Ana Sayfa İnternet Sosyal Medyada Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları Nelerdir?

Sosyal Medyada Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları Nelerdir?

11

Günümüzde sosyal medya kullanmayan çok az kişi kaldı. İnsanlar sosyal medyayı para kazanmak için veya eğlence amaçlı kullanabiliyorlar. YouTube, İnstagram, Twitter ve Facebook gibi platformlar artık hayatımızın bir parçası oldu diyebilirim. Bu platformlarda yaptığınız paylaşımları seven insanlar sizi takip edebilir. Aynı şekilde siz de paylaşımlarını beğendiğiniz veya ilgili olduğunuz sayfaları veya kişileri takip edebilirsiniz. Durum böyle olunca takipçi sayısı çok büyük bir önem kazanıyor. Bu platformları para kazanmak için kullananların da en çok önemsediği nokta takipçi sayısı oluyor. Gelin sizlere sosyal medyada takipçi sayınızı arttırabileceğiniz yöntemlerden bahsedeyim.

En Uygun Sosyal Medya Platformunu Seçmelisiniz

Hedef Kitlenizi Belirleyerek Kendinize En Uygun Sosyal Medya Platformunu Seçmelisiniz
Hedef Kitlenizi Belirleyerek Kendinize En Uygun Sosyal Medya Platformunu Seçmelisiniz

Öncelikle yapmanız gereken şey kendinize en uygun sosyal medya platformunu seçmek. Bunu yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunuyor. Eğer yapacağınız paylaşımlara uygun bir sosyal medya platformu seçerseniz, takipçi sayınız düzenli olarak artabilir. Fakat yanlış platform seçimleri takipçi sayınızın belirli bir yerde kalmasına sebep olur.

Yapacağınız paylaşımların türünü belirledikten sonra hedef kitlenizi oluşturmalısınız. Hangi yaş aralığındaki insanlara hitap edeceğinizi belirlemelisiniz. Buna bağlı olarak kendinize bir platform seçebilirsiniz. Aynı zamanda görsel paylaşımlara mı yoksa metin ağırlıklı paylaşımlara mı ağırlık vereceğinizi de bilmeniz gerekiyor.

Görsel paylaşımlar için İnstagram veya YouTube, metin ağırlıklı paylaşımlar için ise Twitter veya Medium kullanabilirsiniz. Eğer kariyer odaklı paylaşımlar yapacaksanız Linkedin sizin için çok kullanışlı bir platform olacaktır. Hem görsel hem de metin paylaşmak istiyorsanız Facebook oldukça kullanışlı bir seçenek. Fakat başlangıçta da belirttiğim gibi hedef kitlenizin yaş ortalaması bu konuda büyük önem taşıyor.


Her Zaman Özgün İçerikler Üretin

Özgün İçerikler Üreterek Organik Takipçi Kazanabilirsiniz
Özgün İçerikler Üreterek Organik Takipçi Kazanabilirsiniz

Sosyal medyada organik takipçilere ulaşmak istiyorsanız özgün içerikler üretmeniz çok önemlidir. Son zamanlarda birçok kopya içerik görür olduk. Nereye bakarsak bakalım her yerde birbirinin aynı içerikler ile karşılaşıyoruz. Kimi zaman fotoğraflar, kimi zaman ise fikirler kopyalanıyor. Bu durum oluşturduğunuz markanın değerini düşürecektir.

Özgün içerikler oluştururken ne kadar saçma olursa olsun kendiniz olmanızı öneririm. Öncelikle kendi kimliğinizi ve markanızı yaratmalısınız. Bir süre sonra göreceksiniz ki insanlar içeriğiniz için değil markanız için sizi takip edecekler. Bu konuda en başarılı örneklerden birisi Shiftdelete. Birçok insan bu platformda yapılan paylaşımları beğendiği için takip ediyorlar. Aynı zamanda bu ismi kullanarak araştırma yapıyorlar.


Takipçilerinizin İlgisini Çekmelisiniz

Takipçilerinizin İlgisini Çekerek Daha Fazla Takipçi Kazanabilirsiniz
Takipçilerinizin İlgisini Çekerek Daha Fazla Takipçi Kazanabilirsiniz

İlgi çekici içerikler sizi her zaman ileri götürür. Bunun için paylaşımlarınızı monotonluktan uzak tutmalısınız. Metin ağırlıklı paylaşımlar genelde sıkıcı bulunduğu için çok fazla ilgi çekmez. Fakat Medium gibi bir sosyal platformu tercih ettiyseniz metin ağırlıklı çalışmak zorundasınız. Bu durumda yapmanız gereken şey ise okunabilirliği arttırmaktır. Böyle bir platform için vereceğim bir diğer öneri ise bolca resim kullanmak.

Eğer görsel ağırlıklı bir platform kullanıyorsanız ilginç fikirler ve ilgi çekici resimler kullanmanızı tavsiye ederim. Kısa ve öz bir şekilde hazırlanmış ilginç bilgiler serisi yapabilirsiniz. Veya yalnızca resim paylaşımı yapabilirsiniz. Bu konuda karar vermenizi kolaylaştıracak etken hedef kitlenizin yaş ortalaması olacaktır. Hitap ettiğiniz kitlenin ilgisi hangi konudaysa ona yoğunlaşmanız gerekiyor.


İnteraktif Paylaşımlar Yapmak Sizi Bir Adım Öne Çıkarır

İnteraktif Paylaşımlar Yapmak Sizi Her Zaman Bir Adım Öne Taşır
İnteraktif Paylaşımlar Yapmak Sizi Her Zaman Bir Adım Öne Taşır

İnteraktif paylaşımlar son dönemlerde oldukça popüler olmaya başladı. Dünyaca ünlü sosyal medya hesaplarından 9Gag buna verilebilecek en güzel örneklerden birisi.

İnteraktif paylaşım dendiğinde akıllara pek çok soru geliyor. Bu içerikler takipçilere ve kullanıcılara fikirlerini sorarak oluşturulabilir. Özellikle İnstagram’da çok sık kullanılan anket özelliği bunu oldukça kolay kılıyor. Takipçilerinize bir soru sorabilirsiniz. Hangi filmi tercih ettiklerini veya hangi fotoğrafın daha güzel olduğunu sorarak onların da fikirlerini alabilrsiniz.

Eğer bunu farklı şekillerde yapmak istiyorsanız ufak tartışma konuları açabilirsiniz. Tıpkı bir forum gibi yeni bir konu belirleyerek takipçilerinizin kendileri arasında fikirlerini tartışmasını sağlayabilirsiniz.

İnteraktif paylaşımlar birçok farklı şekilde hazırlanabilir. Bu konuda yaratıcılığınızı da kullanmanızı tavsiye ederim. Unutmayın ki sosyal medyada yeni bir şey çıkarıp insanların ilgisini çekebilirseniz, isminiz oldukça hızlı bir şekilde yayılır.


Benzer Marka ve Hesaplarla İşbirliği Yapın

Size Benzeyen Marka ve Hesaplarla İş Birliği Yaparak Daha Fazla Kullanıcının Önüne Çıkabilirsiniz
Size Benzeyen Marka ve Hesaplarla İş Birliği Yaparak Daha Fazla Kullanıcının Önüne Çıkabilirsiniz

Bazen insanların önüne çıkmak sandığınızdan zor olabilir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz şeylerden birisi size benzer hesaplarla veya markalarla iş birliği yapmak olacaktır.

Birlikte yaptığınız bir proje olabilir. Veya reklam verebilirsiniz. Bu tamamen sizin stratejinize kalmış bir şeydir. Bu hesaplarla işbirliği yapmanız hem sizin hem de diğer hesabın işine yarayacaktır. Paylaşımlarınız daha fazla insan tarafından görülecek ve daha faza insana erişmiş olacaksınız.

Eğer bu şekilde bir anlaşma yaparsanız sosyal medya hesaplarınızın takipçi sayısını arttırabilirsiniz.


Sosyal medya birçoğumuzun hayatında önemli bir yer kaplıyor. Bazılarımız bunu gelir kapısı haline bile getiriyor. Takipçi sayısı sosyal medyada çok önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Daha fazla insan tarafından bilinmek, markanızın değerini arttırmak ve hedef kitlenizi genişletmek için yapabileceğiniz bazı yöntemleri sizler için derledim. Bu konuda daha farklı içeriği sizler için hazırlamaya devam edeceğim. Eğer takipte kalırsanız bunları görebilir ve sosyal medya hesaplarınızı daha etkili kullanmaya başlayabilirsiniz.

Önceki İçerikSon Zamanlarda Adını Sıkça Duyduğumuz Starlink Nedir?
Sonraki İçerikCV, Özgeçmiş ve Ön Yazı Nedir? Ücretsiz CV Hazırlayabileceğiniz Siteler Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.