Ana Sayfa İnternet Sanal Dünyanın En Sevilen Türk Yapımı Oyunları

Sanal Dünyanın En Sevilen Türk Yapımı Oyunları

40

Bilgisayar oyunları tamamen ayrı bir dünya olarak varlığını sürdürüyor. Yediden yetmişe her yaştan insanın oynadığı ve sevdiği bilgisayar oyunları bulunuyor. Her geçen gün savaş oyunları, hayatta kalma oyunları, yarış oyunları ve çok oyunculu oyunlar gibi birçok farklı kategoride yeni oyunlar ile tanışıyoruz. Eski dönemlerden bu yana oyunlar genellikle yabancı yapımcılar tarafından üretiliyordu. Günümüzde ise oyun üretimi sektörüne ülkemiz de adım atmış durumda. Bu sektörde varlığını sürdüren ve başarısını kanıtlayan birçok yerli oyun bulunuyor. Bu oyunlar yalnızca ülkemizde değil, pek çok farklı ülkede de oynanıyor. Gelin en çok oynanan Türk yapımı oyunlara bir göz atalım.

Mount & Blade

İlk oyunumuz benim de çok sevdiğim oyun serisi Mount & Blade serisi. Bu serinin geliştiricisi Taleworlds şirketi. Mount & Blade hayatımıza ilk oyunu olan Warband ile girdi. Bu oyunda eski Türk beylikleri bulunuyordu. Çıktığı zamana göre oldukça iyi ve geniş çaplı bir oyundu. Oyunda ilk olarak kendinize bir karakter yaratıyorsunuz. Bu karakter ile kendi ordunuzu toplamalısınız. Bunu yaparken aynı anda bağlı olduğunuz ülkede saygınlık kazanmanız gerekiyor. Büyük bir haritada yer alan ülkeler arasında seyahat edebiliyorsunuz. Sizden bağımsız olarak ülkeler veya krallıklar kendi arasında savaş veya barış yapabiliyorlar. Bu sebeple bir gözünüz bağlı olduğunuz krallığın dış ilişkilerinde olmalı. Dost ordular size yardıma gelebiliyor ve siz de dost ordulara yardıma gidebiliyorsunuz. Krallığınıza veya beyliğinize yeni topraklar kazandırabiliyor veya bazı şehirlerin başına siz geçebiliyorsunuz. Eğer oyunda biraz kaos olsun istiyorsanız ihanet bile edebiliyorsunuz. Ülke ilişkilerinin yanı sıra kişisel ilişkilerinize de önem vermeniz gerekiyor. Tanıştığınız herkesle kişisel ilişkinizi iyi veya kötü tutabiliyorsunuz. Oyun içinde evlenebilme özelliği bile mevcut.

Harika bir savaş ve strateji oyunu olan Mount & Blade bizlere mükemmel bir dünya sunuyor. Oyun içi savaşlar ve mekanikleri oldukça güzel. Oyunda kılıç veya ok kullanabilirsiniz. Bu oyunun ikincisi yani Mount & Blade Bannerlord geçtiğimiz yıl piyasaya çıktı. Oyun geliştirme aşamasında olduğu için bazı eksikleri bulunuyordu. Fakat bunlar dışında yeni güncellemeler ve geliştirilen grafikleri ile oyunculardan tam not aldığını söylemek mümkün. Bir Mount & Blade hayranı ve oyuncusu olarak bu oyun serisini denemediyseniz mutlaka denemenizi öneririm. Oyunda bulunan çoklu oyuncu modunu kullanarak dünyanın farklı yerlerinden bağlanan oyuncularla savaşmayı da unutmayın.

Crysis

Fantastik bir oyun olan Crysis’i duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Çünkü dünya çapında ses getiren bir oyun olarak karşımıza çıkıyor kendisi. Oyunu geliştiren şirket Crytek. Bu şirketin kurucuları da Türk asıllı. Listemizde yerini alan bu oyun dünya çapında hala daha oynanıyor. Nişancılık oyunu da diyebileceğim bu oyun gerçekten bağımlılık yaratıyor diyebilirim. Serinin sonu getirildiği haberleri ile oyuncuları üzse de oyuncuların vazgeçilmezi arasında yerini almış durumda.

Oyuna başladığınızda kendinizi Korelilerin işgal ettiği bir adadan kurtulmaya çalışırken bulacaksınız. Oyunun mekanikleri ise oldukça sağlam. Farklı silahlar kullanarak amansız çatışmalara gireceksiniz. Oyunun fantastik olduğunu söylemiştim. Bilim kurgu esaslarına dayanılarak üretilen oyunda gerçek üstü güçleri kullanabiliyorsunuz. Hatta görünmez bile olabiliyorsunuz. Birçok oyunda olduğu gibi burada da çok oyunculu oyun modu bulunuyor. Tek başınıza veya takım halinde oynamanız mümkün. Toplamda 3 oyundan oluşan Crysis serisini de sizlere şiddetle tavsiye ediyorum. Bu tarz oyunlara merakınız varsa bu oyuna bayılacağınızdan eminim.

Monochroma

Koyu renkli teması ve farklı oyun mekanikleriyle öne çıkan efsaneleşmiş oyun Mochroma ile listemize devam edelim istiyorum. Nowhere Studios tarafından tasarlanmış Monochroma hikâyesiyle de öne çıkan oyunlardan biri. Oyun içerisinde ne bir savaşçı ne de bir gizli ajanı yönetiyorsunuz. Oyunda iki küçük kardeşi yöneterek ilerlemeniz gerekiyor. Aslında bir bulmaca oyunu olarak da değerlendireceğimiz bu oyun gerçekten ekrana kilitlenmenize sebep oluyor.

İki küçük kardeşin hikâyesine şahit olacağımızı az önce de belirtmiştim. İlginç ve karanlık bir şehirde kendinizi bulacaksınız. Burada bulunan bir robot fabrikasının karanlık sırlarına şahit olacaksınız. Zaten olaylar da bu sırlar üzerine şekillenecek. Kardeşinizi de koruyarak ilerlemeniz gerektiğini unutmayın. Sıra dışı grafikleri ve hikâyesiyle oyuncuları kendine hayran bırakan Monochroma benim de tavsiye ettiğim bir oyun.

Erzurum

Erzurum daha dumanı üstünde denilebilecek kadar yeni bir oyun. Bu oyunu bir hayatta kama oyunu olarak da nitelendirebiliriz. Geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Erzurum geliştirme aşamasında olan bir oyundu. Oyun içerisinde göreceğiniz her şey Türkçe. Erzurum’un karını ve soğuğunu hissetmenizi sağlayacak oyun, deneyenler tarafından tam not aldı diyebilirim. Ülkemizden kareler göreceğiniz oyunun eksiklerinin de zamanla giderileceğini düşünüyorum.

İlk olarak karlı ve soğuk bir havayla karşılaşacağınızı belirteyim. Oyun isminden de anlayacağınız üzere Erzurum’da geçiyor. Burada yer alan köylerden birinde doğuyorsunuz. Oyunda iki farklı mod bulunuyor. Bunlardan ilki hikâye modu diğeri ise hayatta kalma modu. Hikâye modunda yakınlarınıza düşen bir gök taşı nedeniyle köyler tahliye ediliyor. Siz de hayatta kalarak bu durumdan kurtulmaya ve kaçmaya çalışıyorsunuz. Hayatta kalma modunda ise zorlu şartlara rağmen hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oyun içerisinde su seviyenize dikkat etmelisiniz. Kar eriterek su seviyenizi stabil tutabilirsiniz. Ayrıca vahşi hayvanlardan korunmalısınız. Etrafta çubuk kraker, Türk kahvesi gibi eşyalar bulacaksınız. Bunların yanı sıra hayvanları avlayarak herhangi bir eve girip burada kebap yapabilirsiniz. Evlerin içine girdiğinizde kendinizi Türkiye’ye özgü bir köy evinde hissedeceğinize eminim. Umarım bu tarz oyunları daha çok görürüz.

Far Cry 1

Bu oyun da hayatta kalma ve savaş konseptini kullanan oyunlardan biri. Kendisini dünya çaında kanıtlamış oyunlardan biri olan Far Cry 1 yukarıda bahsettiğim şirket Crytek tarafından geliştirilen bir oyun. Bu serinin yalnızca ilk oyunu bu şirket tarafından geliştirilmiş. Fakat adını kısa sürede bütün dünyaya duyurmayı başarmış.

Bir adada geçen oyunda tekne şirketi sahibi olarak rol alıyorsunuz. Bir anda değişen oyunda kendinizi büyük bir kaosun içinde buluyorsunuz. Genetik silahlar üretmeye çalışan bilim adamlarına karşı savaşmanız gerekiyor. Oyun mekanikleri ve grafikleri oldukça başarılı. eğer daha önce denemediyseniz hikâyesine bayılacağınız oyun Far Cry 1’i oyun listenize eklemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

Bonus: Exomecha

Exomecha gümbür gümbür gelen ve yapımını Türklerin üstlendiği dumanı üstünde oyunlardan bir diğeri. Gümbür gümbür geldiğini söylüyorum çünkü bu oyun Xbox konferansında kendine yer bulmuş bir oyun. Twistedred tarafından geliştirilen oyun ücretsiz olmasıyla öne çıkıyor. Son dönemlerde oldukça popüler olan Battle Royale konsepti dahil birçok farklı konsepti barındıran Exomecha grafikleri ve mekanikleriyle gerçekten bayıldığım bir FPS oyunu. Daha geliştirme aşamasında olan bu oyun umarım kısa bir zamanda piyasaya çıkar ve oyuncularla buluşur.


Yapımını Türk geliştiricilerin üstlendiği ve oyunları sizler için derledim. Bu oyunların neredeyse hepsi dünya çapında kendini kanıtlamış oyunlar. Hikâyeleriyle veya mekanikleriyle kendine hayran bırakan bu oyunların arasında eminim sizlerin de oynadığı oyunlar bulunuyordur. Ülkemizin ismini bu tarz yerlerde görmek beni her zaman mutlu ediyor. Oyun sektörü son dönemlerde gerçekten çok büyük bir ivmeyle gelişen bir sektör. İlerleyen süreçte bu tarz oyunlar ile daha fazla karşılaşacağımızı umuyorum.

Önceki İçerikSıra Dışı Kanunları ve Yasaklarıyla Dikkat Çeken, Bu Kadar da Olmaz Dedirten Ülkeler
Sonraki İçerikBorsaya Girmeyi Düşünenlerin Bilmesi Gereken Bazı Terimler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.