Ana Sayfa İnternet Ücretsiz Kullanılan En İyi 10 Video Düzenleme Programı

Ücretsiz Kullanılan En İyi 10 Video Düzenleme Programı

43

Videolar günümüzde oldukça büyük bir yer kaplıyor. Sosyal medya için, ödevlerimiz için, işimiz için veya yalnızca hobi için video hazırlayabiliyoruz. Bu günlerde her yaştan insan YouTube’a video yükleyebiliyor. Üzerinde çalıştığınız videoları düzenlemek istediğinizde pahalı programlar karşınıza çıkabilir. Fakat bunu ücretsiz programlar kullanarak da yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Sizler için en kullanışlı ve en iyi ücretsiz video düzenleme programlarını listeledim. Gelin göz atalım.

1. Videopad

Hem Windows hem de İOS işletim sistemine sahip cihazlarınızda kullanabileceğiniz Videopad ile listemize başlayalım. Öncelikle bu programı kullanabilmek için ücretsiz derslerin olduğunu söylemeliyim. Bu sayede programı rahatlıkla kullanabileceksiniz. Videoya geçiş efektleri koyabilirsiniz. Aynı zamanda video süresini ayarlayabilir ve animasyonlar yerleştirebilirsiniz. Ses ve görüntü ekleme özellikleri bulunduğu için dilediğiniz gibi ayarlama yapabilirsiniz. Ücretsiz olarak ulaşabileceğiniz bu program 3D videoları desteklediği gibi titreşimleri de yok edebiliyor.

2. Blender

Bu program da hem Windows hem de İOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Lafı hiç uzatmadan size sunduğu özelliklere geçelim. Açık kaynak kodlu Blender, dürüst olmak gerekirse öğrenmesi biraz zor bir program. Fakat bu durum programın işlevselliğine gölge düşüremez. Tıpkı Premiere gibi geniş çaplı ve ücretli uygulamalar ile benzer özelliklere sahip. Bu program ile 3D uygulamalar geliştirebilir ve videolarınızı düzenleyebilirsiniz.

3. VSDC Video Editor

Pek çok uygulama birbirine benziyor. Fakat her birini diğerlerinden ayıran farklı özellikler bulunuyor. Listemizin 3. üyesi VSDC Video Editor, oldukça basit bir arayüze sahip. Bu durum programın kullanımını kolaylaştırıyor ve daha kısa sürede sonuca ulaşmanızı sağlıyor. Geniş renk düzenleme paletlerine sahip bu program Chroma Key özelliklerine sahip. Hala geliştirmeye açık bir program olduğu ilk izlenimlerim arasında yer alıyor. Fakat klip oluşturma veya video düzenleme gibi işlemlerinizi rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

4. Lightworks

Bu programın iki farklı sürümü olduğunu en baştan belirteyim. Standart sürüm ücretsiz olarak sunuluyor. Ve yeni başlayanlar için oldukça yeterli bir program. Arada verdiği ipuçlarıyla da sizlere yardım yol gösteriyor. Video düzenleme, renk ayarlama ve ses efektleri ekleme gibi pek çok özelliğe bu programın ücretsiz sürümü ile erişebilirsiniz. Pro sürümü olan ikinci seçeneğiniz ise ücretli. Bu sürümü edinmeden önce ücretsiz standart sürüm ile tecrübe edinmenizi öneririm. Pro sürümün aylık 24,99 dolar karşılığında kullanabiliyorsunuz. Bu sürüm sizlere daha geniş özellikler sunuyor. Eğer üst düzey video düzenlemelerine ihtiyacınız yoksa standart sürüm size oldukça yeterli gelecektir.

5. DaVinci Resolve

Renk saptırma ve GPU hızı artırma gibi özellikleriyle bir diğer ücretsiz programımız DaVinci Resolve. Pek çok video düzenleme programına göre oldukça profesyonel bir program olduğunu söyleyebilirim. Bu program da tıpkı Lightworks gibi hem standart ücretsiz sürüme ve profesyonel sürüme sahip. Ücretli olan sürüm sizlere daha yüksek çözünürlük ve buna benzer birkaç özellik daha sunuyor. Bu programın ücretli sürümünde bulunan bir diğer güzel özellik aynı proje üzerinde birkaç farklı kullanıcı ile çalışabilmeniz. Ücretsiz sürümünde bu özellik bulunmuyor. Eğer kullanması basit bir video düzenleme programı arıyorsanız ve çok kapsamlı işler için kullanmayacaksanız bu program tam size göre diyebilirim.

6. Shotcut

Bu program Adobe’un profesyonel programlarına oldukça yakın. Tabi ki ücretsiz olduğu için bazı kısıtlamalar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun dışında erişebileceğiniz özellikler oldukça kapsamlı. Oldukça güzel bir grafik işlemcisi olduğu için kaliteli videolar elde edebilirsiniz. Bazılarının kusur olarak gördüğü bir özellik belirtmem gerekirse; klip düzenlemelerini örnek olarak gösterebilirim. Klip düzenleme esnasında video ayarlarına erişiminiz kapanıyor. Bu özelliği dışında benim fark ettiğim herhangi bir eksisi bulunmuyor. Shotcut ile videolarınızı kaliteli olarak düzenleyebilirsiniz.

7. iMovie

İOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanabileceğiniz bir program olan iMovie içerisinde pek çok özel efekt barındırıyor. Şablonlarıyla birlikte kullanımı da oldukça basit. Güzel özellikleri arasında tıpkı Garageband gibi hem bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kullanılabilme özelliği yer alıyor. Tabletinizi veya telefonunuzu kullanarak videolarınızı düzenleyebilirsiniz. Kullanımı kolay bir arayüze sahip olduğu için videolarınızı basitçe düzenleyebilirsiniz.

8. HitFilm Express

Kullanımı için biraz eğitim aldıktan sonra HitFilm Express’i kolaylıkla kullanabilirsiniz. Profesyonel programlara taş çıkartacak bu uygulama ile pek çok özelliğe erişebiliyorsunuz. Ücretsiz sürümü dışında profesyonel sürümü de kullanabilirsiniz. Fakat Pro versiyon için yaklaşık 500 dolar ayırmalısınız. İçerisine bulunan 3D video düzenleme efektleriyle birlikte harika videolar üretebilirsiniz.

9. OpenShot

Eğer basit videolar düzenlemek istiyorsanız ve aynı zamanda kolay kullanım arıyorsanız sizlere önereceğim bir diğer ücretsiz program OpenShot. Bu programı kullanarak video sürelerinizi ayarlayabilirsiniz. Ve müzikler ekleyebilirsiniz. Arayüzü de oldukça basit bir kullanım için tasarlanmış. Bu program çok profesyonel olmasa da işinize yarayacak video düzenlemeleri yapabilirsiniz.

10. Movie Maker 10

Apple için bir program önerdiğime göre bir de Windows için önermem gerektiğini düşündüm. Windows işletim sistemine sahip cihazınıza yükleyip kullanabileceğiniz bu program oldukça kullanışlı. Kısa ve basit video düzenlemelerine ihtiyacınız olduğunda bu program imdadınıza yetişebilir. Kolayca öğrenip kullanabileceğiniz bu program ile başlangıç düzeyinde video düzenlemeleri yapabilirsiniz.


Video düzenlemeleri bu günlerde herkesin ihtiyacı olan bir şey. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve temel düzeyde video düzenleme özelliklerine erişebileceğiniz programları sizler için listeledim. Bazılarında tıpkı profesyonel programlarda olan özelliklere erişebiliyorsunuz. Eğer video düzenleme programına ihtiyacınız varsa bu listeye bir göz atmanızı öneririm.

Önceki İçerikYerli Platform Exxen ve Dünya Devi Netflix Arasındaki Farklar Nelerdir?
Sonraki İçerikEvde Uygulayabileceğiniz 10 Etkili Diş Beyazlatma Yöntemi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.