Ana Sayfa Yaşam Mutlu Bir Gelecek İçin Doğru Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutlu Bir Gelecek İçin Doğru Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

90

Gelecekteki yaşamımızı yönlendiren en önemli etkenlerden biri şüphesiz seçtiğimiz meslektir. Meslek seçimi bazı insanları mutlu ederken bazı insanları pişman edebilir. Yapılacak mesleğin yanlış seçilmesi mutsuz bir hayata yol açar. Bu nedenle bir insanın meslek seçiminden önce kendi önceliklerini, zevklerini ve ilgi alanını belirlemesi gerekir. Güne mutlu başlamak ve yaptığınız işten keyif almak için meslek seçmeden önce bu saydıklarımı yapmalısınız. Peki bu konuya daha ayrıntılı bakacak olursak, doğru meslek seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Parayı Sevdiğiniz İşten Kazanırsınız

Mesleğin ve çalışma hayatının amacı herkesin bildiği üzere para kazanmaktır. Ekonomik özgürlüğün mutluluk getirdiğini düşünüyorum. Çünkü kendinize veya sevdiklerinize vakit ayırabilirsiniz ve ayırdığınız vakti istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Meslek seçerken gelir miktarı bu sebeple çok önemlidir. Fakat günümüzde herkesin yaptığı hatalardan birisi gelire odaklanarak yapılacak işi görmezden gelmek. Bunu şu şekilde açıklayayım. İnsanlar çok para kazanmak için her gün nefretle gideceği bir mesleğe yöneliyor. Bu durum hem sizi yıpratır hem de çevrenizdekileri. Bunun yerine sevdiğiniz alandaki meslek gruplarına yönelmelisiniz. Unutmayın eğer işinizi iyi yapıyorsanız kazanacağınız paranın sınırı yoktur. İşini severek yapan biri olarak hedeflerinizin de üstünde paralar kazanabilirsiniz. Aynı zamanda her gün işkence çekme yerine mutlu bir şekilde uyanırsınız.

Araştırma Yapmamak Beklenmedik Sürprizlere Yol Açabilir

Çalışacağınız meslek grubu az çok kafanızda oluşmuşsa ve bunun için başvuru yapmaya karar verdiyseniz ilk olarak kapsamlı bir araştırma yapmanızı öneririm. Nasıl bir iş ortamında çalışacaksınız? Ne gibi sorumlulukları yükleneceksiniz? Çalışma günleriniz ve maaşınız ne olacak? Bu gibi sorulara cevap bulmadan, gaza gelerek bir işe başlarsanız beklentilerinizin karşılığını alamayabilirsiniz. Bu sebeple öncelikle araştırma yapmanız çok büyük önem taşıyor. Bu araştırmalarınızın sonucuna göre farklı meslek gruplarına yönelebilir veya nasıl bir meslek seçeceğinizi kafanızda oturtabilirsiniz.

Üniversitenin Önemi Var mı?

Kendiniz için doğru mesleği araştırmaya üniversiteye adım atmadan önce başlamalısınız. Çünkü başladığınız okulda ortalama 4 sene kaybedeceksiniz. Kim ne derse desin 4 sene oldukça uzun bir süreç. Yanlış mesleği seçtiğinizi bu 4 senenin sonunda anlarsanız iş işten geçmiş olur ve elinizde kaybedilmiş 4 sene ile ortada kalırsınız. Kulaktan dolma bilgiler ile bölüm seçmek yapılan en büyük yanlışlardan birisi. Örneğin mühendislik kulağa oldukça güzel gelse de mühendislik fakültesinde okuyanların büyük çoğunluğu pişman. Birçoğu da farklı mesleklere yönelmiş durumda. Bu durumu engellemek için öncelikle yapmak istediğiniz mesleği seçmeli ve ona uygun olan bölümü tercih etmelisiniz.

Bölüm ve Üniversite Seçimi

Günümüzde üniversite okumayanın meslek sahibi olamayacağı düşüncesi oldukça yaygın. Fakat bu çok yanlış bir algı diyebilirim. Eğer yapmak istediğiniz şeyler üniversite okumadan da yapılabiliyorsa, okulda vakit kaybetmemeniz sizin yararınıza olur. Eğer bir konuda diploma almak istiyorsanız yukarıda da bahsettiğim gibi bölümünüzü ve yapacağınız mesleği iyi seçmelisiniz. Belirlediğiniz yolun kaderiniz olacağını unutmayın. Bu konuda isteklerinizi göz önünde bulundurun. Diyelim ki kafanızda her şey oturdu ve okumak istediğiniz bölümü belirlediniz. Sıra okul seçimine geliyor.

Ülkemizde onlarca üniversite olduğu için seçeceğiniz okul artık önemli. Önceden hangi okul olduğu pek önemsenmiyordu. Günümüzde ise iyi okullardan mezun olan öğrenciler bir adım önde başlıyor. Okulun sağladığı imkanları iyi araştırmalısınız. Aynı zamanda seçeceğiniz mesleğe göre hangi şehirde olduğu da önemli. Örnek olarak sanayi sektöründe çalışmak istiyorsanız, sanayi bölgesi geniş olan bir şehirde okumanız fayda sağlar. Okurken bağlantılar kurabilirsiniz.

Girişimci Ruhu Olanlar

Bazı insanlar yaratıcı fikirler ile oldukça farklı bir yola çıkmak isteyebilirler. Eğer sizlerde böyle düşünenlerdenseniz planlanmış bir girişim ile yola çıkabilirsiniz. Eğer planlamadan yola çıkarsanız sonu pek hoş olmayabilir. Günümüzde pek çok kişi kafe açma hayaliyle veya farklı hayallerle mesleklerini bırakıyorlar. Bu cesur adımın arkasını doldurmalısınız. Planınızı ve yol haritanızı çizmelisiniz. Bunu yapmazsanız önünüze çıkacak ilk engelde yıkılırsınız ve pişmanlık başlar. Kesinlikle unutmamanız gereken şey ise bu yolda önünüze mutlaka engellerin çıkacağıdır.

Sahip Olduğunuz Yetenekleri Kullanın

Eğer sizi diğer insanlardan ayıran bir yeteneğiniz varsa bunu kullanmaktan çekinmeyin. Üzerine gidin ve bu konuda bir meslek seçimi yapın. Günümüzde maalesef bazı meslek grupları işe yaramaz olarak görülüyor. Fakat unutmamalısınız ki eğer bir işte iyiyseniz mutlaka para kazanırsınız. Bu durum sadece resim veya müzik gibi yeteneklerle sınırlı değil. Eğer çiftçiliğe meraklı ve bu konuda yetenekliyseniz, işinizi iyi yaptığınız takdirde istediğiniz geliri elde edebilirsiniz. Hesaplama konusunda yetenekliyseniz harika bir muhasebeci olabilirsiniz. Bir şeyler inşa etmeyi seviyorsanız bu konudaki mesleklere yönelebilirsiniz. Yeteneklerinizin farkında olun ve hayatınızı buna göre şekillendirin derim. Hayata dair her şeyi okullarda öğrenemezsiniz.

Bonus: Kendinizi Pazarlamayı Öğrenin

Meslek seçimi, araştırma ve plan aşamasını geride bıraktıysanız şimdi sıra kendinizi pazarlama da. Bu konu da en az diğerleri kadar önemli. Kendinizi pazarlamayı ve iyi yanlarınızı öne çıkarmayı başarabilirseniz başvuracağınız işten olumlu yanıt alabilirsiniz. Bu durumda herkes size bir öneri de bulunurken sizin seçme şansınız olur. Unutmayın ki her zaman seçilen değil seçen olmak sizi yukarı taşır.


Günümüzde meslek seçimi yaparken yapılan hatalar sonucu birçok kişi istediği hayata kavuşamıyor. Çok para kazanıp yaptığı işten nefret eden de var, az para kazansa da yaptığı işi keyifle yapan da var. Bu durumu yönetmek tamamen sizlerin elinde. Unutmayın eğer bir işi severek yapıyorsanız o işi iyi yaparsınız. İyi olduğunuz işten de mutlaka para kazanabilirsiniz.

Önceki İçerikEski Ramazanları Hatırlatan Ramazan Ayı Gelenekleri
Sonraki İçerikHulu’dan Güzel Haber Geldi: How I Met Your Father Dizisi Yakında İzleyiciyle Buluşuyor!
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.