Ana Sayfa Sanat Sinema Tarihinin En İyi 30 Filmi

Sinema Tarihinin En İyi 30 Filmi

37

İyi Hissettiren Filmler

30. Amélie

IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2001

Bu kategori için oldukça uygun bir film ile listemize başlayalım. Amelie annesini ve babasını kaybetmiş genç bir kızdır. Fakat bu duruma rağmen her zaman çevresine ışık saçmayı başarabilmektedir. Kendi mutluluğu için değil, diğer insanların mutluluğu için elinden geleni yapmaktadır. Amelie’nin hayata bakış açısı ve neşe dolu kişiliğiyle adeta suratınızda güllerin açacağını söyleyebilirim. Bu filmin aynı zamanda Oscar’a aday gösterilen bir film olduğunu belirtmeden geçmeyeceğim. Çevresini mutlu eden karakterimiz zamanla yalnız kalacaktır. Bu yalnızlığı fark ettiğinde neler yapacağını hep birlikte göreceğiz.

29. Küçük Gün Işığım (Little Miss Sunshine)

IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2006

Aile filmleri genellikle iyi hissettirir. Özellikle bu filmler komedi ile birleştirildiğinde istemeden tebessüm ettiğiniz fark edebilirsiniz. Listemize bir aile filmiyle devam edelim istiyorum. Bir Amerikan filmi olan Küçük Gün Işığım sıradan bir aile olan Hoover ailesinin başından geçen güzel bir macerayı konu alıyor. Ailenin küçük ve biraz kilolu bir kızı vardır. Bu kızın ismi ise Olive. Olive bir güzellik yarışmasına katılmak ister ve bunun hayalini kurar. Ailesiyle birlikte bir minibüse atlayarak uzakta yapılacak olan bu yarışmaya gitmek için yola çıkar. Yolda yaşadıkları maceralar ailenin ne kadar önemli olduğunu bizlere ve Hoover ailesine gösterir.

28. Tosun Paşa

IMDb Puanı: 9,0
Yapım Yılı: 1976

Kafa dağıtmak deyince akıllara ilk gelenlerden biri de komedi filmleridir. Bir de senaryo güzel bir olay örgüsü ile yazılmışsa tadına doyum olmaz. Bu konuda yeni nesil komedi filmleri de oldukça başarılı olsa da eskilerin yerinin başka olduğunu düşünenlerdenim. Tosun Paşa filmi de gerek senaryosuyla, gerek esprileriyle kafanızı dağıtıp keyfinizi yerine getirecek filmlerden bir tanesi. Başrolünde Kemal Sunal’ın olduğu Tosun Paşa filminde Tellioğlu ve Seferoğlu aileleri oldukça değerli olan Yeşil Vadi için birbirleri arasında mücadele vermektedir. Vadiye sahip olmak için İskenderiye’nin büyük devlet adamlarından olan Daver Bey’in kızını gelin olarak almayı kafalarına koyarlar. Seferoğlu ailesi vadiyi tam alacakken Tellioğlu ailesi çareyi evin uşağı olan Şaban’ı çok önemli biri olan Tosun Paşa olarak Daver Bey’e tanıtır. Bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın gelmesiyle olaylar iyice karışır.

Zekice Hazırlanmış Filmler

27. Dövüş Kulübü (Fight Club)

IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 1999

Uykusuzlukla boğuşan bir adam düşünün. Bu adam gözünü her kırptığında kendini farklı bir yerde buluyor. Uykusuzlukla boğuşan bu karakterimiz filmde anlatıcı olarak biliniyor. Anlatıcı (Edward Norton) iş seyahatinden döndüğü bir gün evinde oluşan patlama sebebiyle evsiz kalır. Yıkılmış bir halde bir bara gider. Barda önceki gün uçakta tanışmış olduğu Tyler Durden ile karşılaşır. Bar çıkışında sadece stres atmak için kavga etmeye başlarlar. Bu kavga çok farklı maceralara açılan ilk kapı olacaktır. Eğer filmi sonuna kadar izlerseniz ne kadar akıllıca hazırlanmış bir film olduğunu anlayacaksınız. Fakat en baştan uyarmak isterim filmin sonunda ağzınız açık kalabilir.

26. Başlangıç (Inception)

IMDb Puanı: 8,8
Yapım Yılı: 2010

İsteyerek rüya gördüğünüz hatta rüyaları tasarladığınız bir dünya düşünün. Bu dünyada paradan daha değerli şeyler yani fikirler çalınabiliyor. Dominic Cobb’ da bilgi çalan başarılı bir hırsızdır. Dominic son yaptığı işten beklediğini alamaz ve bir kaçak haline gelir. Bu durumdan kurtulmak için ve yeni bir başlangıç yapabilmesi için çok tehlikeli bir görev alır. Bu görevde insanların zihninden bir şey çalmak yerine bir fikir yerleştirmesi gerekmektedir. Bu eşsiz filmi büyük bir dikkatle izleyeceğinize eminim.

25. Matrix

IMDb Puanı: 8,7
Yapım Yılı: 1999

Zekice hazırlanmış bir film söylememi isteseler söyleyeceğim filmlerden biri de mutlaka Matrix olurdu. Başroldeki karakterimiz Thomas Anderson (Keanu Reeves) sıkıcı işinin yanı sıra ”Neo” ismi ile programlara sızmaktadır. Aynı zamanda Matrix’i araştırmaktadır. Bir gün aslında yaşadığı dünyanın gerçek olmadığını ve simülasyondan ibaret olduğunu öğrenir. Robotlar dünyayı ele geçirmiştir ve insanları bir rüyaya sokarak onları pil olarak kullanır. Gerçek dünyaya dönen Neo burada sağ kalan Morpheus ve ekibine katılır. Ardından nefes kesen bir macera başlar.

Sürükleyici Filmler

24. Yenilmezler: Oyun Sonu (Avengers: Endgame)

IMDb Puanı: 8,4
Yapım Yılı: 2019

Listemize benim de favori film serilerimden biri olan yenilmezler serisinin son filmi ile devam edelim istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki bu serinin önceki filmleriyle birlikte diğer Marvel filmlerini izlemeniz, filmi anlama konusunda sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Bir önceki filmde Thanos evrende bulunan canlıların yarısını yok etmiştir. Bu duruma alışmak için çaba gösteren yenilmezler ekibi gidenleri geri getirmeyi kafalarına koyarlar. Ve büyük bir plan hazırlığına başlarlar. Zamanda geri giderek kaybedilen insanları getirmek üzere yola çıkarlar. Bu heyecanlı ve sürükleyici macerada başlarına neler geldiğini nefesinizi tutarak izleyeceksiniz.

23. Yıldızlararası (Interstellar)

IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 2014

Eskiden başarılı bir pilot olan Cooper mısır yetiştirerek çiftçilik yapmaktadır. Bir gün başıboş süzülen bir insansız hava aracı görür ve peşine takılır. Bu drone onu şans eseri NASA’nın arazisine götürür. Burada dünyanın ömrünün sonuna geldiğini ve NASA’nın insanlığı farklı bir gezegene yerleştirmek istediğini öğrenir. İnsanlık için en uygun gezegeni bulma görevini üstlenir ve çocuklarını geride bırakarak uzayda milyonlarca kilometre uzaklara gitmek üzere yola çıkar. Kara deliklerin ve solucan deliklerinin zamana olan etkisini göze alarak çıktığı yolda başarılı olup olmayacağını heyecanla izleyeceksiniz.

22. Marslı (The Martian)

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2015

Tıpkı Yıldızlararası filmi gibi uzay temasının derinlemesine bir şekilde işlendiği mükemmel bir film ile devam edelim istiyorum. NASA’nın görevlendirdiği bir ekip uzun bir süre araştırma yapması için Mars’a gönderilir. Daha görevlerini tamamlamamışken beklenmedik bir fırtına sebebiyle Mars’ta bulunan istasyondan ayrılmaları ve dünyaya dönmeleri istenir. Şiddetli fırtına sebebiyle bütün ekip başarılı bir şekilde kaçış gemisine ulaşırken ekibin sempatik botanikçisi Mark Watney kendisine çarpan bir uydu sebebiyle ekiple birlikte kaçış gemisine ulaşamaz. İlk başta herkes öldüğünü düşünse de kendisi bu kazadan yaralanarak kurtulur. Asıl macera ise bu olaydan sonra başlar. Koca gezegende tek başına kalan Mark’ın dünyayla iletişim kurması ve geri dönüş planı hazırlaması gerekmektedir.

Motivasyon Filmleri

21. Karate Kid

IMDb Puanı: 6,2
Yapım Yılı: 2010

Listemize hız kesmeden motivasyon veren filmler ile devam edelim. Bu filmin başrol oyuncuları oldukça başarılı aktörlerden oluşuyor. Jackie Chan ve Will Smith’in oğlu Jaden Smith Karete Kid filminin efsaneleşmiş oyuncularından. Amerikalı bir aile farklı bir ülkeye taşınır. Ailenin genç oğlu bu ülkeye ilk başta alışamaz ve oldukça yabancı kalır. Daha sonra ise karate öğrenmeye başlar. Başarılı bir ustadan aldığı dersleri ilk olarak küçümser. Fakat ilerleyen süreçte bu sporda o kadar başarılı olacaktır ki bütün ülkede onu tanımayan kalmayacaktır. Azmin ve hırsın başarı üzerindeki etkisini bu filmde görebileceksiniz.

20. Çöpçüler Kralı

IMDb Puanı: 8,6
Yapım Yılı: 1977

Gerek komedisi gerekse içinde barındırdığı hayat dersleriyle eski Türk filmlerini sevmeyen yoktur diye düşünüyorum. Çöpçüler Kralı efsaneleşmiş Türk filmlerinden birisi. Kemal Sunal, Ayşen Gruda ve Şener Şen gibi isimlerin yer aldığı filmin senaryosu da oldukça başarılı bir şekilde hazırlanmış. Şener Şen’in canlandırdığı zabıta amiri mahallede bulunan Apti’ye zor zamanlar yaşatmaktadır. Mahallede çöpçü olan Apti yine aynı mahallede bulunan Hacer’e aşık olmuştur. İşin kötü tarafı ise zabıta amirinin de Hacer’e aşık olmasıdır. Çok yakında Apti’nin kariyerinde oldukça büyük değişiklikler olacaktır. Bir gün yanlışlıkla bir gazinoya girer ve hayatı tamamen değişir. Klasiklerden biri haline gelen bu filmi izlemenizi mutlaka izlemelisiniz.

19. Para Avcısı (The Wolf Of Wall Street)

IMDb Puanı: 8,2
Yapım Yılı: 2013

Zeki olan herkes para kazanır sözünü ispatlayan bir film ile devam edelim istiyorum. Hırslı ve zeki bir genç olan Jordan Belfort ekonominin kalbinin attığı yerde yani Wallstreet’te komisyoncu olarak işe başlar. Hızlı bir şekilde işi öğrenen Jordan kendisi gibi hırslı bir ekip kurarak Stratton Oakmont adında bir şirket kurar. En dipten başlayarak çok zengin bir iş adamı haline gelen Jordan’ın macerası zengin olduktan sonra başlar. Sürükleyici ve bir o kadar da ilham verici bir film olan Para Avcısı filmini mutlaka izlemelisiniz.

İlham Veren Filmler

18. Tehlikeli Yürüyüş (The Walk)

IMDb Puanı: 7,4
Yapım Yılı: 2015

Gerçek bir hikâyeye dayanan bu baş döndürücü film ilham veren filmler listesinin başında geliyor. Philippe Petit 1974 yılında çılgınca bir karar vererek ikiz kuleler arasında bir ip üzerinde yürümüştür. Tehlikeli yürüyüş filminde Petit’in başarı hikâyesinden esinlenilmiş ve onun bu macerası anlatılmıştır. Oldukça başarılı sahnelere sahip olan bu fili izlerken kalp atışlarınızı duyabileceğinize inanıyorum. Kararlılığın ve cesaretin izleyiciyle buluştuğu bu filmi listenize eklemenizi öneririm.

17. Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

IMDb Puanı: 8,9
Yapım Yılı: 1993

Gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan diğer bir film ile devam edelim. Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı bu film pek çok dalda Oscar ödülü kazanmıştır. 2. Dünya Savaşı bütün şiddetiyle devam ederken Oskar Schindler isimli Alman asıllı bir iş adamı Polonya’ya bir fabrika kurar. Bu fabrikada pek çok Yahudi çalıştırmaktadır. Savaşın şiddetini karşısına alan ve insanların hayatlarına değer veren bu iş adamı yüzlerce Yahudi’nin hayatını gizlice kurtarır. Bu sayede savaşın bilinmeyen kahramanlarından biri haline gelir. Kültleşmiş bir film olan Schindler’in Listesi mutlaka izlemeniz gereken bir film.

16. Ekim Düşü (October Sky)

IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 1999

Başarı dolu bir hikâyeye sahip olan Ekim düşü kült filmlerin arasında yer alıyor diyebilirim. Homer Hickam madenci bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Yaşadığı bölgede bulunan insanların durumu da pek farklı değildir. Herkes kaderine razı gelip madenlere inerken Homer bu duruma karşı gelmektedir. Çok çalışıp hayallerinin peşinden giden Homer madenlerde çalışmak yerine NASA’da bir uzay mühendisi olarak göreve başlayacaktır. Bu harika başarı hikâyesini kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Gerçek Hayat Filmleri

15. 127 Saat (127 Hours)

IMDb Puanı: 7,6
Yapım Yılı: 2010

Yaşanmış bir öyküye dayanan bu filmin nefesinizi keseceğini düşünüyorum. Pek çok parkuru aşmış bir dağcı olan Aron Ralston bir gün kimseye haber vermeden Utah bölgesinde yeni bir parkur denemeye gider. Moab bölgesindeyken çok büyük bir şanssızlık ile karşılaşır ve büyük bir kayanın altında sıkışır. İlk başlarda yakınlarından yardım beklese de zaman geçtikçe kimsenin bu durumdan haberdar olmadığını ve kimsenin yardıma gelmeyeceğini anlar. Kendisiyle baş başa kalan Aron pek çok şey düşünür. Yapması gereken tek şey ise bu kayanın altından kurtulmaktır. 127 saat boyunca aç ve susuz kalan bu maceraperestin öyküsünü eminim büyük bir heyecan içinde izleyeceksiniz.

14. Titanik (Titanic)

IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 1997

Günümüzün kült filmlerinden biri haline gelen Titanic’i bilmeyen yoktur diye düşünüyorum. Usta yönetmen James Cameron tarafından yönetilen bu filmi izlemediyseniz en kısa sürede izlemenizi tavsiye ederim. Tanrının bile batıramayacağı gemi sloganıyla yola çıkan dev Titanic gemisi kendisine uzun bir rota çizmiştir. Gemide bulunan Jack ve Rose isimli iki genç ise sınıf ayrımına rağmen çok büyük bir aşk yaşamaktadır. Bu tutkulu aşk devam ederken büyük bir buz dağına çarpan Titanic yavaş yavaş suya gömülür. Böylesine talihsiz bir olayın gerisinde Jack ve Rose’un büyük aşkının hikâyesi kalır. Gerçek bir öyküsü olan Titanic gemisinin tüyleri diken diken eden bu filmi eskiden çekilse bile oldukça gerçekçi sahnelere sahip. Dönemine bakıldığında oldukça başarılı bir iş çıkarıldığını söyleyebiliriz.

13. Piyanist (The Pianist)

IMDb Puanı: 8,5
Yapım Yılı: 2002

İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya’da yaşayan piyanist Wladyslaw Szpilman’ın dram dolu fakat bir o kadar da umut verici hikâyesini anlatan Piyanist filmi ile devam edelim. Savaşın devam ettiği yıllarda Polonya Nazi işgali altındadır. Wladyslaw Szpilman Polonya halkına yapılan bütün eziyetlere rağmen hayatta kalmaya çalışmaktadır. Birçok kişi esir kamplarına götürülürken Wladyslaw bir şekilde bundan kurtulur. Bir yandan kıtlıkla, bir yandan da savaşla boğuşan müzisyen günün birinde kaçma şansı bulur. Polonya’nın başkentinde savaştan geriye kalan evlerin birine sığınan Szpilman’ın yardım bulup bulamayacağını hep birlikte göreceğiz. 3 adet Oscar ödülüne sahip bu filmi izlerken bütün duyguları hissedebilirsiniz.

Mutlu Eden Filmler

12. Aşk Her Yerde (Love Actually)

IMDb Puanı: 7,7
Yapım Yılı: 2003

Yılbaşı zamanının herkese mutluluk verdiğini düşünüyorum. Yeni bir başlangıç ve birçok yeni şeyin habercisi olan yeni yıl arefesinde geçen bu film ise eminim içinize mutluluk saçacak. Diğer filmlerden biraz farklı olan Aşk Her Yerde filmi Londra’da geçmekte. Yılbaşından hemen önce yaşanan 10 farklı aşk hikâyesinin tek bir filmde toplandığını düşünün. Yalnızca romantizm değil; komedi, heyecan ve hayal kırıklığı da bu filmde sizlere eşlik edecek. Sizler izlemeye başlamadan her öykünün birbiriyle bağlantılı olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim.

11. Her Şey Çok Güzel Olacak

IMDb Puanı: 8,1
Yapım Yılı: 1998

Bir süredir araları kötü olan ve konuşmayan iki kardeş vardır. İsimleri Altan ve Nuri olan bu iki kardeşin yolu yıllar sonra kesişir. Altan Nuri’ye göre biraz daha muzip biridir ve bir bar açma hayali vardır. Nuri ise daha oturaklı bir karakter olarak bizleri karşılar. Ecza deposu sahibi olan Nuri, Altan’ın bar hayali için merdivenin ilk basamağı olarak gözükmektedir. Farklı düşüncelere sahip olan iki kardeş uzun bir yolculuğa çıkarlar. Hayat biraz acımasız davransa da en sonunda birlikte gülerler. Başrollerini Cem Yılmaz ve Mazhar Alanson’un paylaştığı Her Şey Çok Güzel Olacak filmi eminim yüzünüzde bir gülümseme bırakacaktır.

10. Charlie’nin Çikolata Fabrikası (Charlie And The Chocolate Factory)

IMDb Puanı: 6,7
Yapım Yılı: 2005

Gizemli bir çikolata markası olan Wonka çikolataları, bütün dünya tarafından bilinmektedir. Çikolata fabrikasına hiçbir insanın girişini veya çıkışını göremeyen insanlar burada yapılan işleri merak etmektedirler. Bu fabrikanın sahibi olan Willy Wonka oldukça ilginç bir haberi dünyaya duyurur. Çikolataların arasına rastgele bir şekilde yerleştirilen altın biletlerden birini bulanların fabrikayı gezme şansı olacağını söyler. Oldukça fakir bir yaşama sahip olan Charlie bu biletlerden birini şans eseri bulur. Charlie ve Willy Wonka’nın macerası bu şekilde başlamış olur. Başrolünde Johnny Depp’in de yer aldığı bu film ailenin ve sevginin ne kadar önemli olduğunu çok güzel bir şekilde anlatıyor.

DC Filmleri

9. Kara Şövalye (The Dark Knight)

IMDb Puanı: 9,0
Yapım Yılı: 2008

Unutulmayan Batman filmlerinden biri olan Kara Şövalye DC filmleri dendiğinde akıllara gelen filmlerden biridir. Gotham sokaklarında terör estiren ve büyük suçlara karışan Joker isminde bir suçlu ortaya çıkar. Bunun üzerine Batman ve Dedektif Gordon bu suçluya karşı mücadele vermeye başlarlar. Yalnızca iyi insanalar arasında değil, kötülerin arasında da korkulan bir isim haline gelen Joker’i yakalama konusunda başsavcı Harvey Dent’in de Batman’e yardımı dokunur. Hem maske arkasındaki hayatında hem de özel hayatında sorunlar yaşayan Bruce Wayne’in ezeli rakibi Joker karşısında neler yaptığını heyecan içinde izleyeceksiniz.

8. Adalet Birliği (Justice League)

IMDb Puanı: 6,1
Yapım Yılı: 2017

Dünyayı tehdit eden güçler yaklaşmaktadır. Bunun farkına varan Bruce Wayne vakit kaybetmeden bir ekip toplama kararı alır. Dünyayı gezerek süper güçlere sahip insanları kurmak istediği bu ekibe davet eder. Bu sırada gezegenleri yok etmesiyle bilinen Steppenwolf çoktan dünyaya varmıştır. Başlangıçta Prenses Diana yani Wonder Women ile başladığı bu ekibe zamanla Aquaman, Flash, Victor Stone ve Süpermen’de dahil olur. Hep birlikte dünyayı korumak için Steppenwolf’a karşı amansız bir mücadele verirler. Eğer DC filmlerini seviyorsanız, bu efsaneyi kaçırmamanızı öneririm.

7. İntihar Timi: Gerçek Kötüler (Suicide Squad)

IMDb Puanı: 5,9
Yapım Yılı: 2016

Süper kahramanların yerine süper kötülerin ön planda olduğu bir DC filmiyle listemize devam edelim. Gizemli suç çetelerine bir son vermek için en güçlü kötüleri toplama kararı alınır. Bunun üzerine hapiste olan bütün kötüleri serbest bırakarak ellerine silahlar verilir. Başlangıçta mantıklı bir plan gibi gelse de serbest kalan kötüler devletin kendilerini asla affetmeyeceğini fark eder. Bunun üzerine kaos ve macera başlar.

Marvel Filmleri

6. Galaksinin Koruyucuları (Guardians Of The Galaxy)

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2014

En komik ve en eğlenceli Marvel filmlerinden biri de kesinlikle Galaksinin Koruyucuları’dır. Star Lord adında bir hırsız yağmacılardan ayrılarak yeni bir iş peşine düşer. Önemli bir küre çaldıktan sonra birçok kişi peşine takılır. Tabi bu sırada uzayın derinliklerinde amansız bir savaş gerçekleşmektedir. Roket ve Groot başına ödül koyulan Star Lord’u yakalamak için uğraşır. Beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Gamora ise kürenin peşindedir. Bu şekilde tanışan ekibin ilk üyeleri hapse gitmek zorunda kalır ve burada Drax ile tanışırlar. Galaksinin en çılgın ve en eğlenceli ekibi bu hapishaneden kaçarak amansız bir maceraya atılırlar. Müzikleri ve oyuncuların başarısıyla ortaya çıkan Galaksinin Koruyucuları mutlaka izlemeniz gereken Marvel filmleri arasında yer alıyor.

5. Yenilmezler (The Avengers)

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Yenilmezler’in ilk filmi ile listemize devam edelim istiyorum. Görsel efektleri ve senaryosuyla izleyenler için adeta görsel bir şölen olan bu filmde her türlü duyguyu hissedeceğinize eminim. Aksiyonun oldukça bol olduğu bu filmde dünya çok büyük bir tehdit altındadır. Uzaydan gelen farklı bir ırk dünyaya saldırmaya başlar. Bununla birlikte Thor’un uslanmaz kardeşi Loki’de dünyaya karşı cephe almıştır. Bütün ekibin toplandığı bu macerayı nefesinizi tutarak izleyeceksiniz. Demir Adam, Hulk, Thor, Kaptan Amerika, Karadul ve Şahin Göz bu filmde yer alan kahramanlar arasında yer alıyor.

4. Thor

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2012

Asgard’da yaşayan ve yıldırım tanrısı olan Thor, Odin öldükten sonra tahta oturacak kişidir. Fakat kardeşi Loki bu durumdan pek hoşnut değildir. Haksızlığa uğrayan Thor’un güçleri elinden alınır ve dünyaya gönderilir. Dünyada kendisiyle beraber gönderilen çekiç Mjölnir’de vardır. Fakat henüz bu güce layık olmayan Thor çekici kaldıramaz. Dünyada yeni arkadaşlıklar edinir hatta yeni bir aşka yelken açar. Thor’un güçlerine tekrar kavuşup kavuşmayacağını ve dünyayı tehdit eden yaratıkları yenip yenemeyeceğini ise hep birlikte göreceğiz.

Komedi Filmleri

3. Felekten Bir Gece (The Hangover)

IMDb Puanı: 7,8
Yapım Yılı: 2009

Son dönemlerde ortaya çıkan bazı komedi filmleri herkes tarafından beğenilmiyor. Bu filmi izleyen herkesin beğeneceğinden eminim. 4 çılgın arkadaş bekarlığa veda partisi yapmak için Las Vegas’a gider. Birlikte eğlenceli bir gece geçirdikten sonra odalarında Mike Tyson’ın kaplanı, yanmış koltuklar ve kimliği belirsiz bir bebek ile karşılaşırlar. Fakat bir eksik vardır. 2 gün sonra evlenecek olan damat kayıptır. Gece yaşadıklarına dair en ufak fikri olmayan üç kafadar geride bıraktıkları ipuçlarını takip ederek arkadaşlarını bulmaya çalışırlar. Tabi bunu yaparken gece yaptıklarını da öğrenirler.

2. Evde Tek Başına (Home Alone)

IMDb Puanı: 7,5
Yapım Yılı: 1990

Bu film çocukluğumuzun klasiklerinden birisidir. Ailesiyle beraber tatile gitmek üzere olan Kevin ortalığın karışık olması sebebiyle evde unutulur. Evde tek başına kalan Kevin sıkılmamak için ailesi varken yapamadığı yaramazlıkları yapmaya başlar. Fakat bu durum çok uzun sürmez. Çünkü evin boş olduğunu sanan hırsızlar Kevin’ı ziyaret edeceklerdir. Hırsızların geldiğini fark eden Kevin onlara hayatlarının en zor gecelerinden birini yaşatır. Oldukça zeki bir çocuk olduğu için hırsızlara yakalanmadan onları kaçırmayı başarır. Küçükken televizyonda karşılaşıp mutlu olduğumuz bu nostaljik komedi filmini izlemediyseniz izlemenizi, izlediyseniz bir daha izlemenizi tavsiye ederim.

1. G.O.R.A.

IMDb Puanı: 8,0
Yapım Yılı: 2004

Gelelim listemizin ilk filmine. Kahkahaların sel olup aktığı bu film komedi filmlerinin de başında geliyor. Adeta kültleşmiş bir film olmayı başaran G.O.R.A.’nın başrolünde Cem Yılmaz bulunuyor. Antalya’da turistlere halı ve kilim satarak hayatını geçiren Arif Işık bir gün uzaylılar tarafından kaçırılır. Fakat Arif’i kaçıran uzaylılar tahmin edilenden biraz farklı uzaylılardır. Kaçırıldığı gezegende samimiyeti sayesinde kısa sürede çevre edinen Arif dünyaya dönmenin yolunu arar. Bu sırada Prenses Ceku ile yolları kesişir. Birbirlerine aşık olan Ceku ve Arif birlikte dünyaya dönmeye karar verir. Bob Marley Faruk, 216, Ceku ve Arif dünyaya dönmek için çılgınca bir maceraya atılır. Birçok kişinin defalarca izlediği bu filmi listemizin birinci sırasına yerleştirdim. İzlemeyenlerin biran önce izlemesini, izleyenlerin ise bir daha izleyerek tekrar gülümsemesini tavsiye ederim.


Sizler için sinema tarihinin en iyi 30 filmini derleyip toparladım. Tabi ki daha saymak istesek onlarca film bulabiliriz. Şuan için oluşturduğum bu liste hangi filmi izlesem dediğiniz günlerde sizlere yardımcı olabilir. Sürükleyici filmlerden motivasyon filmlerine, komedi filmlerinden aksiyon filmlerine kadar pek çok kategori bu yazıda sizlere eşlik edecek. Bir başka film içeriğinde görüşmek üzere.

Önceki İçerikKantaron Yağı Kullanım Alanları ve 20 Faydası
Sonraki İçerikVideo Düzenleme Programı Dendiğinde Akıllara Gelen En İyi 10 Program
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.