Ana Sayfa İnternet Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Online Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

13

Günümüzde artık her şeyi internet aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Bunlardan bazıları ise online alışveriştir. Online alışveriş dediğimizde aklımıza direk ya paramı kaybedersem ve hesabımdaki bütün parayı çekerlerse, ya da aldığım ürün hatalı gelirse gibi endişeler geliyor. Aklımıza bunların gelmesi gayet normal. Bu düşünülenlerin başınıza gelmemesi için önleminizi almalısınız. Sizler için online alışveriş yaparken nelere dikkat edilmesi gerektiğini başlıklara ayırarak anlatmaya çalıştık, hazırsanız haydi başlayalım.

Bilinen ve Güvenilen Alışveriş Sitelerine Üye Olun

Bilinen ve güvenilir alışveriş sitesi derken söylemek istediğimiz şu; Trendyol, Hepsiburada, n11, Boyner gibi alışveriş sitelerini tercih etmelisiniz. Bazen ise söylediğim isimlerin birkaç harf değiştirerek sanki orijinal haline benzetilmeye çalışılarak insanları dolandıran siteler vardır. Ama merak etmeyin. Google bu tür siteleri direk engel koyuyor veya en alt sayfalara bırakıyor. O yüzden en güvenilir siteler önünüze çıkan ilk seçeneklerdir.

Uygulamanın SSL Koduna Sahip Olduğuna Emin Olun

Hepimiz güvenli bir site bulmayı ve o siteden alışveriş yapmayı çok isteriz. Ama aynı zamanda hepimizin aklında da şu soru vardır; bir sitenin güvenli olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Girdiğiniz uygulamanın en üst kısmında yani URL kısmında sitenin adı yazar. Örnek olarak Boyner’i verelim. Boyner’in başında ise https yazıyor olması lazım, yani https://www.boyner.com şeklinde ise site güvenilirdir. Bu işaret bize sitenin SSL yani güvenli giriş katmanına sahip olduğunu aynı zamanda Google tarafından onaylı bir güvenilir site olduğunu anlatır.

Kredi Kartı İle Alışverişe Dikkat

Çoğumuzun online alışverişlerden korkmamızın sebebi kredi kartıdır. Kredi kartı bilgileri istenildiğinde bütün paramızı çekeceklerini zannederiz. Maalesef ki bunu düşünmemizin temel sebebi internet ve telefon dolandırıcılarıdır. Aslında bir sitenin güvenirliğini nasıl kanıtlayacağına bakmak isterseniz kredi kartı ile alışveriş seçeneğinin olup olmadığına dikkat ediniz. Tabi ki bu sitenin başında az önce bahsettiğimiz gibi https var mı diye bakmalısınız. Kredi kart seçeneği ile alışveriş yaptığınız sitede ödeme kısmında 3D Secure ödeme seçeneği varsa ve telefonunuza gelen kod sistemi ile ödeme yapıyorsanız çok daha güvenilir bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz.

Hangi Ürünü Nereden Almanız Gerektiği

Şimdi de gelelim ürün alışverişine. Güvenilir adresinizi buldunuz, peki bu siteden ne alacak veya neye bakacaksınız? Baktığınız kategori kıyafet ise kıyafet ürünlerinin ağırlıklı olduğu siteleri tercih edin. Ve kıyafet sitelerini araştırırken fiyatlarını karşılaştırmayı unutmayın. Çünkü bazı sitelerin indirim zamanları oluyor ve bu fırsatları kaçırmanızı istemeyiz.

Kıyafet Alışverişinize Dikkat Edin

Artık hepimiz kıyafetlerimiz olsun, aksesuarlar olsun, telefon ve bilgisayarımızdan sipariş etmesek bile ne varmış ne yokmuş diye bakarız. Ama bakmamıza ve beğenmemize rağmen sıra satın almaya geldiği zaman hepimiz bir duraklarız. Nedeni ise aldığımız ürünün ekranda gördüğümüz gibi mi geleceği, ya da bedeni olmazsa diye düşünüp endişelenmemizdir. Bu nedenle kıyafet alışverişi yaparken beden ölçülerinizi doğru girmeyi asla unutmayın. Eksik girdiğini bir bilgide getirilen sipariş yanlış olacaktır.

Teknolojik Alet Alırken Dikkat Edin

Teknolojik aletlerden kastımız; bilgisayar, tablet, telefon, iPod, bilgisayar parçaları, hoparlör ve telefon aksesuarları gibi ürünlerin hepsini ve daha fazlasını internette bulabilirsiniz. Ama bulmak önemli değil önemli olan siparişinizin sağlam şekilde elinize ulaşmasıdır. Burada sipariş edeceğiniz ürünü satın almadan önce oldukça iyi araştırmalısınız. Diyelim ki telefon satın alacaksınız. Alacağınız telefonun özelliklerini birçok sitede inceleyin ve fiyat aralığını araştırın. Ortalama bir fiyattaysa sipariş veriniz. Diyelim ki birisinde fiyat 2000 TL diğerinde ise 3000 TL siz bu fiyat aralığının ortasını bulunuz çünkü güvenilir olanı budur. 

Şikâyet Var Sitesine Muhakkak Uğrayın

Şikâyet var sitesine girerek hangi uygulamadan alışveriş yapacaksanız o alışveriş sitesi hakkında kötü ve iyi yorumların hepsine ulaşabilir aklınızdaki soruların cevabına ulaşmış olursunuz. Bu siteye giriş yaptınız peki nasıl araştıracaksınız? Trendyol, n11 gibi büyük siteler güvenilirdir tamam ama bu siteler kendisi üretim yapmıyor veya satmıyorlar onlar sadece satıcı ve alıcı arasında aracılık yapıyorlar. Bu yüzden zaten çeşitli firmalar isimleri ve bilgileri ile uygulamada görünüyor, firmanın ismini şikâyet vara yazarak şikâyet eden veya memnun olmayan bir kullanıcı yorumlarını görebilirsiniz.

İletişim Bilgileri ve Sosyal Medya Hesabı

En önemli unsurlardan birisidir iletişim bilgisi. Sonuçta para vererek aldığınız her ürün sizin için önemli ve bu ürünün gelirken nerede kaldığını, ne zaman geleceğini, bir sorun çıkarsa neden olduğunu sormak için telefon numarası muhakkak olmalıdır.


Artık uzay çağı dediğimiz her şeyin internet ile gerçekleştiği bir dönemdeyiz. Ya bu döneme severek ve isteyerek ayak uyduracağız ya da istemeyerek de olsa ayak uyduracağız. Çünkü eski devir tamamen bitmiş durumda her sene az miktarda değil katlanarak gelişme gösteren internet çağındayız. Sizlerde online alışveriş yapmaktan sakın çekinmeyin çünkü internet üzerinden yaptığınız her adım aslında sizler için yeni bir bilgidir. 

Önceki İçerikOkyanuslar Hakkında Okuduğunuzda Şaşıracağınız 10 İlginç Bilgi
Sonraki İçerik2021 Güncel Erkek İsimleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.