuyor. Küçüklükten gelen bu alışkanlığını sürdürmeyi başaran Musk, en çok ”Yüzüklerin Efendisi” serisini ve ”Tanrılara Karşı 12” kitabını seviyor.
 • Kimi zamanlarda eğlenmek evinde parti vermeyi sevdiği de bildiklerimizin arasında yer alıyor.
 • Akşam yemeğinde Fransız yemeklerini sevdiğini belirtiyor. Aynı zamanda diyet kola ve viski en sevdiği içecekler arasında.

Elon Musk’ın Yeni Girişimciler İçin Verdiği Tavsiyeler ve Hayatından Çıkarılacak Başarı Dersleri

Kendinize Bir Yol Çizmeli ve Vizyonunuzu Belirlemelisiniz

Yenilikçi fikirler ile yola çıkıyorsanız kendinize bir yol haritası çizmeniz şart. Aynı zamanda vizyonunuzu sağlam tutmanız da gerekiyor. Planlarınıza sadık kalmakla beraber her zaman bir b planı yapmalısınız. Eğer işleriniz beklediğinizden farklı bir şekilde ilerlemeye başlarsa b planınız imdadınıza yetişecektir. Vizyonunuzun sağlam olması ve ne istediğinizi bilmeniz size hedeflerinize ulaşma konusunda yardım edecektir.


Yeni Fikirlere Açık Olmalısınız

Karşılaşacağınız Yeni Fikirlere Açık Olmalısınız
Karşılaşacağınız Yeni Fikirlere Açık Olmalısınız

Çıktığınız yolda karşınıza her zaman yen fikirler çıkabilir. At gözlüğü takarak ilerlemek size hiçbir fayda sağlamayacaktır. Önünüze gelen fırsatları ve yeni fikirleri mutlaka değerlendirmelisiniz. Bu konuda çalıştığınız ekip çok büyük rol oynayacaktır. Ekibinizle her şeyi paylaşmalı ve fikirlerini almalısınız. Bu sayede yaptığınız işi farklı gözlerden görebilirsiniz.


Çok Çalışmak Olmazsa Olmaz

Başarılı İnsanlar Vakitlerinin Büyük Çoğunluğunu Çalışmak İçin Ayırırlar
Başarılı İnsanlar Vakitlerinin Büyük Çoğunluğunu Çalışmak İçin Ayırırlar

Elon Musk çok fazla kitap okumanın yanı sıra yaptığı iş için de saatlerini ayırıyor. 2018 yılında haftada 120 saatten fazla çalıştığını biliyoruz. Bu konuda 3-4 gün boyunca fabrikadan çıkmadığını, ailesini ve arkadaşlarını bile günlerce göremediğini söylüyor. Birkaç saatten oluşan uyku araları ile haftalarca çalıştığını da ekliyor. Bu tempo oldukça yorucu gözükebilir. Fakat tarih boyunca büyük işlere imza atan her insanın çalışmak için vaktinin büyük bölümünü ayırdığını görebilirsiniz.


Hedeflerinizi Büyük Seçmelisiniz

Büyük Hedefler Sizi Geliştirir ve Daha Aktif Çalışmanızı Sağlar
Büyük Hedefler Sizi Geliştirir ve Daha Aktif Çalışmanızı Sağlar

Bir konuda ilerlemek ve başarılı olmak istiyorsanız hedefinizi büyütmelisiniz. Kendi sınırlarınızı zorlamalı ve gözünüzü yüksekte tutmalısınız. Bu durum sizi motive ederken gelişiminizi destekleyecektir. Kendinize basit hedefler koyduğunuzda isteklerinize kısa sürede ulaşabileceğinizi düşüneceğiniz için vaktinizi en iyi şekilde kullanamazsınız. Bunu çok güzel bir örnekle açıklamak isterim. Eğer kendinize yalnızca bir odayı temizleme hedefi koyarsanız ve 3 gün vakit verirseniz 3 gün boyunca yalnızca bir oda temizlersiniz. Fakat kendinize üç günde üç oda temizleme hedefi koyarsanız her bir günde bir oda temizleyebildiğinizi görürsünüz. Oldukça basit bir örnek olsa da anlattığım konuyu özetlediğini düşünüyorum.


Eleştirilere Açık Olun

Yapıcı Eleştirilerin Size Yol Göstermesine İzin Verin
Yapıcı Eleştirilerin Size Yol Göstermesine İzin Verin

Eleştirilerin sizi yönlendirebileceğini unutmamalısınız. Bazen bir konuya dışarıdan bakıldığında daha objektif yorumlar yapılabilir. Bu sebeple yapıcı eleştirilere açık olmalı ve bunları değerlendirmelisiniz. Bu sayede işinize yeni şeyler katabilir veya yanlış yaptığınız bazı şeylerin farkına varıp düzeltebilirsiniz.


Üstünde Çalıştığınız Konuda Bilgi Sahibi Olmanız Gerekiyor

Çalıştığınız Konuda Bir Yenilik Yapmak İstiyorsanız, O Konuya Hakim Olmalısınız
Çalıştığınız Konuda Bir Yenilik Yapmak İstiyorsanız, O Konuya Hakim Olmalısınız

Bir konuda uzmanlaşmadan o konu hakkında yeni bir fikir geliştiremezsiniz. Bu sebeple üstünde çalıştığınız konuda her şeye hakim olmalısınız. Elon Musk mühendislik ve tasarım alanında birçok kitap okumuştur. Kendi alanı olmamasına rağmen yaptığı işler konusunda çalışarak bu konularda uzman olmuştur. Sizler de bu noktaya dikkat etmeli ve dersinizi iyi çalışmalısınız.


Çevrenizi ve Bağlantılarınızı İyi Seçmelisiniz

Bağlantılarınızı İyi Seçmelisiniz
Bağlantılarınızı İyi Seçmelisiniz

Sizinle benzer hedefi olan insanlar ile birlikte çalışmalı ve arkadaşlık kurmalısınız. Oluşturduğunuz çevre hem iş akışınızı hem de yaşam tarzınızı etkileyecektir. Hedeflerinizi bile çevrenize göre değiştirebilirsiniz. Bu konularda olumlu yönde ilerlemek adına çevrenizi iyi belirlemeli ve size engel olmayacak insanlar ile iletişim kurmalısınız.


B Planınız Olmadan Yola Çıkmayın

Karşılaşabileceğiniz Sorunlar İçin Her Zaman Bir B Planınız Olmalı
Karşılaşabileceğiniz Sorunlar İçin Her Zaman Bir B Planınız Olmalı

Çıktığınız bu yolda mutlaka bir b planınız olmalı. Çünkü bazen beklenmedik şeyler ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür durumlarda bütün emeklerinizi kaybetme tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple mutlaka ikinci bir plan hazırlamalısınız. Olacakları önceden düşünerek değerlendirme yapmalı ve bu değerlendirmelerden çıkarttığınız sonuçlara göre kendinize yedek plan oluşturmalısınız.

Önceki İçerikMarvel ve Dc Evrenlerinde Yer Alan Türk Karakterler
Sonraki İçerikSpider-Man: No Way Home Hakkında Ortaya Atılan Teoriler ve Filmde Bizi Bekleyenler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.