Ana Sayfa Gündem Son Dönemlerin Gözdesi Kripto Paraya Elon Musk’tan Büyük Yatırım

Son Dönemlerin Gözdesi Kripto Paraya Elon Musk’tan Büyük Yatırım

75

Son zamanlarda herkesin dilinde kripto para dolaşıyor. Ünlü yatırımcılar bu konunun üzerinde duruyor hatta iflas eden şarkıcılar kripto para sayesinde milyoner oluyor. Ekonominin parlayan yıldızı kripto paranın önemini ve değerini fark eden yatırımcılar gözlerini bu sektöre dikmiş durumdalar. Asıl konumuza başlamadan önce sizlere kripto paranın ne olduğu hakkında kısa bir bilgi vermek isterim.

Kripto Paranın Normal Paradan Ne Farkı Var?

Fiziksel olarak herhangi bir varlığı bulunmayan bu para birimi tamamen sanal olarak varlığını sürdürmektedir. Takas, yani günümüzdeki mantığıyla alışverişlerde kullanılan kripto para şifrelenmiş dijital paraya verilen isimdir. Bu para birimi tabi ki bakkala gidip iki ekmek alabileceğiniz türdeki paraya benzemiyor. İnsanların büyük çoğunluğunun bildiği Bitcoin’in yanı sıra daha birçok farklı kripto para çeşidi olduğunu biliyoruz. Kimilerine göre gelecekte fiziksel olarak kullanılan paralar ortadan kalkacak ve insanlık tamamen dijital para kullanacak. Hatta bazı günümüzde kullanılan para birimlerinin bile yok olacağını savunuyor. Bunun örneklerini görmeye başladık bile.

Elon Musk’ın Kripto Para Görüşü

Gelelim asıl konumuza. Ünlü milyarder ve yatırımcı Elon Musk’ı neredeyse herkes tanıyordur veya ismini duymuştur. Kendisi Tesla, Spacex gibi güzel amaçlara hizmet eden kuruluşların kurucusu. Pek çok kez yatırımlarıyla ve attığı tweetler ile gündeme gelmişti. Bu konuyla alakalı attığı ”Dogecoin halkın kriptosudur” tweeti ile Dogecoin birden değer kazanmıştı. Bunun üzerine attığı yeni adım ise herkesi şaşırtmaya yetti. Vizyonunun oldukça geniş olduğunu bildiğimiz Elon Musk kripto paranın geleceğinin parlak olduğunu düşünüyor.

Tesla 1.5 Milyar Dolar Bitcoin Yatırımı Yaptı

Elon Musk Geçtiğimiz günlerde Twitter profiline Bitcoin simgesi koydu. CEO’su olduğu araba markası Tesla ise Bitcoin’e toplamda 1.5 milyar dolar yatırım yaptı. SEC dosyası ile paylaşılan bu haber çok büyük ilgi uyandırdı diyebilirim. Ürettiği elektrikli arabalarla bilinen Tesla markasının dünya üzerinde pek çok seveni var. Çevre dostu olması ve günümüzün teknolojisine uyumlu olması insanları kendisine çekiyor. Yapılan bu yatırımdan milyonlarca kişinin haberi oldu. Haber yayıldıktan sonra ise Bitcoin ani bir yükseliş ile karşı karşıya kaldı. Bitcoin toplamda neredeyse yüzde 20 oranında artış gösterdi.

Kripto Paralar Tesla’nın Ödeme Yöntemleri Arasında Yerini Almaya Hazırlanıyor

Bu para birimlerine ilgisi olduğunu zaten belirten Tesla, ilerleyen süreçte satışlarında Bitcoin’in de ödeme yöntemi olarak kullanabileceği bilgisini verdi. Bu durum yukarıda bahsettiğim durum ile bağlantılı diyebilirim. Gelecekte nakit paralar ile ödeme dönemi sona erebilir. Bununla birlikte ortaya çıkan yeni para birimleri her yerde geçerli olabilir. Tesla ve buna benzer şirketler bu ödeme yönteminin yalnızca ilk adımlarını atıyorlar. Gelecekte aklınıza gelebilecek her mağazada yeni para birimlerini kullanarak ödeme yapabileceğinizi düşünüyorum.

Model 3 İçin Yapılan Reklam CoinMarketCap’te Yayınlandı

Tesla yaptığı bu yatırım üzerine bir de reklam yaptı. Bu reklamı CoinMarketCap üzerinden yapmayı tercih etti. CoinMarketCap kripto para takip ve veri takibi platformu olarak hizmet veriyor. Bu platformda Model 3 bir para birimi gibi gösterilerek ismi MODEL3 olarak belirlendi. Hatta sırf bunun için özel bir sayfa bile hazırlandı. Yaptığı yatırımdan sonra zekice bir reklam kampanyası olduğunu söyleyebilirim. Yanlış anlamaları önlemek için bir not düşmek istiyorum. Model 3 için yeni bir para birimi çıkartılmadı. Yalnızca para birimi gibi gösterilerek reklam yapıldı. Burada bulunan listenin en üstünde yerini alan MODEL3 değeri ise görenleri şaşırttı. Listedeki değeri tam 37.990 dolar.

Bitcoin İlk Olarak Ne Zaman Hayatımıza Girdi?

Bu para birimleri aslında uzun süredir hayatımızdalar. En çok bilinen kripto para Bitcoin ilk defa hayatımıza 3 Ocak 2009’da girdi. Girdiğinde değeri oldukça düşüktü. 2010 yılında 1 Bitcoin 0.0045 TL ile alınabiliyordu. Bu dönemlerde bu para birimine yatırım yapan insanlar şu anda milyoner hatta milyarder oldular. Geçmişe bakılınca keşke dedirten bu veriler şu anda oldukça yükselmiş durumda. Günümüzde ise 1 Bitcoin 335.320 TL değerinde.


Pek çok insan sanal paralara güvenmiyor. Bunun sebebi ise paranın fiziksel varlığının insanlara güven vermesi. Günümüzde parasını yastığının altında saklayan insanlar hala daha var. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da yenilikler oldu. İlk başlarda takas yolu ile yapılan ticaret yerini paraya bıraktı. Para ise zamanla evrimleşerek sanal paralara dönüştü. Bildiğimiz para birimleri ise yerini yavaşça kripto paralara bırakmaya hazırlanıyor. Tesla şirketi yeni dönemin yalnızca ilk adımlarını atarak kripto parayı ödeme yöntemi olarak kabul etmeye hazırlanıyor. Gelecekte neredeyse her yerde bu para birimi kullanılmaya başlanabilir. Kredi kartlarının ilk çıktığı zamanlarda da insanlar şüpheyle yaklaşmıştı. Şimdi ise herkesin bir veya birden fazla kredi kartı bulunuyor. İnsanlık bazı yeniliklere zor alışsa da alıştıktan sonraki dönemi pek yadırgamıyorlar. Bence kripto paralarda aynı şekilde hayatımızın bir parçası olacak. Zamanla her yerde kullanılmaya başlanan bu para birimleri bildiğimiz paranın pabucunu dama attıracak gibi duruyor. Zamanla hepimiz neler olacağını, ne gibi yeniliklerin bizi beklediğini göreceğiz.

Önceki İçerikHayatınızda İçecek Olarak Sadece Suyu Tercih Etseydiniz Vücudunuzda Neler Olurdu?
Sonraki İçerikDavet Edilmeden Girilemeyen Platform Clubhouse Ne Gibi Özellikler Sunuyor? Nasıl Kullanılır?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.