Ana Sayfa Sanat Sokakları Renklendiren Gizemli Sanatçı Banksy Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Sokakları Renklendiren Gizemli Sanatçı Banksy Hakkında Bilmeniz Gerekenler

38

Başlıkta gördüğünüz sanatçının eserleri aslında uzun süredir dikkat çekiyordu. Birçok kişinin tanıdığı bir sanatçı olup gündeme gelme hikâyesi ise oldukça yakın bir zamanda gerçekleşti. En çok bilinen eserlerinden biri olan ”Balonlu Kız” eseri bir müzayedede açık arttırma ile alıcı bulmuştu. Hem de tam 1.4 milyon dolara. Eserin satışı gerçekleştiği anda tablonun içindeki bir mekanizma devreye girdi ve resmi parçalara ayırdı. Bu olaydan sonra pek çok kişi Banksy isimli bu gizemli sanatçıyı merak etmeye başladı.

Peki Kimdir Bu Banksy?

Birçok sanatçının aksine kimliğini gizli tutmayı tercih eden Banksy İngiltere doğumlu bir sokak sanatçısıdır. Eserlerini tuvale değil de duvarlara yapmayı tercih eden bu gizemli sanatçının 1974 Bristol doğumlu olduğu iddia ediliyor. Banksy ismi kendi ismi değil bir nevi imzasıdır. Graffiti sanatı genel olarak aynı temaları barındırır. Fakat bazı sanatçılar kendi yorumlarını katarak farklılık yaratır. Banksy’de bu sanatçılardan birisi.

Graffiti Yapmaya Nasıl Başladı?

Yukarıda da bahsettiğim gibi kimliğini gizli tutmayı tercih eden sanatçımız hakkında net bilgilere sahip değiliz. 1990’lı yıllarda bu işe başladığı biliniyor. Dikkat çektiği noktalar ise İngiltere’de Bristol ve Londra olarak karşımıza çıkıyor. Buralarda ortaya koyduğu eserlerinde en çok dikkat çeken şey ise resimlerinin içerdiği mesajlardır. Duvarlara çizdiği resimlerinde savaş ve kapitalizm karşıtı mesajlar göze çarpıyor. Örneğin balonlu kız resminde umudu ve sevgisi savaşlar yüzünden ellerinden kayıp gitmiş küçük bir kız çocuğunu resmetmiştir. Bunlara rağmen her zaman umut vardır mesajını bizlere vermektedir. Tabi ki bu tamamen benim yorumum. Bir resme bakarak farklı mesajlar çıkarılabilir. Her ne kadar farklı mesajlar çıkarılsa da resmin evrensel bir dil olduğu unutmamalıyız.

Farklı Renkler ve İmgelerle Sanat!

Sanatçıyı öne çıkaran şeylerin farklılık olduğundan bahsetmiştim. Gizemli sanatçımız resimlerinde kendine özgü renkler ve imgeler kullanıyor. Bunlara örnek vermem gerekirse; tamamen siyahların arasına kırmızı rengi ekliyor. Aynı zamanda balon, polis ve maymun gibi imgeleri paletinden geçirerek resimlerine ekliyor.

Bir Suçlu mu Yoksa Sanatçı mı?

İngiltere’de eleştirel resimleri halk tarafından farklı şekilde yorumlanabiliyor. Bir kesim bu sanatçıyı takdir edip eserlerini beğenirken bir kesim de onu suçlu ve vandal olarak görüyor. Bu durum toplumun duvar resimlerine karşı olan tutumu nedeniyle ortaya çıkıyor olabilir. Resimlerinde hakaret veya herhangi bir suçlama bulunmayan Banksy’nin savaşı ve bu düzeni eleştirdiğini rahatlıkla görebiliriz. Hatta bir dönem İsrail’in kurduğu güvenlik duvarının üzerine çizdiği resimleri ile gündeme gelmiştir. Resimlerinde bu duvar ile dalga geçmiştir. Bu duvarın her iki tarafında da bulunan eserleri vardır. Bunu yaparken İsrail askerleri tarafından tehdit edildiğini de belirtmiştir.

Halkın yanında olan ve onlara destek veren resimlerinin de olduğunu belirtmek isterim. Bir otoparkı parka çevirmek isteyen gruba destek olmak amacıyla otopark yazısına bir salıncak ekleyerek salıncağın üzerine küçük bir kız çocuğu resmetmiştir.

Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından

Pek çok sergisi olan bu sanatçının hayatını konu alan bir film bile bulunuyor. Çıkışlar Hediyelik Eşya Dükkanından isimli filmde Banksy’nin hayatı anlatılıyor. İlginç çıkışlar yapmayı seven bir sanatçı ile karşı karşıya olduğumuzu anlamışsınızdır. Kendine özgü ifade tarzı olan Banksy bu filmin prömiyerine katılmamıştır fakat yine kendi tarzında bir mesaj yollamıştır. Mesajda”Bayanlar, baylar ve yayıncılar… Sanatın saf heyecanı ve ruhunu aktaran bir film yapmaya çalışmak çok zor bir iştir. Bu yüzden hiç zahmete girmedik. Bu basitçe gündelik hayatın bildiğimiz hikayesidir. İzlemek üzere olduğunuz şey gerçektir, özellikle de yalan söylediğimiz kısımları…” ifadeleri bulunur.


Kim olduğunu bilmesek de eserlerinin değerli olduğu su götürmez bir gerçek. Bazen insanların görmek istemediği ve üç maymunu oynadığı zamanlar gelir. Sanatçılar ise bu insanları at gözlüklerinden kurtararak gerçekleri görmesini sağlayabilir. Kimine göre yaptığı şeyler kötü olsa da emin olduğumuz şey Banksy’nin insanların dikkatini çekmeyi başarabilmesidir. Eğer kendisi hakkında veya eserleri hakkında fikriniz yoksa göz atmanızı öneririm. En azından bazı şeyleri onun bakış açısından görmeye çalışabilirsiniz.

Önceki İçerikYaz Aylarını Beklerken Kilonuzu Kontrol Altına Almanızı Sağlayacak Öneriler
Sonraki İçerikTweet Satışlarından Dijital Sanata Doğru Açılan Yol: NFT
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.