Ana Sayfa Yaşam Türkiye’nin Az Bilinen 10 Koyu

Türkiye’nin Az Bilinen 10 Koyu

66

Ülkemiz, dünya çapında iklim ve çeşitliliğin en fazla olduğu, üç bir yanı denizlerle çevrili bir yarım adadır. Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizi olmak üzere üç farklı deniz bölgesi ile etrafı sarılmıştır desek yeridir. Peki bu denizlere kıyıları olan hangi şehre ve koya gitmeliyiz? Temiz ve insanların az bildiği, gizli kalan sahil kenarlarını sizler için hazırladık.

1. İğneada / Kırklareli

Karadeniz kıyısında bulunan İğneada; Türkiye-Bulgaristan sınırları içerisindedir. Üstelik çevresi İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı ile sarılıdır. Yani İğneada’ya gittiğiniz zaman hem gözünüz manzara ile doyacak hem de ciğerleriniz mis gibi orman havası ile temizlenecek. Bulgaristan sınırında bulunması sebebiyle kültürel ve tarihi olarak gelişmiş olan İğneada, Türkiye’nin sahip olduğu güzelliklerden sadece bir tanesidir.

2. Cennet Koyu / Selimiye – Marmaris

Cennet koyu, Marmaris’te bulunan ve henüz insanların istilasına uğramamış olan Selimiye kasabasına bağlıdır. Öncelikle Selimiye kasabasından bahsedelim. Selimiye kıyısı, adını Osmanlı padişahı olan Yavuz Sultan Selim’den almıştır. Sadece doğa güzelliklerinin olmadığı aynı zamanda tarihi unsurlara da ev sahipliği yapan kıyımızı istediğiniz zaman zevkle gezebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı üzere, kıyımızın en ünlü ve nadide koylarından birsi olan Cennet koyu, sırtınızı ormana yüzünüzü denize çevirerek yüzebileceğiniz harika bir koydur.

3. Anzak Koyu / Gelibolu Yarımadası

Anzak koyu ismini nereden almıştır? Çanakkale Savaşı zamanında düşman askerlerinden olan, Yeni Zelanda ve Avustralya askerlerine Anzak denilirdi. Anzak koyu bizim için milli değerlerimizin ve asla unutmamamız gereken Çanakkale Savaşı’nda ‘düşmanları denize döktük’ dediğimiz, tarihi ana şahitlik yapan Arıburnunda yer alır. Anzak koyu suyunun berraklığı ve sahilin temizliği ile ünlüdür. Aynı zamanda her üç ülke için (Avustralya ve Yeni Zelanda) tarihi ve milli değerlere sahiptir. Türkiye ise bu iki ülkeye ev sahipliği yaptığı için tatilden ziyade, Anzak koyuna gittiğiniz zaman çok güzel kültürel iletişim kurabilirsiniz.

4. Papaz Koyu / Antalya

Eski zamanlarda korsan koyu olarak da bilinen Papaz koyu, aynı zamanda iskeledir. Korsan koyu denmesinin nedenlerinden bir tanesi de günümüzde bile nereden geldiği çözülemeyen tarihi eşyaların koy ile orman arasında bulunmasındandır. Papaz koyu aynı zamanda harika bir kamp alanıdır. Çadırınızı aldığınız gibi istediğiniz alana, ücretsiz olarak kamp kurabilir hem ormanın hem de denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

5. Kabak Koyu / Fethiye – Muğla

Kabak koyu, Fethiye yolu üzerinde giderken aslında hepimizin geçtiği ama dikkat etmediğimiz bir koydur. Kabak koyuna ulaşmamız için zorlu yolları aşmamız gerekiyor. Bu tabi ki de 4×4 araba sahibi olanlar için geçerli değil. Kabak koyuna ulaşımın zor olması bir yandan çok güzel bir şey. Çünkü bu şekilde insanları kendinden uzak tutuyor. Zorlu ulaşımı tamamladıktan sonra tertemiz denizi ve yemyeşil ağaçların arasında kamp yapabilir, denize girebilir, doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

6. Ovabükü Koyu / Datça

Datça’nın en güzel koylarından biri olan Ovabükü koyu, ulaşım sıkıntısı olmayan ve istediğiniz gibi eğlenebileceğiniz tam bir tatil koyudur. Diğer koylara nazaran, biraz daha kalabalık olmasına rağmen denizi oldukça temiz olan Ovabükü koyunu gönül rahatlığıyla ziyaret edebilirsiniz.

7. Balık Aşıran Koyu / Datça

Marmaris – Datça yolu üzerinde bulunan Balık Aşıran koyu gözlerden uzak ve tam da kamp tutkunları için olan bir koydur. Oldukça sakin olan koy sadece deniz, kum ve güneş üçlüsünü arayanlar için harika bir yer niteliğindedir. İstediğiniz gibi kafa dinleyebileceğiniz, kamp yapabileceğiniz bu koya ulaşım da oldukça kolaydır.

8. Adrasan Koyu / Antalya

Adrasan koyu, oldukça uzun olan kumsalıyla ünlüdür. Yaklaşık 2 kilometreye varan ve altın benzeri kumu olan Adrasan koyu hem kumunun hem de denizinin temizliği ile ünlüdür. Adrasan koyunda bulunan yerleşik köylünün geçim kaynağı olan samimi hizmetler, burayı oldukça sevimli bir yer haline getirmektedir. Adrasan koyu bir kere bile olsa gitmeniz gereken koylardan bir tanesi olarak listemizde yerini alıyor.

9. Bağla Koyu / Bodrum

Bodrum’un pek bilinmeyen eşsiz koylarından birisi olan Bağla koyu, insanların uğrak ziyaretine rağmen temiz bıraktıkları nadir koylardan bir tanesidir. Şehir merkezine olan 15 kilometre mesafesi sayesinde, gündüzleri denizin keyfini çıkartabilir, akşamları ise Bodrum sokaklarında eğlenebilirsiniz.

10. Palamutbükü Koyu / Datça

Datça yarımadası denizin en güzel olduğu yerlerden birsidir. Datça’ya bağlı olan Palamutbükü ise Datça’dan geri kalmıyor. Mavi ve yeşilin arasında olan altın kumlara uzanarak bir ömrünüzü burada geçirebilirsiniz. Coğrafyacıların atası olarak bilinen Strabo, ne kadar güzel söylemiş; ” Tanrı, sevdiği kulunu Datça Yarımadasına gönderir.”


Türkiye eşsiz güzellikleriyle ünlü bir ülkedir. Biz sadece bu güzelliklerden sadece koyları ve bu koylardan da gizli kalmış on tanesini yazabildik. Trakya ve Kırklareli tarafında daha hiç keşfedilmemiş koylarımız olduğuna eminiz. Bu koylarda iyi vakit geçirmeniz ve daha güzel koylar keşfetmeniz dileğiyle hoşçakalın.

Önceki İçerikKolay Bakılan ve Evinize Renk Katan 10 Bitki
Sonraki İçerikKurban Bayramında Sofranızı Süsleyecek 10 Et Yemeği
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.