Ana Sayfa İlginç Tarihe Damga Vuran 10 Bilim İnsanı

Tarihe Damga Vuran 10 Bilim İnsanı

157

Tarihimizin şekillenmesinde bilim adamlarının ve mucitlerin yerini göz ardı edemeyiz. Şöyle bir etrafınıza bakmanızı istiyorum. Çevrenizde gördüğünüz birçok eşyada bilim adamlarının ve mucitlerin izlerini görebilirsiniz. Hayatımızı kolaylaştıran birçok eşyayı bilim adamlarına borçluyuz. Gelin sizlere tarihi değiştiren ve yön veren bilim adamlarından kısaca bahsedeyim.

1. Nikola Tesla (1856 – 1943)

Çoğumuzun bildiği Tesla ismi yalnızca araba markası değildir. Nikola Tesla Sırp asıllı büyük bir fizikçi olarak birçok önemli buluşa imza atmıştır. Hatta şaşıracağınızı düşündüğüm bir bilgi vermek istiyorum. Tesla bir süre boyunca Edison’ un yanında çalışmıştır. Daha sonra da alternatif akımı keşfetmiştir. Bununla yetinmeyen ve ticari kaygıları olmayan bilim adamımız radar ve MR gibi pek çok önemli buluşları insanlığa kazandırmıştır. Kendi yaptığı bakır bobinler sayesinde de insan yapımı şimşekler çaktırdığı biliniyor.


2. Isaac Newton (1642 – 1727)

Kafasına düşen elma hikâyesini duymayan yoktur diye düşünüyorum. Bir elmayla başlayan Newton’un hikâyesi temel fizik kurallarını oluşturarak devam etmiş. Ve bunların formüllerini oluşturmuş.


3. Marie Curie (1867 – 1934)

Kimya alanında çok büyük çalışmalar yapan Marie Curie kadınların da önemli buluşlara imza atabileceğini gösteren bilim kadınlarından yalnızca biridir. Kendisinin ne yaptığından hemen bahsedeyim. Uranyum kullanarak yaptığı deneyler sayesinde radyoaktiviteyi keşfetmiştir. Fakat hikâyenin devamı biraz üzücü ilerliyor. Çok fazla radyasyona maruz kalması ölümüne yol açmış.


4. Louis Pasteur (1822 – 1895)

Kendisini mikrobiyoloji alanında yaptığı çalışmalar ile tanıdığımızı söylemeliyim. Bence oldukça büyük işlere imza atmıştır. Bulaşıcı hastalıklara mikroorganizmaların sebep olduğunu kanıtlamakla kalmadı; bunların yanı sıra kuduz aşısını da bulmuştur. Ne diyelim kendisine çok şey borçluyuz.


5. Öklid (MÖ. 330 – 275)

İskenderiyeli matematikçi Öklid bence tarihte yer alan en önemli buluşlardan birini bulmuştur. Şu anda kullandığımız teknoloji ve bilgisayarlarda da kullanılan Öklid Bağlantısı ile hayatlarımızı değiştirdiğini söyleyebilirim.


6. Charles Darwin (1809 – 1882)

Bence tarihimizi değiştiren bilim adamlarından biri de Charles Darwin’dir. Çevresindeki insanlar takdir etmese de bunu hepimizin destekleyeceğini düşünüyorum. Kendisi modern evrim kuramını kuran kişi olarak tarihin silinmez sayfalarına adını yazdırmayı başarmıştır. Bu teorisi ile dönemin din adamları ve bilim insanları tarafından büyük tepki toplasa da evrim teorisinin bilimsel bir gerçek olarak kayda geçmesiyle beraber haklı olduğunu herkese kanıtlamıştır.


7. Alexander Graham Bell (1847 – 1922)

Alo! Bu sözü günde kaç kere kullandığınızı bir düşünün. Ne kadar fazla değil mi? Ne kadar uzak olurlarsa olsunlar iki insanın iletişim kurmasını Alexander Graham Bell’e borçluyuz. Kendisi herkesin bildiği üzere telefonun mucididir.


8. Albert Einstein (1879 – 1955)

Kendisi evrende hiçbir şeyin ışıktan daha hızlı olamayacağını ispatlayan bilim adamıdır. Genel görelilik kuramını bularak tarihe adını altın harflerle yazdıran bilim adamı olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim. Einstein’ın yaptıkları saymakla bitmez ama son olarak Newton’un kütle çekim yasasını genelleştirmiş ve uzay-zaman kavramını ortaya atmış olduğunu söyleyebilirim.


9. Galileo Galilei (1564 – 1642)

Bilim insanlarının her biri önemli şeyler yapmışlardır. Fakat benim fikirlerime göre Galileo’nun yaptıkları pek çok önemli gelişmeye atılan ilk adımdır. Yaşadığı dönemde evrenin dünyanın çevresinde döndüğü düşünülüyordu. Hatta dünyanın düz olduğu iddia ediliyordu. Çok şaşırtıcı geliyor değil mi? Galileo gökyüzüne baktı ve dünyanın yuvarlak olduğunu söyledi. Hatta güneşin etrafında döndüğünü iddia etti. Fakat ne kadar üzücü ki dönemim kilisesi onu aforoz etti ve hapse attı.


10. Pisagor (MÖ. 570 – 495)

Bu ismi matematik derslerinden hatırlayabilirsiniz. Çünkü kendisi Pisagor teoremini bulan kişinin ta kendisidir. Aynı zamanda filozofluk yapmıştır. Bütün bunlar yetmemiş gibi kendisini tarihin tozlu sayfalarında sayıların babası olarak biliriz.


Tarihimize yön veren insanlar teknoloji, sağlık ve daha pek çok alanda bizlere paha biçilemez bir miras bıraktılar. Bu miras hakkında ve kimlerin bıraktığı hakkında bilgi sahibi olmak isteyeceğinizi düşündüm. Umarım bizler de gelecek nesle bu şekilde hediyeler bırakabiliriz.

Önceki İçerikMutlaka Denemeniz Gereken 10 Kahve Çeşidi
Sonraki İçerikMarvel Filmlerini Hangi Sırayla İzlemelisiniz?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.