Ana Sayfa Sanat Okurken Tüylerinizi Diken Diken Edecek 6 Stephen King Kitabı

Okurken Tüylerinizi Diken Diken Edecek 6 Stephen King Kitabı

43

Korku ve gerilim kitapları denildiğinde ilk akla gelen yazarlardan biri şüphesiz Stephen King’dir. Kendisi son dönemlerde ‘O’ filmiyle gündeme gelmişti. Bilmeyenler için belirteyim ‘O’ filme dönüştürülmeden önce kalınca bir kitaptı. Yaratıcı konularıyla ve gerçekten korkuyu iliklerinize kadar hissedeceğiniz paragraflarıyla oldukça başarılı işlere imza atan Stephen King’in filme dönüşen tek kitabı ‘O’ değildir. Cinnet, Doktor Uyku ve Yeşil Yol gibi kült filmlere dönüşmüş kitapları da vardır. Gelin şimdi sizlerle başarılı yazar Stephen King’e ait en çok okunan 10 kitaba göz atalım.

1. Medyum

Medyum aslında Doktor Uykunun ilk kitabıdır diyebilirim. Doktor Uyku romanını anlamak için ilk olarak Medyum’u okumanız gerekiyor. İsterseniz biraz konusundan bahsedeyim. İlk olarak 1977 yılında yayımlanan kitap yazar Jack Torrence ve bir takım özel güçlere sahip oğlu Danny’nin başından geçenleri anlatıyor. Bu kitap beyaz perdeye Cinnet filmi olarak uyarlanmıştır. Alkol problemi olan Jack bir arkadaşının tavsiyesi ile kış aylarında boş kalan bir otele bekçilik yapmak için gider. Tabi ki yanında ailesini de götürür. Bu otelde çok kötü ruhlar bulunur ve bir süre sonra gerçekten ürpertici olaylar yaşamaya başlarlar. Bundan belki de en çok etkilenecek kişi küçük Danny’dir.

2. Hayvan Mezarlığı

Gerilim dolu ve trajik bir hikâye olan Hayvan Mezarlığı Dr. Louis’in ve ailesinin başından geçen öyküyü konu alır. Yeni bir eve taşınan ailenin evinin karşısında arabaların geçtiği bir yol vardır. Burada çok fazla hayvan öldüğü için yanına bir hayvan mezarlığı yapılmıştır. Ailenin bir de kedisi vardır. Günün birinde bu kedi ölür. Louis kediyi hayvan mezarlığı yerine Kızılderili mezarlığına gömer.

Bir rivayete göre buraya gömülenler gece yarısı tekrar dirilir. Gerçekten ertesi gün kedilerini tekrar hayatta bulurlar. Fakat oldukça saldırgandır. Bir süre sonra evin küçük oğlu da ölür. Louis onu da Kızılderili mezarlığına gömer. Daha sonra oğlunun ayak izlerini evinde görür. Fakat yolunda gitmeyen şeyler vardır. Bıçağı kaybolmuştur. Hayvan Mezarlığı heyecanlı olduğu kadar oldukça trajik bir kitap olarak bizleri karşılıyor. Okumanızı tavsiye ederim.

3. Doktor Uyku

Medyum kitabının devamı olan bu kitapta korkunç bir geçmişi olan Danny Torrence ile yeniden karşılaşıyoruz. Danny artık yetişkin olmuş ve yaşadıklarını eskide bırakmaya çalışıyor. Fakat sahip olduğu mistik güçler onu bırakmıyor. Danny ışıltı adı verilen bir güce sahip. Kötü kalpli bir örgütün içinde ışıltı olan çocukları kaçırdıktan sonra öldürüp içlerindeki ışıltı ile beslendiklerini öğrenen Danny bir süre geri planda kalmaya çalışır. Fakat çok kuvvetli ışıltıya sahip yeni bir arkadaş edinir. Bu örgütün kötü eylemlerine son vermek için ve yeni arkadaşını kurtarmak için harekete geçer. Bu vesileyle de eski anıları ile yüzleşmek zorunda kalır.

4. ”O”

Yakın zamanda filmi çıkan bu kitabı duymayan kalmamıştır diye düşünüyorum. Bu kitabı da sizlere kısa bir şekilde özetlemeye çalışayım. Küçük bir kasaba olan Derry’de yaşayan bir grup arkadaşın başına gelen kötü olayları konu alan kitapta biçim değiştiren bir yaratık bulunur. Bu yaratık çocukları hedef alır ve tıpkı palyaço gibi gözükür. Arkadaş grubunun yakınları dahil birçok cinayete sebep olur. Pennywise isimli bu yaratıkla yüzleşen ve olayların bir süre durulmasına sebep olan Bill ve arkadaşları yetişkin birer insan olur. Hepsi farklı yerlerde kendi hayatlarını kurarlar. Fakat günün birinde korktukları bir telefon alırlar. Pennywise geri dönmüştür ve bütün grubun tekrar toplanıp onunla yüzleşmesi gerekmektedir.

5. Kara Kule Serisi

Bu seri oldukça ilginç bulduğum bir başka Stephen King serisidir. Evrenleri kötü güçlerden koruyan büyük bir kule kitabın ana konusu. Bu kuleyi koruyanlara da Silahşör deniyor. Farklı bir ırktan olan koruyucuların nesli maalesef tükenir. Kuleyi yıkıp kötü güçleri dünyalara salmak isteyen Siyahlı Adam çocukları kullanır. Çocukların içinde bulunan ışıltı isimli gücü kullanarak kuleyi yıkmaya çalışsalar da bunu bir türlü başaramaz.

Bu güce sahip olan Jake her gün rüyasında kuleyi görür. Daha sonra sahte insanlardan kaçması gerekir. Bu şekilde son Silahşör Gileadlı Roland ile tanışır. Birlikte büyük bir savaş vererek kuleyi kurtarmaya çalışırlar. Bu kitap korkudan çok bilim kurgu kategorisinde ele alınabilir. Kara Kule serisi Roland’ın yaşadıklarını ve kuleyi arayışını da içerir. Toplamda 8 kitaptan oluşan bu seri de kesinlikle okunmaya değer serilerden biridir.

6. Kujo

Kujo içinde doğa üstü bir olay içermeyen kitaplarından biridir. Kujo isimli Saint Bernard cinsi iri bir köpek yarasa ısırığı sonucu kuduz olur. Gerilim dolu dakikalar tabi ki bu kısımda başlamıyor. Bir anne ve kızı çok sıcak bir havada arabanın içinde mahsur kalır. Arabanın dışında oldukça iri ve kuduz bir köpek ikisinin çıkmasını beklemektedir. Arabanın biraz uzağında ev vardır. Köpek arada bir uyuklar. Eve koşabilirler fakat köpek anında uyanacaktır. Tek sorun evin kapısının kilitli olup olmadığını bilmemeleridir. Eğer kapı açıksa belki kurtulabilirler. Fakat eğer kapı kilitliyse Kujo ile karşı karşıya kalmak durumunda kalacaklardır.


Stephen King korku ve gerilim dalındaki romanları ile gerçekten çok başarılı işlere imza atmış büyük azarlardan biridir. Kitaplarının filmlere dönüşmesiyle ortaya oldukça güzel filmler çıktığını söyleyebilirim. Kült olmuş filmlerinin çoğunu bildiğinize veya duyduğunuza eminim. Fakat kitaplarını da okumanızı tavsiye ederim. Kitaplarını okurken bile kalp atışlarınız hızlanacak ve tüyleriniz diken diken olacak. Bir başka kitap öneri içeriğinde buluşmak üzere hoşça kalın.

Önceki İçerikİnternet Kullanımınıza Yardım Edecek En İyi 10 Google Chrome Eklentisi
Sonraki İçerikMutasyona Uğramış Koronavirüse Karşı Korunmak İçin Bağışıklık Güçlendirme Yolları Nelerdir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.