Ana Sayfa Yaşam Neden Satranç Oynamalıyız? Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

Neden Satranç Oynamalıyız? Hayatımızdaki Etkileri Nelerdir?

89

Öncelikle, bütün anlatmak istediklerime ‘satranç nedir’ sorusunu atlayarak devam etmek istiyorum. Bana göre, asıl önemli olan ‘satrancın hayatımızdaki yeri ne ve satrançtan nasıl fayda sağlayabiliriz’ sorularındaki hakikati aramak. Özellikle bu yazıyı yazmak istememin sebeplerinden ilki yıllarını vermiş bir satranç sporcusu olmam, ikincisi ise bu soruların cevaplarının hak ettiği açıklamalardan çok klişelerle verilmiş olmasıdır. Peki ilk sorumuza gelirsek Adam Fawer’ın da dediği gibi “Satranç, hayat gibidir” gerçekten de hayat gibi midir? Bunun cevabından bahsetmeden önce cevaplamak istediğim sorular var.


“Ezbere oynuyorsun, hamleler zaten belirli” klişesini yıkacak argüman… Satranç maçında hamle kombinasyonları sınırlı mı?

Bu bakış açısıyla maalesef oldukça çok karşılaşıyorum. Bazen bilmediklerini gösterircesine bazense küçümsercesine gelen bu söylemlerin cevabını matematik aracılığıyla en radikal şekilde anlatmak sanırım daha doğru olur. Özellikle ne kadar bunun cevabını bilen bir satranç oyuncusu olsam da yıllar önce izlediğim “Person Of Interest” dizisindeki bir sahneden oldukça etkilenmiştim ve bu konuda daha net şeyler öğrendim doğrusu. Sizlerle de bunu paylaşmak istiyorum. Videoyu sonuna kadar izlediğinizde umuyorum ki oldukça aydınlatıcı bulacaksınız.

Person Of Interest Satranç Sahnesi

Sadece bir oyun olmakla kalmayan aynı zamanda bir çeşit meditasyon biçimi olan satrancı hayatımıza nasıl yansıtırız?

Satranç ile meditasyon yapan çift
Satranç ile meditasyon yapan çift

Meditasyon, genel inanışa göre farkındalığı ve bilinci arttırmak için kullanılır. Dolaylı olarak sakinleşmemize ve daha berrak bir zihne sahip olmamıza yardımcı olur. Satranç da bu noktada farkındalığımızı arttırmak için oldukça etkili bir araçtır. Örnek vermem gerekirse bir maç içerisinde doğru hamleleri seçebilmek için sabır ve hesaplama gerekir. Maç esnasında taşları da oynatmadan hesaplamanız gerektiğini düşünürsek 10-20 hamle sonrasını görebilmek için çok güçlü bir zihinsel imgeleme gerekir. Bütün bunlar satranç oynadığımız süreçte gelişir. Bunun yalnızca tahta üzerindeki hesaplamalar için gelişmediğini fark edersiniz. Bir bakmışsınız ki hayatınızda var olan problemleri çözmeye çalışırken veya gelecek planlarınızı oluştururken daha sabırlı biri olmuşsunuzdur. Sabır ve farkındalığın gelişimi amacıyla öğrenmek ve oynamak sizin için bir meditasyon tipi olduğunu gösterir. Satrançtan bu şekilde de faydalanabilirsiniz.


NFL’den Avrupa futboluna kadar uzanan ve iş dünyasının da etkilendiği satrancın kurumsal hayattaki yeri nedir?

Arizona Cardinals takımının satranç eğitiminden bir kare

Bunu ilk olarak sıkı bir İngiliz Futbol Ligi takipçisi bir yakınımdan “Manchester United futbol takımı oyuncularına satranç dersi aldırıyor” sözleriyle duymuştum. 2011 yılıydı ve oldukça şaşırmıştım. Bir süre gerçekten de sorguladım ‘niçin böyle bir eğitime ihtiyaç duyuyorlar’. Sonra bunu sadece o kulübün yapmadığını, aynı zamanda NFL liglerinin en ünlü takımlarından olan Arizona Cardinals’in de yaptığını gördüm. Aynı şekilde spor dünyası dışında da Amerika ve Avrupa’daki büyük finans şirketlerinin de ekiplerine eğitim aldırdığını görünce bu parçaları birleştirdim. Hiçbiri turnuvalara hazırlanmak ya da birilerini yenmek için eğitim almıyordu. Satrancı yüzeysel şekilde gösteriyorlardı ama esas satrancın felsefesini öğretiyorlardı. Vizyon, ekip çalışması gibi birçok konuda gelişim kaydettikleri de görüldü.


Satranç oynamak çocuklar için neden bu kadar önemli?

Çocuklar için satrancın önemi

Çocuklarımızın özellikle ilköğretim çağında olanların sosyal becerilerini geliştirmek ve kendi becerilerini keşfetmek için aktivitelerle uğraşmaları oldukça gereklidir. Satranç bu noktada sadece bir aktivite değil adeta geleceğe olan bir yatırımdır. Çünkü bu sporu yaparak kazanmayacak hiçbir sporcu yok. Peki nasıl kazançlardan bahsediyoruz. Örneğin eğer bu sporda ciddi başarılar elde etmiş ve milli sporcu olmuş ise Üniversitede geri ödemesiz burs imkanları, yurtdışında üniversite imkanları ve bunun yanında yabancı dile olan etkisi ile bu kazançlar uzadıkça uzar. Peki ya bu sporu sadece bir hobi olarak görüyor ise? En samimi şekilde söylemek istiyorum ki kazancı belki de biraz önce anlattıklarımdan daha fazladır. Çünkü bir dalda profesyonel olurken akademik anlamda da başarılı olmak oldukça zor ve yıpratıcıdır. Fakat bu denli kaliteli bir hobi ile genelde satranç oynayan çocuklarımızın büyük bir kısmı akademik alanda oynamayan ya da en azından bilmeyen yaşıtlarına göre daha başarılı olurken, analitik becerileri, dikkat ve odaklanma gibi becerileri de daha gelişmiş olacaktır.


Başlamak için hiçbir zaman geç değildir

Satrancın yaşı yoktur

Satrancın genellikle çocuklara olan katkısından söz ederiz. Peki ya bu sporla tanışmaya fırsatımız olmamışsa ve geç tanışmışsak? Katkıları yok mudur, profesyonel bir oyuncu olmak için çok mu geçtir? Bunun cevabı hayır hiçbir şey için geç değildir. Dünya klasmanında oynamak için geç de başlasanız çok çalışmak gerekir. Satranca geç başlayıp da bu klasmanda oyuncu olan örneklere rastlamak çok fazla olmayacaktır. Elbette geç başlamanın da kendine göre avantajları vardır. Daha sabırlı bir şekilde yaklaşabilirsiniz. Bunun yanında satrancı anlamak daha derin ve biraz daha kolay olacaktır. Tabi ki bunlar özellikle hobi olarak bakıldığı zaman net olarak fark edilecek noktalardır.

Satrancın kazandırdıklarından faydalanmak için kafanızı tahtadan kaldırmalısınız

Kafanızı satranç tahtasından kaldırın

Bu yazımda bu konudan aslında çok defa bahsettim. Hobi olarak bakarken ekstra yararlarının görüleceğine ve özellikle satrancı anlamak satrancın felsefesini kavramak için alınan eğitimlerin daha yararlı olduğuna değindim. Çünkü tahtaya odaklanırsanız öğrendiklerinizi orada bırakırsınız. Eğer kendinizi incelemezseniz, bir maçı analiz eder gibi… kendinizi, hayatınızı ve planlarınızı analiz etmezseniz gerçekten faydalanmış sayılmazsınız. Bu yüzden bazen kafamızı tahtadan kaldırmak ve düşünmek önemlidir. Satrancı ancak o zaman anlayabilirsiniz.


Yazımın başında cevaplamadan geçtiğim konuya dönmek istiyorum. Satrancı hayatla benzeştirmenin tamamen doğru olmadığına inanıyorum. Daha çok hayatla benzeştirmek ve hayatı satranç gibi görmek yerine satrancı anlamalı ve hayatı satrançtan kazandıklarımızla yaşamalıyız.

Önceki İçerikKediler Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler ve Kedi Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sonraki İçerikYemeklerinizde Şeker Yerine Kullanabileceğiniz 10 Doğal Malzeme