Ana Sayfa İlginç Son Zamanlarda Adını Sıkça Duyduğumuz Starlink Nedir?

Son Zamanlarda Adını Sıkça Duyduğumuz Starlink Nedir?

6

Teknolojinin geçtiğimiz 10 yıla baktığımız zaman oldukça hızlı geliştiğini fark edebiliyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle beraber iletişim, haberleşme ve veri alma gibi alanlarda da ilerleme kaydediliyor. Teknoloji ve daha birçok konuda öne çıkan dünyaca ünlü şirketlerden biri de SpaceX. Uzay alanında attığı adımlar gerçekten de kendileri için küçük fakat insanlık için oldukça büyük adımlar. Bu adımlardan biri de Starlink. Son dönemlerde adından çokça söz ettiren ve birçok kişinin göktaşı gördüğünü iddia ettiği haberlerin ucu Starlink’e dayanıyor. Gelin Starlink’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını birlikte inceleyelim.


Starlink Nedir?

Starlink Nedir
Starlink Nedir

Uydular bizm dünya dışında dolaşan gözlerimiz ve kulaklarımız desem yanılmış olmam. Pek çok soruya yanıt verebilmemizi sağlayan uydular günümüzde bilimin en güçlü yardımcılarından birisi. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uydu teknolojilerinde de çok ciddi gelişmeler kaydedildi.

Elon Musk’ın kurduğu ve yönettiği SpaceX şirketi de bu konuda önemli bir çalışmaya imza attı. Yapılan çalışmanın adı Starlink. Projenin amacını kısaca özetlemek isterim. Binlerce küçük uydunun oluşturduğu büyük ve işlevsel bir takımyıldızı kurmak bu projenin temel amacı olarak biliniyor. Bu uyduların arasında çalışmalar yapılması için istasyonlar yer alacak. Geriye kalan uydular bilimsel keşifler için ve araştırmalar için kullanılacak. Bazı uyduların ordulara satılacağı yönünde haberler bulunuyor. Fakat bunun ne kadar doğru olduğu konusunda kesin bir bilgimiz yok.


Starlink Projesi İçin Neler Yapılacak?

Starlink Projesi Kapsamında Neler Yapılacak
Starlink Projesi Kapsamında Neler Yapılacak

Yukarıda bahsettiğim üzere, dünyanın yörüngesine yerleştirilecek binlerce uydu hazırlanıyor. Toplamda yerleştirilmek istenen uydu sayısı ise tam 42.000 adet. Başlangıçta kulağa çok fazla geldiğini söyleyebilirim. Fakat bu proje oldukça büyük çaplı olarak düşünülmüş. Projenin plan aşamasından sıyrılıp yürürlüğe geçtiğini de söyleyebilirim. 2020 yılında yaklaşık 1000 uydu yörüngeye yerleştirildi.


Starlink Uyduları Nerede Olacak?

Starlink Projesi İle Fırlatılan Uydular Nerede Olacak
Starlink Projesi İle Fırlatılan Uydular Nerede Olacak

Bu soru bazılarına ilginç gelebilir. Fakat bilinmesi gereken bütün uyduların aynı yörüngede bulunmadığı. En işlevsel yörünge belirlenip fırlatılacak uyduların bir kısmının planlaması tamamlandı.

İlk 12.000 uydu için toplamda 3 farklı yörünge belirlendi:

  • İlk grup toplamda 1600 uydudan oluşuyor ve yerden 550 km yükseklikte olacak.
  • İkinci grup ise 340 km yüksekliğe 7.500 uydunun yerleştirilmesiyle oluşturulacak.
  • Üçüncü grupta ise spektrum uyduları bulunacak. Toplamda 2.800 uydu 1.550 km yüksekliğe yerleştirilecek.

Kısaca özetleyecek olursak, gökyüzünde 340 ve 1550 kilometre yükseklik arasında binlerce uydu bulunacak. Bu durumun araştırma görevleri için ve daha birçok şey için oldukça güzel imkanlar sağlayacağını düşünüyorum. Fakat bazı araştırmacılar bunun uzay kirliliğine yol açacağı düşüncesinde. Yörüngeyi uydularla kirleteceğimizi düşünen araştırmacılar bulunsa da bu proje devam ediyor.


Starlink Projesi Ne Zaman Tamamlanacak ve Maliyeti Ne Olacak?

Starlink Projesi Ne Zaman Tamamlanacak ve Maliyeti Ne Olacak
Starlink Projesi Ne Zaman Tamamlanacak ve Maliyeti Ne Olacak

İletişim ve internet ağının belirli bir bölümünü sırtlayabilecek güçte olan Starlink, ilk olarak 2015 yılının başında duyuruldu. Washington’da kurulan geliştirme tesisiyle birlikte 2017 yılında tescillendi.

Fırlatılan her roketin beraberinde 400 uydu taşıması planlanıyor. Bu sayede mümkün olan en kısa sürede uyduların yörüngeye yerleşmesi sağlanacak. Fakat bunun çok büyük bir proje olduğunu unutmamalıyız. Kısa sürede bitmese de proje devam edecek ve önümüzdeki yıllarda gökyüzünde uydulardan oluşan bir takımyıldızı olacak.

Gelelim Starlink projesinin maliyet kısmına. Böylesine geniş çaplı bir projenin ucuz olmasını tabi ki bekleyemeyiz. Proje tescillendikten sonra yani 2017 ve 2018 yılları arasında hesaplanan toplam maliyet 10 milyar dolardır. Bu miktar üzerinde zamanla oluşan değişimler konusunda ise henüz bir bilgimiz yok.


Günümüzde teknolojinin bıraktığı izleri her alanda görmekteyiz. Uzay ve roket bilimi de teknolojinin gelişmesine katkıda bulunan alanlardır. Dünyamızın yörüngesinde dolaşan uydular bilim adına çok büyük işler başarıyorlar. İletişime, yeni keşiflere ve araştırmalara yardımcı olan uydular sayesinde teknoloji hız kesmeden ilerlemeye devam ediyor. Umarım SpaceX bu projesini başarıyla tamamlar ve bilim adına bir başka büyük adım atılmış olur.

Önceki İçerikEvinizde Yapabileceğiniz Starbucks Kahvesi Tarifleri
Sonraki İçerikSosyal Medyada Takipçi Arttırmanın En Etkili Yolları Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.