Ana Sayfa İlginç Türkiye’de Karşılaşabileceğiniz En Tehlikeli 10 Hayvan

Türkiye’de Karşılaşabileceğiniz En Tehlikeli 10 Hayvan

6

Ülkemiz coğrafi konumu ve sahip olduğu iklimle pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor. Dünya üzerinde birçok farklı türde hayvan bulunuyor. Bunların kimisi tehlikeliyken kimisi de oldukça uysal. Belgesellerde gördüğümüz hayvanlar ile doğada karşılaşabiliyoruz. Özellikle vahşi yaşam birçoğumuzun ilgisini çekiyor. Ülkemizde bu kadar farklı canlı yaşıyorken akıllara bir soru gelebilir. Türkiye’de hangi tehlikeli hayvanlar yaşıyor? Gelin buna birlikte cevap verelim.

1. Akdeniz Foku

Akdeniz Foku
Akdeniz Foku

Oldukça sevimli olan Akdeniz Fokları aslında oldukça vahşi canllardır. En çok fok ise ülkemizin Akdeniz kıyılarında yaşamaktadır. Türkiye , Yunanistan ve Fas kıyılarında yaşayan bu hayvanlardan yaklaşık 600 tane olduğu bilinmektedir.

Genellikle sakin yerlerde yaşamayı seven foklar, mağara kovuklarını veya sakin kıyıları yaşam alanı olarak belirlerler. Balıklarla beslenen bu hayvanlar kimi zamanlar oldukça saldırgan olabilirler. Akdeniz’e dökülen sanayi atıkları sebebiyle çoğu fokun yaşam alanı yok olmaktadır. Denizlerimizi temiz tutmamız bu hayvanların neslini sürdürmesine yardım eder.


2. Çizgili Sırtlan

Çizgili Sırtlan
Çizgili Sırtlan

Genelde Afrika bölgesinde olduğu zannedilen sırtlanlar ülkemizde de yaşamaktadır. Çizgili sırtlanlar leş yiyici hayvanlar arasında yer alıyor ve sürü halind dolaşıyorlar. Çizgili Sırtlanlar en nadir sırtlan türlerinden biridir. Ülkemizde ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde görülürler.

Vadilerde ve insanların bulunmadığı yerlerde yaşamayı tercih eden bu nadir hayvan türünün nesli maalesef tehlike altında. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise yasa dışı avcılık. Aynı zamanda yoldan geçen sırtlanlara arabaların çarpması da nesillerini tehlikeye sokan bir başka etken olarak yer alıyor.


3. Leopar

Leopar
Leopar

Ekranlarda ve belgesellerde mutlaka leoparlara denk gelmişsinizdir. Bu vahşi kediler ülkemizde de yaşamaktadır. Hem de yüzyıllardır ülkemiz sınırları içerisinde bulunuyorlar. Oldukça vahşi olan leoparlar genel olarak İç Anadolu ve Ege Bölgesi’nde görülüyorlar.

Ne yazık ki nüfusları oldukça az. Bilinçsiz avlanma ile nesillerinin neredeyse tükenmiş olduğunu biliyoruz. Güneydoğu Anadolu bölgesinde de görülen bu vahşi hayvanlar genellikle vurularak öldürülüyorlar. İhtişamlı kürkleri için veya yalnızca tehlike yaratmaması için öldürülen leoparların neslini korumamız gerektiğini düşünüyorum.


4. Siyah Akbaba

Siyah Akbaba
Siyah Akbaba

Ülkemiz sınırları içinde en çok İç Anadolu bölgesinde görülen Siyah Akbaba’lar oldukça vahşi leş yiyicilerdir. Zorlu koşullarda yaşamaya alışık olan akbabalar kanatlarını her iki yana açtıklarında kanat boyları 3 metreyi bulabilir.

Akbabalar leş ararlar ve bulduklarında havada daireler çizmeye başlarlar. Normalde oldukça yüksekten uçan bu vahşi kuşlar yere yakın uçtuklarında tepenizden bir uçağın geçtiğini zannedebilirsiniz. Bir şey yemeden günlerce yaşayabilen akbabalar kilometrelerce uçabilirler. Üstelik bunu fazla enerji harcamamak için kanat çırpmadan yaparlar. Kanat açıklıkları çok geniş olduğu için saatlerce süzülebilirler.


5. Boz Ayı

Boz Ayı
Boz Ayı

Ormanlarda yaşayan Boz Ayı’lar oldukça büyük hayvanlardır. Hantal bir yapıya sahip olsalarda oldukça hızlı koşabilirler. Aynı zamanda çok kuvvetli olduklarını da söylemeden geçmeyeyim.

Boz Ayı’lar ülkemizde Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgesinde yaşamaktadırlar. Bu başka bölgelerde yaşamadıkları anlamına gelmez. Ayıların neslini en çok tehlikeye sokan durum ise Bilinçsiz avcılıktır. Postları için veya yalnızca zevk için öldürülen ayılar yüzünden bu güzel hayvanların nesilleri tehlikeye girmiş durumda. İnsanların farkında olmadan ayıların bölgelerine girmeleri sebebiyle pek çok ayı saldırısı gerçekleşmiştir.


6. Vaşak

Vaşak
Vaşak

Ülkemizin pek çok bölgesinde yaşayan bir diğer vahşi hayvan ise vaşaktır. Vaşaklar kedilerden çok daha büyüktür. Boyutlarının neredeyse bir köpekle aynı olduğunu söyleyebilirim.

Bu vahşi kediler büyük patilere ve sivri dişlere sahiptir. Kedigiller ailesinden olduğu için çok seri hareket edebilirler. Tavşan ve tavuk gibi kendinden daha ufak hayvanlarla beslenirler. Soğuk mevsimlerden kürkleri sayesinde etkilenmeyen vaşaklar kürklerinin güzelliği sebebiyle öldürülmektedirler.


7. Oklu Kirpi

Oklu Kirpi
Oklu Kirpi

Son dönemlerde internette kirpi sahiplenen pek çok insan görüyoruz. Ülkemizde bu durum tabi ki yasal değil. Sahiplenilen bu kirpiler ile oklu kirpiler biraz farklılık gösteriyor. Oklu kirpiler diğerlerine göre oldukça büyük ve saldırgandır.

Gövdeleri uzun olan Oklu Kirpi’lerin sırtındaki dikenler de oldukça uzundur. Saldırmadan önce uyarmak amacıyla oklarını birbirlerine vurarak ses çıkarmayı tercih ederler.


8. Bozkurt

Bozkurt
Bozkurt

Türklerin simgesi haline gelmiş hayvan ile yani bozkurt ile listemize devam edelim. Oldukça vahşi olan bozkurtlar sürü halinde yaşamayı tercih ederler. Ülkemizde ise neredeyse bütün bölgelerde gözlemlenebilirler.

Büyükbaş hayvanları avlayarak beslenen bozkurtlar sığır, manda, geyik veya inek gibi havanları avlayabilir. Neredeyse 100 kiloya kadar ulaşabilen bozkurtlar soğuk aylarda yemek bulamadığı için şehirlere gelebilirler.


9. Koca Engerek

Koca Engerek
Koca Engerek

Oldukça vahşi ve zehirli bir yılan olan engerek yılanı ülkemizde yaşayan bir diğer vahşi hayvandır. Fareler ve kurbağa gibi hayvanlarla beslenmeyi tercih eden bu ender tür insanlara da saldırabilir.

Herhangi bir tehlikede kendini korumak için saldıran engerek yılanı kayaların altında veya sakin yerlerde yaşamayı tercih eder. Bir buçuk metreye kadar uzayabilen boylarıyla oldukça heybetli gözüktüklerini söyleyebilirim. Ok benzeri kafa yapıları ve renkleri sayesinde oldukça kolay ayırt edilebilirler.


10. Köpek Balığı

Köpek Balığı
Köpek Balığı

Denizlerin korkulu rüyaı olan köpek balıkları denizlerimizde yaşamlarını sürdürmektedir. Otuzun üzerinde köpek balığı türünün denizlerimizde yaşadığı biliniyor.

Balıklarla beslenen köpek balıkları sanılanın aksine insanalara çok sık saldırmaz. İnsanların bulunduğu noktalardan uzak durmaya çalışan köpek balıkları çok az sayıda saldırı girişiminde bulunmuştur. Bu büyük ve yırtıcı balık oldukça korktucu gözükebilir. Ülkemiz kıyılarında Büyük Beyaz olarak adlandırılan ve filmlere konu olmuş köpek balığı da gözlemlenmiştir. Fakat en çok gözlemlenen köpek balığı türü Camgöz’dür.

Önceki İçerikUygun Fiyata Alabileceğiniz Kaliteli Kablosuz Kulaklık Önerileri
Sonraki İçerikSamsung Hangi Ülkenin Markası? Samsung Hakkında Bilinmeyen Gerçekler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.