Ana Sayfa İlginç Ülkelerin İlginç Sokak Yemekleri

Ülkelerin İlginç Sokak Yemekleri

203

Herhangi bir ülkede gezmenin ve o ülkeyi tanımanın en güzel yollarından birisi de sokaklarında yürümektir. Yürürken burnunuza güzel kokular gelebilir. Bu kokular muhtemelen çevrenizdeki sokak yemeklerinden geliyordur. Sokak yemeklerinin bulunduğunuz ülkenin veya şehrin kültürünü yansıttığını düşünüyorum. Yürürken atıştırabileceğiniz veya tadımlık yiyeceğiniz bu yiyecekler turistler tarafından da çok sevilir. Bizim ülkemizde de sokak yemeklerinin örnekleri bulunuyor. Simit, midye, lokma, halka tatlısı, döner bunlara verebileceğim en güzel örneklerdir. Her ülkenin kendisiyle özdeşleşmiş sokak yemekleri bulunur. Bu yemeklerin bazıları oldukça lezzetli olduğu gibi bazıları biraz garip gelebilir. Sizler için ağızları sulandıracak bir içerik hazırlamaya çalıştım ve farklı ülkelere ait sokak yemeklerini derleyip toparladım. Gelin birlikte göz atalım.

1. Takoyaki – Japonya

Listemizin ilk sırasında deniz ürünleri ile damaklara hitap eden Japonya bulunuyor. Açıkçası Asya mutfağı her zaman ilgimi çekmiştir. Deniz ürünlerinden yapılan lezzetli yemekler ve kendilerine has gelenekleri ile Japonya birçok turistin de ilgisini çekmeyi başarıyor. Başkent Tokyo’da yiyebileceğiniz sokak yemeklerinin en lezzetlilerinden birisi kesinlikle takoyakidir. Bu yemek suşi sevmeyenlere de hitap ediyor. Hem lezzetli hem de oldukça hızlı yiyebileceğiniz bir atıştırmalık olan takoyaki kızarmış ahtapotla yapılıyor. Ayrıca içinde zencefil ve soğan da bulunuyor. Eğer Tokyo sokaklarına yolunuz düşerse bu lezzeti denemeden geri dönmemenizi öneririm.


2. Arancini – İtalya

İtalya denildiğinde hepimizin aklına ilk olarak pizza gelebilir. Fakat sokaklarda gezdiğinizde karşınıza birçok farklı lezzet çıkar. Bu lezzetlerden birisi de arancinidir. Görünüşünü içli köfteye benzettiğim bu yiyecek hem lezzetli hem de hızlı bir şekilde atıştırabileceğiniz sokak yemeklerindendir. Ağzınızı sulandıracak olan bu yiyeceğin içinde ekmek kırıntısı, pirinç ve tabi ki kaşar peyniri bulunuyor. Başlangıçta belirttiğim gibi görüntüsü içli köfteyi andırıyor. Lezzetinin de benzeyip benzemediğini öğrenmek için İtalya’ya gitmeli ve tadına bakmalısınız.


3. Banh Mi – Vietnam

İsmini okuması zor olan banh mi Vietnam’a özgü bir sandviçtir. Hatta bu sandviç için Güneydoğu Asya’daki Fransız sömürgesi sebebiyle ortaya çıkmış diyebiliriz. Bu da Doğu ve Batı malzemelerinin harmanlanmasına yol açmış. Görüntü olarak döneri anımsattığını düşünüyorum. Farklı olarak içerisinde köfte, kişniş, domuz eti, salatalık, turp, salamura edilmiş havuç, mayonez ve ciğer ezmesi bulunuyor. Tabi ki malzemeleri isteğinize göre ayarlamanız mümkün. Vietnam’da olduğu kadar Batı ülkelerinde de ünü artan bu sandviç denemeniz gereken sokak yemekleri arasında yer alıyor.


4. Jalebi – Hindistan

Listemize Hindistan’dan bir sokak yemeği ile devam ediyoruz. Açıkçası Hint mutfağı pek ilgimi çekmiyor. Gelenekleri biraz ilgimi çekse de mutfak konusunda ilgimi çekmeyi pek başaramadı. Fakat birçok kişinin bildiği üzere Hindistan sokak lezzetleri konusunda oldukça fazla çeşide sahip. Her köşe başında ufak bir yemek standı görebilirsiniz. Jalebi Hindistan sokaklarında karşılaşacağınız ilginç tatlılardan birisidir. Kızartılmış hamurla hazırlanan Jalebi neredeyse bütün dünyada biliniyor. Hindistan’da büyük şehirlerden herhangi birine yolunuz düşerse her sokakta bulabileceğiniz bu lezzeti denemeden dönmemenizi tavsiye ederim.


5. Elote – Meksika

Sahillerde veya sokaklarda satılan süt mısırları eminim görmüş veya denemişsinizdir. Benim gerçekten çok sevdiğim bu lezzetli atıştırmalık yalnızca Türkiye’de beğenilmiyor. Acılı yemekleri ile ünlenmiş Meksika sokak yemekleri arasında elote isminde bir atıştırmalık bulunuyor. Mısırın üzerine peynir, sos ve baharat eklenerek hazırlanan bu sokak lezzeti hiç fena değil. Birçok lezzetli yemeğe ev sahipliği yapan Meksika’nın sokak yemekleri oldukça güzel ve lezzetli. Elotede bu harika lezzetlerden bir tanesi. Eğer yolunuz Meksika sokaklarına düşerse mutlaka bu atıştırmalığı denemelisiniz.


6. Ghoulal – Fas

Listemizde birçok lezzetli sokak yemeklerine yer verdim. Aralarına mutlaka ilginç bir yemek eklemem gerek diye düşündüm ve ghoulal ile karşılaştım. Fas’ta oldukça meşhur olan bu yemek dünya genelinde de birçok restoranda yer alıyor. Kimisi bu yemeği çok severken kimisi de iğrenç bulabiliyor. Ghoulal aslında bir çorba. Fakat ana malzemesi biraz alışılmışın dışında diyebilirim. Çorbalar genellikle sebzelerle veya et ile yapılırken ghoulal salyangoz ile yapılıyor. Bu çorbayı sevip sevmeyeceğinizi bilemem. Eğer denerseniz tadından bizlere de bahsetmeyi unutmayın.


7. Midye – Türkiye

Listemize Türkiye’den bir lezzet katmasak olmazdı diye düşünüyorum. Bu sebeple benim de çok sevdiğim bir sokak atıştırmalığı olan midyeyi listemizin yedinci sırasına yerleştirdim. Tabi ki midye yalnızca Türkiye sokaklarında karşılaşacağınız bir lezzet değil. Birçok ülkede ve restoranda midye ile yapılan yemeklerle karşılaşabilirsiniz. Türkiye’de özellikle denize kıyısı olan şehirlerimizde sıklıkla karşılaşacağınız midyeler hem Türk halkının hem de turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Sahillerde de sıkça karşılaşacağınız bu atıştırmalığın tadını beğenenler kadar beğenmeyenler de oldukça fazla.


8. Tavuk Ayakları – Çin

Çin’de ister sokakta ister restoranlarda birçok ilginç yemeğin olduğunu duymuşsunuzdur. Yarasa, böcek, akrep gibi pek alışık olmadığımız şeyleri yiyen Çinli dostlarımız bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Tavukların ayaklarını kesip pişirerek yiyorlar desem yalan söylemiş olmam. Bizlere tuhaf gelen bu sokak yemeklerinden Çin sokaklarında bolca bulabilirsiniz. Midenizin kaldırıp kaldırmayacağını pek bilemem fakat bir gün Çin’e giderseniz yanınıza kendi atıştırmalıklarınızı almanızı tavsiye ederim.


9. Ceviche – Peru

Peru’nun ulusal yemeği olarak kabul edilen Ceviche lezzetli sokak yemekleri arasında yer alıyor. Biraz suşiyi andıran bu yemek çiğ balık, yerel sebzeler ve portakal suyundan oluşuyor. Lezzetinin nasıl olduğu hakkında maalesef pek bilgim yok fakat deneyenlerin beğendiğini söyleyebilirim. Doğal güzellikleriyle olduğu kadar mutfağıyla da ön plana çıkan Peru’ya giderseniz bu yemeği mutlaka denemenizi öneririm.


10. Broodje Haring – Hollanda

Listemizin son lezzeti Hollanda’dan geliyor. Deniz ürünlerini gerçekten çok severim. Bu lezzeti ise balık ekmek olarak nitelendirebiliriz. İlk olarak Hollanda’nın küçük balıkçı köylerinde ortaya çıkan bu lezzet, keşfedildikten sonra hızlı bir şekilde yaygınlaşmış. Çiğ ringa balığını tuzlayıp soğan, yeşillik ve turşu ile yapılan sandviç broodje haring olarak adlandırılıyor. Yiyenlerin bayıldığı bu sandviç Hollanda sokaklarında yürürken ufak bir yemek molası verip broodje haring yiyebilirsiniz. Hem hızlı hem de lezzetli olan bu sokak yemeğini denemenizi tavsiye ederim.


Dünyada birçok farklı ülke ve bu ülkelere ait olan farklı kültürler mevcut. Sokak yemekleri bir şehri gezmenin adeta tuzu, biberi oluyor. Farklı kültürlere ait olan bu yemekleri hızlı bir şekilde yemek oldukça eğlenceli diyebilirim. Ayrıca birçoğunun nasıl hazırlandığını da izleyebiliyorsunuz. Bir ülkeyi veya bir şehri gezmenin en güzel yolu sokaklarında kaybolmaktır derler. Umarım kaybolduğunuz sokaklarda karnınız acıktığında imdadınıza bir sokak yemeği yetişir. Şimdiden afiyet olsun.

Önceki İçerikİngilizce Öğrenmenin 10 Kolay Yolu
Sonraki İçerikYaşam Kalitesi Yüksek Olan 10 Şehir
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.