Ana Sayfa İnternet Samsung Hangi Ülkenin Markası? Samsung Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Samsung Hangi Ülkenin Markası? Samsung Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

6

Samsung günümüzün teknoloji devlerinden biri. Nereye giderseniz gidin karşınıza mutlaka Samsung marka bir eşya göreceksiniz. Telefondan bilgisayara, beyaz eşyadan ev aletlerine kısacası hayatımızın her yerinde görebileceğimiz bir marka diyebilirim. Birçok insanın merak ettiği sorulardan biri de markaların hangi ülkelere ait olduğu. Gelin sizlere Samsung markasının hangi ülkeye ait olduğundan ve bu marka ile ilgili çok bilinmeyen gerçeklerden bahsedeyim.

Samsung Hangi Ülkenin Markası ve Sahibi Kim?

Samsung Hangi Ülkenin Markası ve Sahibi Kim?
Samsung Hangi Ülkenin Markası ve Sahibi Kim?

Neredeyse her ülkede bulunan Samsung aslında bir Güney Kore markasıdır. Üretiminin büyük çoğunluğunu Güney Kore’de yapan Samsung dünyanın farklı ülkelerine de üretim tesisleri kurmuştur. Teknoloji sektörüne 1938 yılında giren Samsung yaptığı yeniliklerle adından söz ettirmeyi her zaman başarmıştır. Pek çok insan bu büyük markanın kim tarafından kurulduğunu merak eder. Lee Byung-Chul Samsung markasını kuran kişi olarak kayıtlara geçmiştir.

Seul kentinde kurulan ve şimdi bir dünya markası olan Samsung pek çok markayı geride bırakmıştır. İsmi ise Korece’dir. Kelime anlamı 3 yıldızdır. Aklınıza bu 3 yıldız neyi temsil ediyor sorusu gelebilir. Edindiğimiz bilgilere göre bu 3 yıldız büyük, sınırsız ve güçlü anlamlarını taşıyor. Düşündüğümüzde oldukça mantıklı diyebiliriz.

Samsung Hakkında Bilinmeyen İlginç Gerçekler

1. Telefon Üretmeye Yıllar Sonra Başladı

Samsung Telefon Üretimine Yıllar Sonra Başladı
Samsung Telefon Üretimine Yıllar Sonra Başladı

Samsung’un 1938 yılında kurulduğunu yukarıda söylemiştim. Birçok insan bu markayı yalnızca telefon üreten bir marka olarak görüyor. Telefonlarının kaliteli ve kullanışlı olması bu duruma yol açıyor diyebiliriz. Fakat tahmin edilenin aksine Samsung telefon üreterek piyasaya açılmadı. 1938 yılında kuruldu ve telefon üretmeye 1970 yılında başladı. Yani tam 32 yıl sonra. İlk çıkardığı telefon ise 1986 yılında piyasaya sürüldü

2. İlk Kurulduğunda Erişte Üretiyordu

Samsung İlk Kurulduğunda Erişte Üretiyordu
Samsung İlk Kurulduğunda Erişte Üretiyordu

Uzak doğu ülkelerinde erişte yemekleri oldukça popülerdir. Eskiden bu işten para kazanabileceğini düşünen Samsung ilk olarak erişte üretiyordu. Aynı zamanda oldukça küçük bir ekiple bu işe başlamışlardı. Yalnızca 40 kişilik bir ekiple bu işe başlayan dünya devi, erişte işinde iyi bir noktaya geldikten sonra oldukça farklı ir sektörde işe devam etme kararı aldı.

3. 1999 Yılında İlk Akıllı Saati Üretti

1999 Yılında İlk Akıllı Saati Üretti
1999 Yılında İlk Akıllı Saati Üretti

Son zamanlarda akıllı saatler oldukça popüler. Neredeyse herkesin bileğinde bir akıllı saat görmek mümkün. Peki Samsung akıllı saatlerinin temellerinin 1999 yılında atıldığını biliyor muydunuz?

Yaklaşık 50 gram ağırlığında olan ve kola takılabilen bir telefon üretmek amacıyla yola çıkan Samsung 1999 yılında bunu başarmıştı. Asıl amaç tabi ki bir saat üretmek değildi. Daha pratik olması sebebiyle kolda taşınabilen bir telefon üretmek istiyorlardı. Arama yapılan ve menüsünde gezebileceğiniz LED ekrana sahip bir telefon ürettiler. Şimdiki akıllı saatlere bakıldığında çok fazla özelliğe sahip olmadığı kesin. Fakat bulunduğu dönem düşünüldüğünde oldukça büyük bir adım olduğunu söyleyebilirim.

4. Dünyanın En Yüksek Gökdeleni Burj Khalifa’yı Samsung Yaptı

 Dünyanın En Yüksek Gökdeleni Burj Khalifa'yı Samsung Yaptı
Dünyanın En Yüksek Gökdeleni Burj Khalifa’yı Samsung Yaptı

Dünya teknoloji devi olmasına rağmen inşaat işine de giren Samsung dünyanın en büyük gökdelenini yaptı. Erişte üreterek bu günlere gelen bir firma olduğu düşünülürse, farklı alanlarda çalışmalar yapmasına şaşırmamak lazım diyebilirim. Yapımında 900 milyon dolara yakın bir harcama yapıldığı da bilinenler arasında yer alıyor.

5. 79 Farklı Ülkede 250.000 Kişi Çalıştırıyor

79 Farklı Ülkede 250.000 Kişi Çalıştırıyor
79 Farklı Ülkede 250.000 Kişi Çalıştırıyor

Teknoloji devi olmak kolay değil. Samsung Seul’de başladığı üretimine 79 farklı ülkede devam etmekte. Bu kadar büyük bir şirketin bünyesinde az sayıda insan çalıştığını düşünmediğinizi umuyorum. Yaklaşık 250.000 kişiye istihdam veren bir firma olmasıyla da ünlenmiştir.

6. Reklam İçin Harcanan 5 Milyar Dolar

Reklam İçin Harcanan 5 Milyar Dolar
Reklam İçin Harcanan 5 Milyar Dolar

Reklam, bir şirket için oldukça büyük bir önem taşıyor. Samsung bunun farkında olacak ki 2013 yılında yaklaşık 5 milyar doları yalnızca reklam için ayırmıştır. Bazıları için bu para fazla gelse de aslında gerekli olduğunu söyleyebilirim. Dünya çapında yapılan çalışmalar göz önünde bulundurulduğunda harcanılan paranın boşa gitmediğini de görüyoruz.

Önceki İçerikTürkiye’de Karşılaşabileceğiniz En Tehlikeli 10 Hayvan
Sonraki İçerikHollywood Filmlerini Aratmayan 10 Hint Filmi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.