Ana Sayfa Yaşam Sevdiklerinizle Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak 11 Masa Oyunu

Sevdiklerinizle Eğlenceli Vakit Geçirmenizi Sağlayacak 11 Masa Oyunu

14

Hepimiz sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz zaman ne yapacağımızı şaşırır ve karar vermekte zorlanırız. Bu yüzden birlikte olacağımız ve eğlenebileceğimiz oyun arayışına geçeriz. Peki bizi eğlendirebilecek en güzel masa oyunları nelerdir ve nasıl oynanır? Hepsinin cevabını sizler için hazırladık. Gelin birlikte göz atalım.

1. Fast Fingers (Hızlı Parmaklar)

En az iki kişinin oynayabileceği, ne kadar kalabalık olursa o kadar eğlenceli olacak bir masa oyunuyla başlayalım. Yeni nesil masa oyunlarından birisi olan Hızlı Parmaklar, isminden de anlaşılacağı üzere hızlı olanın kazanacağı bir oyun. Hızlı Parmaklar , içeriğinde dört zorluk seviyesi barındırıyor. Sessiz ve sesli kelimelere göre küçük küpler ortaya konulur, karttan çekilen kelimenin sessiz ve sesli hecelerin sayısına ve yerleşim sırasına göre küpler dizilir ve en erken bitiren zili çalar. Aynı zamanda el becerisi ve zekanızı geliştiren bu oyunla arkadaşlarınızla rekabet dolu ve oldukça eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Hızlı olan kazansın.

2. Monopoly

Hepimize oyunda bile olsa ticaret yoluyla kazancı ve iflası öğreten oyun Monopoly’dir. Küçüklüğümüzden bu yana herkesin bir kere bile olsa gördüğü, izlediği, duyduğu veya oynadığı bir masa oyunudur. Ne kadar kalabalık oynanırsa o kadar eğlenceli hale gelen Monopoly, sıkılmamak için birebir oyun olarak listemizin ikinci sırasında yer alıyor.

3. Tabu

Zaman ile yarışarak, eğlenceli ve bir o kadar rekabet dolu bir masa oyunu olan Tabu’yla devam edelim. Tabu, anlat bakalım ile benzerliğiyle dikkat çekiyor diyebilirim. Dört kişilik bir arkadaş gurubu ile ikişer kişilik takımlara ayrılabilirsiniz. Takımlara ayrıldıktan sonra bir dakikaya tekabül eden kum saati çevrilir ve süreniz başlar. Süre bitimine kadar iki takım arasından en çok kelime bilen kazanır ve bir sonraki tura geçilir. Bir sonraki turda ise çizim ile anlatım yapılır. Kendi takımına çizim yaparak en çok kelimeyi anlatan kişi kazanır ve oyun bitmiş olur. İsterseniz çizmeden, sadece anlatarak da oynayabilirsiniz. Oyun sizin elinizde ve tabii ki kurallar da öyle.

4. Jenga

Müthiş bir denge ve şans oyunu olan Jenga; tam da arkadaş ortamına uygun, hırslı ve eğlenceli bir masa oyunudur. En az iki kişi ile oynanan bu oyunda dizilmiş blokları en son yıkan kişi kaybeder yani aslında hepiniz rakip bile olsanız, aynı zamanda takımsınız da. Dikdörtgen tahta parçalarını, üç parçadan oluşacak şekilde ve birbirine paralel olarak üst üste dizmelisiniz. Herkesin sırayla bir blok çekip oluşan kulenin üstüne yerleştirmesi gerekiyor. En son tahta parçası kimin elinde kalırsa o kaybediyor. Kaybeden kişi bir sonraki tur için kuleyi dizmek zorudadır.

5. Okey

Milli oyunumuz haline gelmiş olan Okey, yediden yetmişe en sevilen masa oyunlarından birisidir. Neredeyse çoğumuzun evinde bulunan okey, muhteşem dörtlü buluştuğu zaman sabahlara kadar oynanan bir oyundur. Okey oynarken ister karşılıklı takım olabilirsiniz, isterseniz bireysel oynayabilirsiniz.

6. Scrabble

Eğlenirken zeka geliştiren bir başka oyun daha: Scrabble. Scrabble, iki veya dört kişinin oynayabileceği bir masa oyunudur. Yüz harfin olduğu bir torbada harfler karıştırılır. Kare halindeki oyun tahtanın üzerinde karışık harfler ve her harf için farklı puanlar bulunmaktadır. Size gelen harfi kullanarak oyun tahtasının üzerinde yatay veya dikey olmak üzere kelimeler oluşturmalısınız. En yüksek puanlı harfleri kullanarak kelime oluşturan kişi oyunu kazanır.

7. Risk (Askeri Strateji Oyunu)

Bu zamana kadar gelen strateji temalı masa oyunları arasında en başarılı masa oyunu olarak kabul edilir. Oyun beş farklı bölgeden oluşuyor. Herkesin farklı krallıkları, topçuları, süvarileri ve piyadeleri vardır. Birbirleriyle olan savaşın sonunda bütün kaleleri fetheden kazanmış olur. Hem zeka hem de beceri oyunu olan risk, en sevdiğim masa oyunlarından birisidir diyebilirim.

8. Go (Uzak Doğu Satrancı)

Uzak Doğu’da oldukça ünlü olan geleneksel strateji oyunu olan Go ile listemize devam edelim. Siyah ve beyaz taşları kontrol eden iki oyuncu arasında gerçekleşen bir oyun ile karşı karşıyayız. Tıpkı satranç gibi. Oyun tahtasında 361 tane kesişim noktası bulunuyor ve taşlar sırayla kesişim yerlerinin üzerlerine yerleştiriliyor. Yüzeysel olarak anlatmak gerekirse, oyun sonunda kesişim yerlerine koyulan taşların konumları hesaplanıyor ve kim daha çok alana sahipse o kazanmış oluyor. Farklı strateji oyunları denemek isteyenler için harika bir masa oyunu olduğunu söylemeden geçmeyeyim.

9. Trivial Pursuit 2000’ler

Adından da anlaşılacağı üzere oyun 2000’li yıllarda geçen; eğlence, gündem, spor, hobi, bilim, teknoloji, sanat ve mekanlar olarak altı kategoriye ayrılıyor. Altı kategorinin isminin bulunduğu bir çark çevrilir ve ok hangi kategorinin üzerinde durursa o konu başlığı altından bir kart çekilir. Kartta yazan soruyu bilirseniz kazanır, bilemezsiniz kaybedersiniz. Genel kültürünüzü tazeleyen güzel ve eğlenceli bir masa oyunudur kendisi.

10. Uno

Her yaştan insanın oynayabileceği harika ve eğlenceli bir kart oyunu olan Uno’yu duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Ailece de oynayabileceğiniz bir oyun türü olan UNO, 100 renkli karttan oluşur. Karşınızdaki rakibe, ne kadar çok eline kart verirseniz ve elinizde ne kadar az kart olursa kazanan siz olursunuz. Oynayışı ve anlaması basit olan UNO herkesin rahatlıkla oynayabileceği ve oynarken eğlenebileceği bir kart oyunudur.

11. Bonus: İskambil Oyunları

İskambil kartları ile oynanan çeşitli kart oyunu var. Bunlardan bazıları; pişti, pis yedili, batak, dost kazığı, papaz kaçtı ve blöftür. İki kişiden başlayarak yedi kişiye kadar oynayabileceğiniz iskambil kart oyunları her yerde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir oyun seçeneğidir.


Arkadaşlarınız ve sevdikleriniz ile vakit geçirmek için illa masa oyunlarını ihtiyacınız yok. Basit bir kulaktan kulağa oyunu bile eğlence ortamı oluşmasını sağlar. Ama size önerdiğimiz masa oyunları her yerden kolaylıkla bulabileceğiniz ve eğlenirken de kendinizi geliştireceğiniz oyunlardır. Arkadaşlarınızla şimdiden iyi oyunlar ve iyi eğlenceler.

Önceki İçerikWindows’un Yeni Sürümlerini Deneyebileceğiniz Windows Insider Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?
Sonraki İçerikİnstagram’dan Para Kazanmanın En Etkili Yolları
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.