Ana Sayfa İnternet Tweet Satışlarından Dijital Sanata Doğru Açılan Yol: NFT

Tweet Satışlarından Dijital Sanata Doğru Açılan Yol: NFT

35

Son dönemlerde kripto paralar ile birlikte farkında olmasak da dijital dünyaya geçiş yapmaya başladık. Ben bunu evini parça parça taşıyan bir insana benzetiyorum. İlerleyen süreçte yavaş da olsa hemen her sektörü internet üzerinde dijital olarak göreceğimize inanıyorum. Bunun ilk örneklerinden olan kripto paralardan sonra sanat, hatta tweet’ler bile dijital ortamda pazarlanmaya başlandı. Peki bunu mümkün kılan NFT nedir gelin sizlere kısaca bahsedeyim.

Atılan İlk Tweet Rekor Fiyata Satıldı

Twitter uzun süredir hayatımızda olan bir sosyal paylaşım platformu. Twitter’ın kurucularından olan Jack Dorsey bu platformda paylaşılan ilk tweeti açık arttırma ile satışa çıkardı. “Sadece Twitter’ımı kuruyorum” yazan bu tweet açık arttırmada rekor fiyata ulaştı ve 2.5 milyon dolara satıldı. Peki böyle bir şeyi satmak nasıl mümkün olabiliyor? Elle tutulur bir şey olmayan ve sanal ortamda varlığını koruyan bir şeyin alışını ve satışını yapmak için artık hayatımızda NFT var. Yazının ilerleyen kısımda bunun ne olduğunu sizlere açıklayacağım. İlk tweet hakkında benim fikrimi soracak olursanız ben ”cik cik” yazmayı tercih ederdim.

Tarihin En Pahalı Jpg Dosyası

Tıpkı az önce bahsi geçen tweet gibi yüksek rakamlara alıcı bulan bir başka dijital eser ise bir Jpg dosyası. Bu eserin ismi “Everydays: The First 5,000 Days” olarak kayıtlara geçmiş. Mike Winkelmann tarafından yapılan bu eseri yeni nesil sanat anlayışının başlangıcı olarak görebiliriz. Beeple olarak da bilinen Mike 2007 yılında yeni bir çalışmaya başladı. Bu çalışma yaklaşık 13 yıl boyunca sürdü ve her gün yeni bir resim üretti. Sanal ortamda üretilen bu resimleri 13 yıl sonra bir araya getirerek Jpg dosyası olarak kaydetti.

Bu eserin satışında tarihte bir ilk daha gerçekleşti. İlk defa bir müzayedede kripto para kullanıldı. Satışa sunulan resim bütün olarak pek bir şey ifade etmiyor. Fakat resme daha yakından bakarsanız yaklaşık 5000 resimden oluşan kocaman bir resimler bütünü olduğun görebilirsiniz. Modern sanat ve pek çok illüstrasyonun yer aldığı eser açık arttırmada tam 69.4 milyon dolara alıcı buldu. Bu da yaklaşık 523 milyon Türk lirası yapıyor.

Eğer isterseniz bu resimlere internetten ulaşabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Şimdi ise akıllarda oluşan soruyu cevaplayalım. Herkesin ulaşabildiği bir eseri bu kadar pahalı yapan şey ne? İşte NFT kavramı burada devreye giriyor.

Dijital Eserleri Değerli Yapan NFT Nedir?

Bu kavramın açılımını NFT (Non Fungible Token ) yani değiştirilemez token yapabiliriz. Bu kavram sanal ortamdaki bir eseri değerli kılar ve onu tahsil edilebilir hale getirir. Bir eseri benzersiz kılar ve onu dünyada tek haline getirir. Bu sayede bizler bu eserlerin kopyalarına internetten ulaşıp indirebilsek bile aslında o eserin en değerli hali orijinal halidir. Buna en güzel örneği ressamlar üzerinden verebiliriz. Ünlü ressamların yaptığı resimlere internetten erişebilirsiniz. Fakat orijinal eser paha biçilemezdir. Kripto paralarla birlikte hayatımıza giren bu kavram uzun bir süre hayatımızda kalacak ve hatta oldukça yaygınlaşacak gibi gözüküyor.

Bir Eser Nasıl NFT Yapılır?

Bunu yapmak sanılanın aksine kolay diyebilirim. Öncelikle dijital cüzdanınızın var olması gerekiyor. Daha sonra içeriği dijital bir esere dönüştürmek de satılabilir hale getirmek için NFT pazarına bağlanmalısınız. Burada oturum açıp dosyanızı yükleyebilirsiniz. Kısa bir süreçten geçtikten sonra eserinizi satışa çıkarabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim rakamlarda alıcı bulup bulamayacağınızı bilemem. Fakat bu işlemin kolay olduğu konusunda bana hak vereceksiniz.

Sanata Soyunan İnsansı Robot Sophia

Sanatın duygular ile yapıldığını savunan birçok insan bulunuyor. Fakat bu algıyı yıkan bir olay geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Eminim insansı robot Sophia’yı duymuşsunuzdur. Kendisiyle sohbet bile edebiliyorsunuz. Bir yandan teknolojinin vardığı noktaya hayranlıkla bakarken bir yandan korkmamak elde değil. Robot Sophia geçtiğimiz günlerde resim yeteneği ile gündeme geldi. Biraz doğaçlama biraz da geçmiş yıllarda yapılan eserler yardımıyla kendi resimlerini ortaya koydu. Robot Sophia’nın yaptığı resimler açık arttırma ile satışa sunulacak. Hatta alıcının portresini yine robot Sophia çizecek.


Teknoloji ve sanal dünya artık hayatımızın her yerinde diyebilirim. Robotlar resim yapıyor ve insan gibi davranıyor. İnsanlarsa robotlaşıyor. Rolleri değiştiğimiz bu dönem oldukça ilginç bir geçiş dönemi. Kripto paralar ve NFT ile dijital eser satışları bu gidişatın ayak sesleri. Bu çeşit yeniliklere ve daha fazlasına hazır olmamız gerektiğini düşünüyorum. Kim bilir bizleri daha ne gibi yenilikler bekliyor.

Önceki İçerikSokakları Renklendiren Gizemli Sanatçı Banksy Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikYeni Nesil Filmlere Hayat Veren CGI Teknolojisi Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.