Ana Sayfa Sanat Radyo Programlarının Yeni Versiyonu Podcastler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Radyo Programlarının Yeni Versiyonu Podcastler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

24

Eski zamanları günümüze getiriyor ve teknoloji ile harmanlıyoruz. Radyo programlarını günümüz teknolojisi ile bağdaştırdık ve podcastleri elde ettik; peki bu podcast nedir, nasıl dinleyebilirsiniz?

Podcast Nedir?

Türkiye de yeni popülerleşmeye başlayan podcast, aslında 2000 yılında Apple’ın piyasaya sürdüğü MP3 müzik ve video oynatıcısı iPod sayesinde ortaya çıktı. Özel bir uygulama olan podcast günümüze kadar genelleşmiş ve herkesin kullanabileceği bir yayın aracı oldu diyebilirim. İsterseniz sizin bile oluşturabileceğiniz; müzik listeleri, günlük konuşmalar, kadınlara özel programlar, psikoloji seminerleri ve daha nicesi ile karşılaşabilirsiniz. İstediğiniz alanda yayın yapabilir veya ücretsiz şekilde dinleyebilirsiniz.

Podcastleri Nasıl Dinleyebilirim

Podcastleri ücretsiz bir şekilde telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz. Spotify, SoundCloud, OneCast ve Downcast Podcast uygulamalarından ücretsiz olarak istediğiniz yayıncıyı ve yayını izleyip takip edebilir, kendi yayınınızı da oluşturabilirsiniz.

En Popüler Türkçe Podcast Önerileri

Oto.Didakt

Fotoğrafçı, yapımcı ve danışman Özlem Dinç’in oluşturduğu ve sunduğu bir programdır. Program gerçek hayat hikayeleri anlatıyor. Özlem Dinç Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen her insana yol gösteren, ders veren bir harita gibi podcast yapmış diyebilirim. Spotify veya kendi sitesinden ücretsiz şekilde ulaşabilir, dinleyebilirsiniz.

Psikolog Beyhan Budak

Uzman psikolog Beyhan Budak bize yayınlarında ruh sağlığı ve psikoloji konularından bahsediyor. Özelikle günümüzde her bireyin kendisini daha iyi anlamak ve ruh sağlığını koruması için bir terapistle görüşmesi gerekiyor ve maalesef çoğu insan maddi sıkıntılar yüzünden bir terapiste gidemiyor. Fakat bu tabi ki dinlememize engel değil. Podcast sayesinde ücretsiz olarak indirip dinleyebilir, kendinize biraz da olsa özel alan sağlayabilirsiniz. Beyhan Budak’ı aynı zamanda YouTube üzerinden de takip edebilirsiniz.

Dude Table

Yemek aşıkları buraya! Türk ve dünya mutfakları hakkında bilgiler ve püf noktaların tartışıldığı bir program ile devam edelim. Yayınlarında Türk mutfağının geleceği ve geleceği beslemek gibi konular ele alınıyor . Mutfak hakkında son derece akıcı ve bilgi verici olan podcasti dinlemek için Spotify indirebilirsiniz.

Bunu Ben de Yaparım

Oyuncu olan ve aynı zaman da YouTube üzerinden yaptığı Stolk programı sayesinde günümüzde sosyal kesim tarafından daha çok tanınmaya sahip olan İbrahim Selim ve ekip arkadaşlarının beraber hazırladığı, günlük hayat, aşk, eğlence, siyaset gibi konuların yer aldığı bir podcast yayını ile karşı karşıyayız. Bu programı İbrahim Selim’in kendi sitesinden veya telefonunuza indirebileceğiniz, Storytel üzerinden dinleyebilirsiniz.

O Tarz mı?

Türkiye’nin en eğlenceli ve popüler olan podcast yayınlarından bir tanesi olduğunu söyleyebilirim. Hazırlığını ve sunumunu Can Bonomo, Bengi Apak ve İsmail Türküsev yapıyor. Dinleyicilerin sorularını program konusu olarak ele alıyorlar ve daha çok genç kesimin sorunlarını masaya yatırarak eğlenceli bir muhabbet ortamı oluşturuyorlar.Kafanızı dağıtmak istiyorsanız bu programı dinleyebilirsiniz.

Açık Bilim

Kaan Öztürk ve Tevfik Uyar’ın sunumuyla gerçekleşen Açık Bilim podcast, bilimsel veriler üzerinde yapılan bütün çalışmaları, açık bir dil kullanarak tartışıyor ve açıklıyor. Bu yayını dinlemek için Spotify kullanabilirsiniz.

Film Koması

Melikşah Altuntaş’ın hazırladığı ve sunduğu Film Koması; film, dizi ve podcast düşkünlerini bir araya getiriyor. Sinema dünyasında neler oluyor, yılın en iyi dizi ve filmleri neler ve dijital platformda popüler dizi ve filmlerin yeri gibi pek çok konuyu ele alan Melikşah Altuntaş, sunduğu akıcı podcast ile dinleyicileri hem bilgilendiriyor hem de eğlendiriyor. Siz de dinlemek ve podcaste katılmak isterseniz, Spotify kullanabilirsiniz.

Popüler Kültür ve Yabancı Podcast Önerileri

Learn English

İngilizce podcast dinlemenin faydalı yanlarından birisi de dilinizi geliştirmeye destek olmasıdır. British Council tarafından hazırlanan Learn English, başlangıç seviyesinde İngilizce konuşanlar için mükemmel bir fırsat diyebilirim. Konuşmalarında kullandıkları güncel dil sayesinde kelimelere daha çabuk aşina olup, kendinizi hızlı bir şekilde geliştirebilirsiniz.

We Are Netflix

Son dönemlerde en popüler film veya dizi izleme platformunun Netflix olduğunu düşünüyorum. Peki dünyaca ünlü bu şirketin nasıl çalıştığını merak etmiyor musunuz? Eğer cevabınız; evet ediyorum ise doğru yerdesiniz. Netflix’te yazılım mühendisi olan Lyle Troxell’in sunduğu ve Netflix’in dijital dünyada nasıl bir yol izlediğini anlatan We Are Netflix oldukça keyifli bir podcast. Bu şirkette çalışmak nasıl olur diye düşünüyorsanız, dinlemenizi tavsiye ederim.

Dior Talks

İsminden de anlaşılacağı üzere dünya markası olan Dior üzerinden podcast yapılıyor. Fransız kıyafet ve çanta markasını hepimiz ünlü manken, oyuncular ve K-POP idollerinin de (özelikle BlackPink grubundan Kim Jisoo) giymesiyle tanıyoruz. Dior sadece giyim ile geride kalmıyor, özelikle kadınlar için podcast serisini başlatıyor. Programda Dior’un kadın giyim direktörü Maria Grazia Chiuri’nin marka hakkında, feminizm hakkında ve sanat hakkındaki görüşlerine değiniliyor.

Ted Talks Daily

Her gün yayın yapan TED Talks Daily, Yapay Zeka’dan Zoolojiye, Psikoloji den Gastronomiye kadar her türlü konunun detaylıca konuşulduğu bir program olarak karşımıza çıkıyor. Tüm dünyada yayınlanan TED ve TEDx konferanslarındaki konuşmaları ve sunumları TED Talks Daily programı ile dinleyebilirsiniz.

Voice Of America (VOA)

İngilizcenizi dinleyerek geliştirmek için bir diğer fırsat: Voice of America. “American Mosaic” programı Amerika’da ki popüler kültür ve yeni çıkan filmleri konu alıyor. Aynı zamanda Amerika tarihini merak ediyorsanız, “The Making of a Nation” yayını sizin için harika bir fırsat. Sadece İngilizce değil, tarih de öğrenmek istiyorsanız kesinlikle dinlemelisiniz.

Awards Chatter

Scott Feinberg’ in sunumuyla Hollywood starlarıyla yapılan eğlenceli röportajları bu program sayesinde dinleyebilirsiniz. Feinberg, Tom Hanks, Ben Stiller gibi ünlü isimleri konuk alan Awards Chatter, dinleyerek sevdiğiniz ünlülerin komik ve eğlenceli sohbetlerine şahit olabileceğiniz bir program.

The Earful Tower

Fransa’nın sokaklarını, modasını ve kültürünü merak ediyorsanız doğru podcastesiniz. Oliver Gee’nin sunumuyla gerçekleşen podcestte Paris‘in farklı mahallelerini ve kültürlerini konu alıyor. Paris sokaklarının bilinmeyen taraflarının anlatıldığı podcastte, Oliver Gee’nin ağırladığı konuklarıyla birlikte geçekleştirdiği eğlenceli sohbetleri dinlemek isterseniz Spotify’dan dinleyebilirsiniz.


Çağımızın yeni radyosu haline gelen podcastleri artık istediğiniz zaman ücret ödemeden dinleyebilir veya Spotify uygulamasından video olarak izleyebilirsiniz. İngilizcenizi geliştirmenizde size çok faydası olacak olan yabancı podcastlere de göz atmayı unutmayın derim.

Önceki İçerikÇağımızın Ciddi Sorunlarından Olan Depresyon Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikWindows’un Yeni Sürümlerini Deneyebileceğiniz Windows Insider Nedir, Nasıl Kayıt Yapılır?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.