Ana Sayfa Yaşam Sağlıklı Bir Şekilde Güneşlenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıklı Bir Şekilde Güneşlenmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

39

Malum Yaz geldi ve güneş kendini iyice göstermeye başladı. Bu sıcak Yaz aylarında pek çoğumuz sağlıklı bir şekilde bronzlaşmak isteriz. Güneşten faydalanırken istemeden kendimize zarar vermemiz de mümkün. Bunu önlemek de bizim elimizde diyebilirim. Oldukça faydalı olan güneş ışınlarının vücudunuza D vitamini sağlarken cilt sağlığınızı bozmaması için yapacağınız şeyler çok büyük önem taşıyor. Gelin birlikte doğru ve sağlıklı güneşlenmenin altında yatan püf noktalara göz atalım.

Güneşlenmenin Faydaları Nelerdir?

D Vitamini Almamıza Yardımcı Olur

Güneş ışınlarının en büyük faydalarından biri de sizlerin de bildiği üzere D vitamini almamızı sağlamasıdır. D vitamininin vücudumuza sağladığı faydalar da saymakla bitmez diyebilirim. Ben yine de elimden geldiği kadar bu faydalardan bahsetmeye çalışayım.

  • Kemiklerimizin sağlığı konusunda çok büyük bir etkiye sahip olan D vitamini kemikleri sağlamlaştırırken ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi gibi hastalıkları önler.
  • Cildinizin daha canlı ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.
  • Eğer yaralarınız varsa bu yaraların daha çabuk iyileşmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemine de destek olarak kolay hasta olmanızı önler. Eğer herhangi bir hastalığa yakalanırsanız, bu hastalığın kısa sürede iyileşmesine destek olur. Bu sebeple Corona Virüs için en önemli önlemlerden birinin D vitamini almak olduğu doktorlar tarafından belirtilmiştir.

Sivilce ve Aknelerin Yok Ederek Cildi Yeniler

Güneşin sivilce ve akne gibi istenmeyen cilt sorunlarını kurutmak gibi bir özelliği bulunmaktadır. Cildinizde bulunan lekeleri de yok ederek cildinizin yenilenmesine yardımcı olur. Tabi ki her şeyin fazlasının zararlı olduğunu bildiğinizi düşünüyorum. Eğer bu sorunlardan kurtulmak için gereğinden fazla güneşte kalırsanız yeni cilt sorunları ile karşılaşabilirsiniz benden söylemesi.

Kanser Olma Riskini Azaltır

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri olan kanserden korunmanın bir yolu da yeteri kadar güneş ışığı almaktan geçer. Atalarımız boşuna Güneş girmeyen eve doktor girer dememiş. Güneş ışınları vücudunuzu iyileştirirken bu gibi tehlikeli hastalıkları da sizden uzak tutar. Güneşin akciğer, meme ve bağırsak kanseri gibi tehlikeli kanser türlerine karşı etkili olduğu görülmüştür.

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Bağışıklık sistemi hastalıklara karşı vücudunuzu koruyan bir savunma mekanizması görevi görür. Güneş ışınları bağışıklık sisteminizi destekleyerek güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede bir hastalık veya virüs ile karşı karşıya kaldığınızda vücudunuz hazırlıklı olacaktır.

Metabolizmanızın Sağlıklı Çalışmasını Sağlar

Sindirim sisteminizin ve metabolizmanızın daha sağlıklı çalışmasına yardım eden güneş, zayıflamak isteyenlerin de faydalanması gereken bir şeydir. Sindirim sisteminizi çalıştırdığı için spor yaptığınızda daha sağlıklı kilo verdiğinizi fark edeceksiniz. Yeteri kadar D vitamini almazsanız metabolizmanız daha yavaş çalışacaktır ve bu sebeple daha kolay kilo alabilir hale geleceksiniz.

Doğru Güneşlenme Nasıl ve Hangi Zaman Aralıklarında Olmalıdır?

Güneşin Zararlı Etkilerinden Korunmalısınız

Yukarıda da bahsettiğim üzere her şeyin fazlası zararlıdır. Kaş yaparken göz çıkarmak istemeyiz. Güneş ışınlarına korunmasız bir şekilde maruz kalırsanız bu durum hem cildinizi hem de sağlığınızı kötü etkiler. Bunun için hem güneşlenme sürenize hem de güneşe çıktığınız saate dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda koruyucu kremler ile cildinizi koruyabilirsiniz. Aksi taktirde cildinizde lekelenmeler, yanıklar veya daha farklı hastalıklar ortaya çıkabilir.

Yüzünüze ve Ellerinize Dikkat Edin

Yüzümüz ve ellerimiz cildimizin diğer bölgelerine göre daha hassastır. Bu sebeple güneşlenmeden önce bu bölgelere koruyucu kremler sürebilirsiniz. Ayrıca bu bölgeleri 15 dakikadan fazla güneşe maruz bırakmak yanıklara sebep olabilir. Tabi ki böyle bir durumda canınızı en çok yakacak bölgeler de bu bölgeler olacaktır.

Güneşlenme Süresi Çok Önemli

Güneşlenmek için dışarı çıkıp güneş altında uyuyakalanlar olabiliyor. Bu oldukça tehlikeli bir durum. Çünkü belirli bir süreden fazla güneş altında kalırsanız vücut lekeleri veya ciddi yanıklarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bazı insanlar güneş kremi sürdüğü için istedikleri kadar güneş altında kalabileceklerini düşünüyor. Fakat bu durum oldukça yanlış diyebilirim. Güneş kremi sürseniz bile belirli bir süreden fazla güneş ışınlarına maruz kaldığınızda cildiniz bu durumdan kötü etkilenecektir.

Güneşlenme Öncesinde ve Sonrasında Koruyucu Kremler Kullanmayı Unutmayın

Güneşlenmeden önce yüksek faktörlü ve etkili güneş kremleri kullanmayı kesinlikle unutmamanızı öneririm. Cilt tipinize göre satın alabileceğiniz bu kremler sizi zararlı UV ışınlarından koruyacaktır. Güneş ile temas edecek olan her bölgeye iyice sürmenizde yarar olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca güneşlendikten sonra cildinize sürebileceğiniz güneş sonrası kremler bulunuyor. Bu kremler cildinizin su dengesini sağlıyor. Cildinizin su kaybetmesini engellerken güneş sonrasında karşılaşabileceğiniz kötü etkileri bir nebze yok ediyor. Bu kremleri ve koruyucuları cilt tipinizi öz önünde bulundurarak kullanmayı unutmamalısınız.

Güneşe Çıktığınız Zaman Aralığını İyi Seçmelisiniz

Günün her saatinde güneşe çıkılmaz. Öncelikle bu konuda anlaşalım istiyorum. Özellikle güneş ışınlarının dik bir şekilde geldiği ve zararlı yönlerinin en fazla olduğu saatlerde güneşe çıkmak sizlere faydadan çok zarar verecektir. Saat 11.00 ve 14.00 saatleri arasında güneş ışınları bütün zararlı etkilerini gösterir. Bu saatler arasında gölgede kalmayı tercih etmelisiniz. Eğer dışarı çıkıyorsanız da şapka kullanmayı ihmal etmemenizi öneririm.

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Cildinizin ve vücudunuzun su dengesini korumanız gerekir. Güneşlenirken ciddi anlamda su kaybedebilirsiniz. Susuz kalan cildiniz güneş ışınlarından kötü etkilenir. Bu sebeple yeteri kadar su içmeyi unutmamalısınız. Yanınıza alacağınız bir şişe suyu her aklınıza geldiğinde içmelisiniz.


Güneşlenmek her ne kadar faydalı olsa da fazlası çok ciddi zarar verebilir. Bu sebeple güneşlenmeden önce ve sora bazı şeylere dikkat etmelisiniz. Dikkat etmeniz gereken noktaları sizler için özetledim. Tabi ki gözümden kaçan noktalar olabilir. Eminim bu konuda sizlerin de dikkat ettiği pek çok nokta vardır. Yazın tadını çıkarırken sağlığınızdan olmamak için bu noktalara dikkat etmelisiniz. Şimdiden iyi bronzlaşmalar.

Önceki İçerikİnstagram’dan Para Kazanmanın En Etkili Yolları
Sonraki İçerikCem Bölükbaşı’dan Euroformula Open Birinciliği!