Ana Sayfa Yaşam Sigarayı Bırakmanın ve Hayatınızı Bu Zehirden Kurtarmanın 10 Etkili Yolu

Sigarayı Bırakmanın ve Hayatınızı Bu Zehirden Kurtarmanın 10 Etkili Yolu

7

Sigara hayatımızı tehdit eden bir bağımlılık. Eminim sizin de çevrenizde sigara içen birileri vardır. Veya bu kişi sizsinizdir. Sigara bir bağımlılıktır ve kansere sebebiyet verir. Eğer siz de sigara içiyorsanız ve bırakmak istiyorsanız bunu kolaylaştıracak bazı yöntemler olduğunu biliyor muydunuz? Öncelikle herkesin dediği gibi bunu kafanızda bitirmeniz gerekiyor. Sigarayı bırakmayı kafanıza koyduğunuzda bunu yapmanıza engel olacak hiçbir şey kalmıyor diyebilirim. Gelin sizlere bu zorlu süreci bir nebze kolaylaştıracak bazı yöntemlerden bahsedeyim. Hazırsanız başlayalım.

1. Sigarayı Hatırlatacak Şeylerden Uzak Durun

Sigara içenlerin bileceği üzere sigara sadece ihtiyaç duyunca içilen bir şey değil. Can sıkıntısı sırasında, partilerde ve kafelerde bolca içildiği için insanların canı çekmese de sigara içebiliyor. Size sigarayı hatırlatacak şeylerden uzak durmak bu zehri bırakmanın ilk kuralı olmalı. Tabi ki sosyal ortamlardan uzak durmanızı önermiyorum. Yalnızca sizin fazla sigara içmenize sebep olacak yerlerden bir süreliğine uzak kalmalısınız. Kahve içerken sigara içmek istiyorsanız kafenin bahçesin değil de içine oturmayı deneyin. Bu şekilde kendinize engel olmuş olacaksınız.

2. Kendinizi Meşgul Edin

Az önce bahsettiğim üzere sigara can sıkıntısı sırasında da içilen bir şey. Bu sebeple kendinizi meşgul etmeyi deneyebilirsiniz. Bir sakız veya herhangi bir şeker bu konuda oldukça işlevsel olabilir. Ağız alışkanlığı denilen tabiri mutlaka duymuşsunuzdur. Buna birçok yerde dudak tiryakiliği de denebiliyor. Sigara bağımlılığı yalnızca nikotin bağımlılığından oluşmaz. Bu sebeple ağzınızı meşgul etmeniz sigara içme isteğinizin doğmasını engelleyebilir. Birini beklerken veya herhangi bir mola esnasında sigara içmek yerine sakız çiğneyebilir veya ağzınıza bir şeker atabilirsiniz. Hem bu sayede ağzınız kötü sigara kokusu yerine güzel kokar.

3. Stresle Başa Çıkmayı Öğrenin

Sigara içen bir birey sinirlendiğinde veya stresli olduğunda tütün arzusu ortaya çıkar. Bu arzu yerine göre çok yoğun olabilir. Aynı şekilde sigarayı bırakma sürecinde tütün ihtiyacını karşılamadığı için oldukça stresli ve sinirli olunabilir. Bununla başa çıkmak oldukça önemlidir çünkü bu süreç aşıldığında sigarayı bırakmış kadar olursunuz. Birçok insan bu süreç esnasında başa çıkamadığı sinir ve stresi yüzünden tekrar sigara başlamaktadır. Bu konuyu çözebilmek için nefes egzersizleri yapabilirsiniz. Derin nefes alıp vermek en etkili yollardan biridir diyebilirim. Aynı şekilde bu siniri ve stresi azaltmak için kendinize bir uğraş bulabilirsiniz. Stres topları da pek bilinmeyen fakat benim favori yöntemlerimden birisidir.

4. Spora Başlamayı Deneyin

Sigaradan uzaklaştığınızda ciğerleriniz sonunda sağlıklı nefes almaya başladığını fark edecek. Kendinizi iyi hissetmek için hafif egzersizlerle başladığınız spor, size kendinizi daha iyi hissettirecektir. Sabahları uyandığınızda kötü hissetmek yerine gayet dinç bir şekilde uyandığınızı fark edeceksiniz. Aklınıza bu yöntemin sigarayı bırakma konusunda ne gibi bir faydasının olacağı sorusu gelmiş olabilir. Bu süreçte en önemli şeylerden biri de motivasyondur. Kendinizi daha iyi ve daha dinç hissettiğiniz zaman bunu kaybetmek istemeyeceksiniz. Motivasyonunuz artacak ve sigarayı tekrar elinize almak istemeyeceksiniz.

5. Kontrollü Olarak Bir Şeyler Yiyin

Bu başlık oldukça önemli diyebilirim. Sigara bırakıldığında iştahınız açılacaktır. Canınız sigara istediğinde bir şeyler yemek isteyeceksiniz. Bunu yapmanız sizi sigaradan uzak tutabilir. Fakat bunu abartmadan yapmalısınız. Kalorisi düşük kuru yemişler bu konuda kurtarıcınız olabilir. Kabak çekirdeği veya kuru üzüm gibi kuru yemişleri tüketmeniz hem sağlığınız için faydalı olacaktır hem de sigara içmenize engel olabilir.

6. Gün Saymak Motivasyonunuzu Arttırabilir

Yukarıda bahsettiğim gibi motivasyon bu konudaki en önemli etkenlerden biridir. Motivasyonunuzu arttırmanın bir diğer yolu da gün saymaktır. İnsanların ilerleyen bir süreci bozmamak için elinden geleni yaptığı bilinen bir gerçek. Buna her zaman Legolar ile örnek veririm. Legolardan daha yeni yapmaya başladığınız bir kule düşünün. Bu kule daha başlangıç aşamasında yıkılsa pek de kafanıza takmazsınız. Fakat kule yükseldikçe yıkılmaması için elinizden geleni yaparsınız. Bu da bir motivasyon kaynağıdır. Sigara içmediğiniz günlerin sayısı arttıkça eğer sigara içerseniz bunu bozacağınızı bildiğinizden kendinize engel olmuş olacaksınız.

7. Bol Bol Gezin

Bu başlık sanırım en seveceğiniz sigara bırakma yöntemi olacak. Tercihen sigara kullanmayan arkadaşlarınızla birlikte bol bol gezmenizi tavsiye ederim. Çünkü sürekli bir yoğunluk olduğu için sigara aklınıza gelmeyecektir. Geldiğinde ise arkadaşlarınız sigara kullanmadığı için fırsat bulamamış olacaksınız. Pek bilinmeyen bir yöntem olan gezme yöntemi çok etkili olabilir. Sürü psikolojisinin de desteğiyle sigara içmeyi yavaşça kafanızdan çıkarmış olacaksınız.

8. Destek Alabilirsiniz

Eğer bütün bu yöntemler işinize yaramıyorsa destek almayı düşünebilirsiniz. Psikolojik desteğin yanı sıra tıbbi destek almanız da mümkün. Nikotin sakızları veya benzer ilaçlarla birlikte sigarayı bırakmayı deneyebilirsiniz. Fakat benim tavsiyem kesinlikle bu yönde değil. Çünkü istediğinizde başaramayacağınız bir şey yoktur. Kendi iradenizle sigarayı bırakmanız mümkündür. Yeter ki bunu kafanıza koyun.

9. Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Her derde deva olan suyun bu konuda da etkili olduğu kanıtlanmış bir gerçek olarak bizleri karşılıyor. Sigarayı bırakma sürecinde canınız her sigara istediğinizde bir bardak su içmeniz sizi rahatlatacaktır. Suyun bir miktar soğuk olmasını tavsiye ederim fakat soğuk su içemiyorsanız ılık olmasında da herhangi bir sorun bulunmuyor. İçtiğiniz bir bardak su o kadar etkili olacak ki bunu anında fark edeceksiniz. Sigara içme isteğiniz bir süre ertelenirken sağlığınıza da dikkat etmiş olacaksınız.

10. Kararlı Olun ve Pes Etmeyin

Bu konuda her şeyden önce kararlı olmanız gerekiyor. Kafanıza koyduğunuzda sigarayı bırakmama gibi bir şansınız kalmıyor. Ben bir daha bu zehri içmeyeceğim demelisiniz. Motivasyonunuzu yüksek tutmalısınız. Bu listede verdiğim ipuçlarını uyguladığınızda kolaylıkla sigarayı arkanızda bırakmış olacaksınız. Sinirlendiğinizde veya stresli olduğunuzda sigaraya geri dönmemenizin en önemli nokta olduğunu söyleyebilirim. Mutlaka kararlı olun ve pes etmeyin.


Çağımızın en kötü alışkanlıklarından biri olan sigara, pek çok kişinin hayatını tehdit ediyor. Kansere açılan bir yol olarak görülmesi gereken sigarayı çok fazla insan kullanıyor. Hatta yaşı küçük olan gençlerin elinde bile maalesef görebiliyoruz. Bu zehri hayatınızdan çıkarmanın oldukça önemli olduğunu söyleyebilirim. Bu listede sigarayı bırakmak için sizlere yardım edecek 10 adet tüyo verdim. Umarım bu süreçte sizlere veya yakınlarınıza destek olabilirim.

Önceki İçerikDaha Estetik Fotoğraflar Çekmenizi Sağlayacak 10 Yöntem
Sonraki İçerikWindows 11 İle Gelen Özellikler ve Çıkış Tarihi Belli Oldu
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.