Ana Sayfa Nedir Pandemi Nedir?

Pandemi Nedir?

96

Dünyamız maalesef kusursuz değil. Hastalık, açlık ve savaş gibi birçok kötülüğü içerisinde barındıran bir dünyada yaşıyoruz. Bazı unsurlar insanoğlunun kontrolünde olmayabiliyor. Buna örnek olarak hastalıkları verebilirim. Hatalıklar insanlığın başlangıcından bu yana çok ciddi bir sorun olmuştur. Tıp bilimi ilerledikçe birçok hastalığın çözümü bulunsa da yeni çıkan hastalıklar veya çözümü bulunamamış hastalıklar insanların ölümüne yol açabiliyor. Bulunduğumuz dönemde ‘pandemi’ kelimesi epeydir gündemde diyebiliriz. Peki nedir bu kavram? Eski Yunancadan dilimize katılan bu kelimeyi kısa ve öz olarak açıklamak isterim. Pandemi dünyanın büyük bir bölümünü veya tamamını kaplayan salgın hastalıklara verilen isimdir. Salgın hastalıklara verilen bir diğer isim de epidemidir. Dünya sağlık örgütü bir hastalığın pandemi olarak tanımlanabilmesi için üç temel koşul belirlemiştir.

  • İnsanlığın daha önce karşılaşmadığı bir hastalığın ortaya çıkması.
  • Hastalığın insanların arasında kolay bir şekilde ve durmadan yayılması.
  • Bu salgının sebeplerinin insanlara bulaşması ve tehlikeli bir hastalık ortaya çıkarması.

Bu koşullar sonucunda insanları çok kötü etkileyen dünya çapında bir salgın ortaya çıkmış oluyor. Eğer bir hastalık çok fazla insana bulaştıysa ve insanların ölümüne yol açtıysa bile bu koşulları sağlamadığı sürece pandemi olarak adlandırılmamaktadır. En önemli unsurlardan biri bulaşıcı olmasıdır diyebilirim. Çünkü kanserde oldukça ölümcül bir hastalık olmasına rağmen bulaşıcı olma özelliği taşımadığı için bu kavramın dışında yer almaktadır. Tarihimizde dünya çapında yayılmış birçok salgın hastalık mevcut. Bunlara örnek vermek gerekirse:

  • Veba
  • Domuz Gribi
  • İspanyol Gribi
  • HIV
  • Tifo
  • Kolera

Örneklerini verebiliriz. Günümüzde dünya çapında yayılan ve milyonlarca insanın ölümüne yol açan yeni hastalık Covid-19 hastalığı da bu kavrama verilebilecek örneklerden bir tanesidir. Bu tarz hastalıklar yıllar boyu insanlığı etkilemiş olup bazıları iz bırakmadan yok olmuştur. Bu günlerde anlıyoruz ki tıp bilimi ve sağlık çalışanları oldukça önemli bir göreve sahipler. İnsan sağlığından daha değerli bir şey olmadığını düşünüyorum. Sizler de bu zor günlerde hastalığın bulaşmaması için önlemler almayı unutmayın. Birlikte hareket ederek ve önlemler alarak bu hastalığı yenebiliriz.

Önceki İçerikPodcast Nedir?
Sonraki İçerikGirişimcilik Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.