Ana Sayfa İnternet Şarjı Kısa Sürede Biten Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Şarjı Kısa Sürede Biten Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

30

Hayatımızın büyük bölümü telefonlarımızda geçiyor diye düşünüyorum. Bu durum artık herkes tarafından bilinen bir gerçek. Biten şarjlar da bu gerçeğin üzücü tarafı. Henüz şarjı bitmeyen piller icat edilmediği için bazı basit yöntemlerle telefonlarınızın pil ömrünü uzatabileceğinizi biliyor muydunuz? Banka işlerimizi, sosyal ilişkilerimizi ve daha birçok şeyi telefonlarımız yardımıyla hallediyoruz. Aniden biten pillere çözüm olacak ufak ipuçlarına gelin birlikte göz atalım.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar En Büyük Düşmanınız

Yapılan en büyük hatalardan biri de herhangi bir uygulamayı açtıktan sonra onu tam olarak kapatmadan telefonu kullanmaya devam etmek. Birçok kişinin bilmediği veya dikkat etmediği bu konu telefon bataryalarını en çok yoran şeylerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Arka plandan çalışan Whatsapp, İnstagram veya YouTube gibi uygulamalar siz kullanmasanız bile pilinizi tüketmeye devam ediyor. Buna çözüm olarak yapabileceğiniz şey ise oldukça basit. Uygulama yöneticisini açarak uygulamaları tam olarak kapatırsanız telefonunuzun şarjı normalden daha uzun süre dayanacaktır.

Her Güncelleme Telefonunuz İçin İyi Olmayabilir

Telefonlarınız her zaman aynı performansta çalışmaz. Bunun sebebi telefonlarınız eskirken, yeni çıkan uygulamaların sistem gereksinimlerinin artmasıdır. Yeni uygulamalar ve zaten kullanmakta olduğunuz uygulamalar güncellendikçe daha fazla güç tüketmeye başlar. Bu sebeple telefonlarınızın şarjı daha çabuk bitmeye başlar. Aynı şekilde yeni gelen büyük güncellemeler de bu konuda bataryanızı kötü etkiler. Yeni nesil telefonlar daha iyi performansa sahiptir ve bu güncellemeler onlara göre ayarlanır. Belirli bir süredir kullandığınız telefonunuza gelen sistem güncellemesi telefonunuzun kullanması gereken güçten fazlasını harcar. Buna çözüm olarak sisteminize düşen güncellemeleri hemen yapmayabilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Küçümsemeyin

Genel olarak insanların büyük çoğunluğu ekran parlaklığını son seviyede kullanıyor. Bu durum pilinizin çok çabuk bitmesine neden olur. Ekran parlaklığını otomatik olarak ayarlamanız bu durum için oldukça yararlı bir çözüm olacaktır. Otomatik ekran parlaklığı özelliği bulunduğunuz ortamın ışık seviyesine göre ekranınızın kullandığı gücü azaltıp arttırır. Eğer bu özellikten hoşlanmıyorsanız ekran parlaklığını manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

Her Zaman Açık Olan Konum ve Wifi

Birçoğumuzun konumu ve kablosuz ağ bağlantısı sürekli açık durmaktadır. Bu durum yüzünden ben de çok sorun yaşıyorum diyebilirim. Sürekli açık olan bu özellikler istemeden çok fazla güç tüketmektedir. Buna dur demek için yapmanız gereken şey oldukça basit. Eğer dışardaysanız ve kendi internetinizi kullanıyorsanız Wifi’ınızı kapatmalısınız. Aynı şekilde evde veya kablosuz ağ bağlantısı olan herhangi bir yerdeyseniz, hücresel verinizi kapatmalısınız. Sürekli açık duran GPS’de aynı şekilde durmadan güç tüketmektedir. Bunun önüne geçmek için yalnızca ihtiyacınız olduğunda konum bilgisini aktif hale getirebilirsiniz.

Düzenli Şarj Telefonunuzu Zinde Tutar

Bu konuda hepimiz mağduruz desem yanılmış olmam. Şarjımız istediğimiz kadar olmadığı zaman telefonlarımızı şarj takıyoruz. Bu durum aslında oldukça zararlı. Bunun sebebi ise çok basit bir şekilde açıklanıyor. Telefonlarımızda yer alan pillerin belirli bir ömrü vardır. Kısaca açıklamak gerekirse; her bataryanın kaç defa dolup boşalacağı bellidir. Ömrünü tamamlamış olan piller tam performans ile çalışmaz. Bataryanızı her düzensiz şarj ettiğinizde ömrünü kısaltmış olursunuz. Piliniz tam olarak bittiğinde, tam dolmayacak şekilde şarj etmeniz pil ömrünüzün daha uzun olmasını sağlayacaktır.

Şarj Aletinizin Sağlığına Dikkat Etmelisiniz

Bozulan şarj aletleriniz veya yan sanayi ürünleriniz telefonunuzu yeteri kadar sağlıklı şarj edemediği için telefonlarınızın şarjı da çabuk bitebilir. Bu sebeple orijinal şarj aletinizi güzel bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederim. Şarj aletlerinize güzel davranıp pilinizi düzenli şarj ederseniz bütün sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum.

Bonus: Karanlık Mod!

Karanlık mod son dönemlerin en kullanışlı özelliklerinden birisidir. Yeni nesil ekranlarda karanlık mod kullanıldığında ekranın koyu renkte olan kısmı diğerlerine göre daha az güç tüketir. Bu sebeple karanlık mod kullanırsanız şarj ömrünüz daha uzun olabilir. Bunun yerine siyah veya koyu renklere sahip temaları da tercih edebilirsiniz.


Telefon pilleri zamanlamalarıyla meşhur olmuş durumdalar. En kritik anlarda bitmeleriyle ünlenmiş telefon bataryalarını değiştirmektense ufak yöntemlerle uzun ömürlü hale getirebilirsiniz. Bu yöntemlerden en etkili olanları sizler için listeledim. Sizler de bu ipuçlarını takip ederseniz şarj ömrünüzün kısa sürede uzadığına şahit olabilirsiniz.

Önceki İçerikKamp Yaparken Gününüzü Kurtaracak 12 Eşya
Sonraki İçerikÇağımızın Ciddi Sorunlarından Olan Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.