Ana Sayfa Gündem Türkiye’nin En İyi 11 Üniversitesi ve Kampüsleri

Türkiye’nin En İyi 11 Üniversitesi ve Kampüsleri

58

Malum üniversite sınavı açıklandı. Sınav stresi bitince yeni üniversite adaylarında üniversite tercihi heyecanı başladı. Bazı öğrenciler gitmek istedikleri üniversiteye karar vermişken bazıları hala daha kararsız. Zor bir sürecin içinden geçerken tercih yapmaya çalışan üniversite adaylarına destek olmak istedik. Ve karar vermenizi kolaylaştırmak için Türkiye’de bulunan en iyi üniversiteleri sizler için derleyip topladık. Bu verileri ODTÜ University Ranking by Academic Performance Laboratuvarı’nın YÖK’ün verileri yardımıyla hazırladığı akademik olarak en başarılı üniversiteler listesinden hazırladık. Haydi gelin birlikte bakalım.

1. Hacettepe Üniversitesi (Ankara)

Ankara’da yer alan Hacettepe Üniversitesi listemizin birinci sırasında yer alıyor. 5 farklı yerleşkesi olan Hacettepe Üniversitesinin merkez kampüsü Sıhhiye semtinde bulunuyor. Fakat en büyük kampüsü Beytepe Kampüsü olarak biliniyor. Öğrencilerin yorumlarına göre Beytepe Kampüsü Merkez Kampüsten daha büyük ve daha fazla etkinlik düzenleniyor. Fakat Merkez Kampüsün kütüphanesi hiç boş kalmıyor. Bu kütüphaneye üniversite dışında çalışmaya gelen pek çok öğrenci var. Yurtlarında kalan bazı öğrencilerin kış sonuna doğru ısınma konusunda şikayetleri olabiliyor. Ulaşımın metro veya otobüslerle sağlanabildiği Ankara şehri daha sıcak bölgelerden gelenler için biraz soğuk olabilir benden söylemesi. Genel olarak bakıldığında ise oldukça başarılı ve Türkiye’de isim yapmış bir üniversite olduğunu söyleyebilirim.

2. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara)

Gelelim listemizin ikinci sırasına. Orta Doğu Teknik Üniversitesi genel olarak ODTÜ olarak bilinir ve Türkiye’nin en başarılı üniversitelerinden biridir. 3 farklı kampüsünün bulunduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim. Ana kampüsü Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alırken, Mersinde Deniz Bilimleri Enstitüsü ve birde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kampüsü bulunur. Pek çok yeniliği ülkemize getirdiği bilinirken başarısıyla dünya çapında oluşturulan bazı listelere de girmeyi başarmıştır. Kampüsünün oldukça kapsamlı olduğunu söyleyebilirim. Alışılmışın dışında olarak söyleyebileceğim özelliklerinden birisi de kampüsün içerisinde alışveriş merkezinin bulunmasıdır. Öğrenciler arasında çarşı olarak da bilinen bu alışveriş merkezinde yemek yiyebileceğiniz yerler de bulunuyor. Yemek yiyebileceğiniz bir diğer mekan ise çatı. Burada genellikle hazırlık öğrencileri ile karşılaşırsınız ve yemekler tabağın ağırlığına göre ücretlendirilir. Okula yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan 100. Yıl Mahallesi ise ODTÜ’lü öğrencilerin en çok kaldığı bölgelerden birisidir.

3. İstanbul Teknik Üniversitesi (İstanbul)

Oldukça köklü ve eski bir üniversite olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile devam edelim. Toplamda 5 farklı yerleşkesi olan İTÜ’nün ana kampüsü İstanbul Maslak’ta bulunuyor. Ana kampüste bulunan merkezi derslik binası oldukça modern bir şekilde dizayn edildiği için pek çok öğrenciyi kendine hayran bırakır. Kampüsün içerisinde bulunan gölet ve İstanbul Boğazı’na olan bazı manzaraları da bahsedilmeden geçilecek gibi değildir. Üniversite İstanbul’da olduğu için pek çok şeyi yapma imkanınız bulunur. Fakat yol bazen büyük bir sorun olabilir benden söylemesi.

4. İstanbul Üniversitesi (İstanbul)

Türkiye’de açıla en eski devlet üniversitesi ile devam edelim. İstanbul Üniversitesi’nin ana kampüsü Fatih’te bulunuyor. Hatta 2019 yılında çok büyük bir başarıya imza atmıştır. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi listesinde kendine yer bulan İstanbul Üniversitesi’nin kampüsü de oldukça beğenilmektedir. Öğrencilerin söylediklerine göre kış ayları biraz soğuk geçebiliyor. Bunun dışında kütüphanesinde ders çalışabilir ve etrafta bulunan kafelerde sosyalleşebilirsiniz. Açılan kulüpler ve yapılan sosyal aktiviteler yardımıyla da sosyalleşmeniz mümkün. Ulaşım konusuna gelecek olursak. İstanbul’da ulaşımın pek kolay olmadığını bildiğinizi düşünüyorum. Kaldığınız yere göre metro veya metrobüs kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

5. Koç Üniversitesi (İstanbul)

Koç Üniversitesi İstanbul’da bulunan bir vakıf üniversitesi olarak listemizin beşinci sırasında yer alıyor. Türkiye’de pek çok vakıf üniversitesi bulunuyor. Bu üniversiteler arasında başarı sıralaması en yüksek vakıf üniversitesinin Koç Üniversitesi olduğunu düşünüyorum. Aynı şekilde öğrenim ücretlerinin en yüksek olduğu üniversite de Koç Üniversitesi’dir. Fakat başarı sıralamanız yüksekse veya ulusal alanda bir başarıya sahipseniz ücret ödemeyebiliyorsunuz. Üniversiteye yalnızca parası olanlar giriyor diye bir durum da söz konusu değil. Bu okula girebilmek için belirli bir başarı seviyesine ulaşmanız gerekiyor. Kampüsü şehrin biraz dışında bulunduğu içi öğrenciler tarafından bazen şikayet alabiliyor. Fakat bunların dışında eğitim konusunda oldukça başarılı bir üniversite olduğunu söylemeliyim. Ayrıca şehirden biraz uzak olan kampüsü de oldukça güzel bir şekilde hazırlanmıştır. Öğrencilerin şikayet ettiği bir diğer konu ise yemekhanelerde yemeklerin bir miktar pahalı olması. Üniversite öğrencilere pek çok fırsat sunabiliyor ve yurtdışı konferansları düzenleyip öğrencilerin yurtdışı ile bağlantı kurmasına yardımcı oluyor.

6. Gazi Üniversitesi (Ankara)

Ankara’da bulunan ve Cumhuriyet’in ilk devlet üniversitesi olma unvanını alan Gazi Üniversitesi ile listemize devam edelim. Merkez kampüsü Yenimahalle’de olan Gazi Üniversitesinin meslek yüksek okulları dışında toplam 5 farklı yerleşkesi bulunuyor. Bunlar; Beşevler Kampüsü, Maltepe Kampüsü, Emek Kampüsü, Gölbaşı Kampüsü, Çubuk Kampüsü olarak ayrılıyor. Kampüsün içerisinde bulunan kafelerde bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Öğrencilerin sevdiği bir özellik de bu kafelerde nakit yerine kredi kartı kullanabilmektir. Yemekhanesinde 4 farklı çeşit yemek çıkıyor ve yemek fiyatları da oldukça uygun. Bu okula gelenler ilk başta önyargılı olabiliyor. Yaşanan olaylar ve okuyan öğrencilerin belalı olarak tanıtılması okula ilk gelenler üzerinde bir korku oluşmasını sağlıyor. Fakat bu önyargının gereksiz olduğunu söyleyebilirim. Kendi işinizle ilgilendiğinizde oldukça güzel bi üniversite hayatı geçirebilirsiniz.

7. Ankara Üniversitesi (Ankara)

İçerisinde pek çok bölüm barındıran Türkiye’nin yedinci en başarılı üniversitesi yani Ankara Üniversitesi ile listemize devam edelim. Merkez kampüsü Yenimahalle’de bulunan bu okulu seven öğrenciler de çok fazla fakat sevmeyen öğrenciler de yok değil. Sosyal aktiviteler oldukça fazladır. Fakat bu konuda küçük bir sorun olduğunu söyleyebilirim. Kampüsler birbirine uzak kaldığı için bu etkinliklere gitmek biraz zahmetli olabilir. İlk sene bu etkinliklere üşenmeden katılabilir fakat ilerleyen senelerde kendi kampüsünüzdeki sosyal aktivitelerle idare edebilirsiniz. Etrafta bulunan kafelerde oturabilirsiniz. Eğer eviniz uzaksa metro veya otobüsler yardımıyla okula gelip gidebilirsiniz.

8. Gebze Teknik Üniversitesi (Kocaeli)

Son zamanlarda ülkemizde yüksek teknoloji enstitüleri kuruluyor. Gebze Teknik Üniversitesi de bu yüksek teknoloji enstitülerinden biridir. Yalnızca bir kampüsü olan üniversite Çayırova yerleşkesine kurulmuştur. İlk başlarda İTÜ bünyesinde bulunan üniversitede lisans öğrencilerinden fazla yüksek lisans ve doktora öğrencileri bulunmaktadır. Yemekleri güzel olmasına rağmen bazı öğrenciler doyurmadığını söylemektedir. Okul şehrin biraz dışında olduğu için ulaşım sorun olabilmektedir. Ulaşımı sağlamak için dolmuş ve otobüsler kullanılabilir. Sosyal aktiviteler fazla olmasa da yapılmaktadır.

9. Bilkent Üniversitesi (Ankara)

Ankara’da yer alan bir vakıf üniversitesi ile devam edelim. İsmini mutlaka duyduğunuz Bilkent Üniversitesi Hacettepe ve ODTÜ’nün arasında konumlandırılmıştır. 3 farklı kampüs olarak ayrılan okul doğu, merkez ve orta kampüslerine sahiptir. Yapılan festivaller ve sosyal aktiviteler oldukça fazladır. Yurtlarında kuaförlerin bulunduğu bu üniversitede saçlarınızı kestirmek için dışarı çıkmanıza gerek olmuyor. Sunduğu eğitim imkanları oldukça fazla olan Bilkent Üniversitesi’nin başarı oranı da oldukça fazladır. Etrafta bulunan kafelerde sosyalleşebileceğiniz gibi Eskişehir yolunda okulunuza giderken kendinizi birden Eskişehir’de bulabilirsiniz. Hafta sonu Eskişehir’e gidip eğlenebilirsiniz. Kütüphanelerinin oldukça bakımlı ve güzel bir çalışma ortamı sunduğunu da söylemeden geçmeyeceğim.

10. Ege Üniversitesi (İzmir)

Ege’nin incisi İzmir’de bulunan Ege Üniversitesi ile devam edelim. İlçelerde meslek yüksek okulları bulunduran Ege Üniversitesi’nin merkez kampüsü Bornova’da dev gibi bir arazide kurulmuştur. İçerisinde bulunan kütüphane oldukça geniş ve konforludur. Okulda spor yapabilmeniz için spor kompleksleri ve yüzme havuzları bulunmaktadır. Ayrıca kafeleri, alışveriş merkezleri ve köyü ile birlikte İzmir’in ortasında kurulmuş küçük bir şehir gibi olduğunu söyleyebilirim. Yapılan festivalleri ve sosyal imkanları da oldukça tatmin edicidir. İzmir’in ortasında bulunduğu için pek çok yere yakındır. Pek çok kültür ve sanat etkinlikleri, sergiler ve konserler düzenlenir. Hafta sonu deniz kenarına gidip serinleyebilirsiniz. Ya da çimlere yatıp ıslanabilirsiniz. başarısı ve imkanlarıyla listemizin onuncu sırasında yer bulan Ege Üniversitesi pek çok öğrencinin gitmek istediği okullardan biridir.

11. Boğaziçi Üniversitesi (İstanbul)

Gelelim manzarası ve başarısıyla ün salmış olan Boğaziçi Üniversitesi’ne. Türkiye’de pek çok öğrencinin hayali olan prestijli okul Boğaziçi Üniversitesi İstanbul, Beşiktaş’ta yer alıyor. Sosyal olarak oldukça fazla imkanlara sahip olan bu okul öğrencilerine kariyer açısından da çok büyük imkanlar sunuyor. Eğitimin oldukça kaliteli olduğu ve bünyesinde oldukça başarılı akademisyenlerin bulunduğu Boğaziçi Üniversitesi her açıdan mükemmel diyebilirim. Konumu sebebiyle İstanbul’un en güzel semtlerinden birinde okumanızın yanı sıra güney kampüsü ile ünlenmiştir. Yapı ve mimari olarak öğrencileri kendine hayran bırakan bu üniversitenin giriş puanları oldukça yüksek. Boğaziçi Üniversitesinden mezun olan öğrenciler genellikle çok yüksek pozisyonlarda iş hayatına atılıyor.


Üniversite tercih dönemi geldi çattı. Bu dönemde öğrencilerin kafası oldukça karışık olabiliyor. Bu konuda bir nebze olsun yardımcı olabilmek için Türkiye’nin en başarılı 11 üniversitesini sizleri için derledim. Aynı zamanda kampüslerinden ve öğrencilerin söylediği bazı iyi ve kötü özellikleri de ekledim. Umarım bu dönemde kendiniz için en iyi kararı vermenizde yardımcı olabilmişimdir. Uzun ve eğlenceli bir üniversite hayatı sizleri bekliyor. Şimdiden başarılar dilerim.

Önceki İçerikDubai’de Bulutlara Elektrik Verilerek Yapay Yağmur Yağdırıldı
Sonraki İçerikEge’nin İncisi İzmir’in En Meşhur 10 Yemeği ve Restoran Önerileri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.