Ana Sayfa İlginç Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Kahve Çeşidi

Mutlaka Denemeniz Gereken 10 Kahve Çeşidi

86

Sabahları ayılmak için veya yorucu bir günün üzerine ne iyi gelir diye sorsam cevabınız ne olur? Tabi ki kahve! Fakat bilmeniz gereken şey kahvenin de birçok farklı çeşide sahip olduğudur. Birçok insan bütün kahvelerin nerdeyse aynı lezzete sahip olduğuna inanıyor. Bende önceden böyle düşünenlerden biriydim. Fakat kahvenin yetiştiği coğrafyaya özgü tatları ve kokuları barındırdığını öğrendiğimden beri her içtiğim kahve daha lezzetli geliyor. Gelin sizlere kahve çeşitlerinden ve özelliklerinden bahsedeyim. Tabi ki benim tavsiyelerimi de belirtmeden geçmeyeceğim.

Çekirdekler

1. Arabica Kahve Çekirdeği

Öncelikle bilmeyenler için belirtmek isterim ki kahve toz halinde üretilmez. Kahvenin çekirdekleri üretilir ve bu çekirdekler öğütülerek toz haline getirilir. Dünyada en çok üretilen çekirdek türü Arabica olarak biliniyor. Yani tadı damağınızda kalan kahvelerin çoğu bu çekirdekten üretiliyor diyebilirim. Oldukça hassas oldukları için aynı bölgede yetişen meyve ve baharatların aromalarını içinde barındırdığı söyleniyor. Ayrıca bu çekirdeklerin yüksek kalitede olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim.


2. Robusta Kahve Çekirdeği

Gelelim dünyada en çok üretilen ikinci kahve çekirdeğine. Robusta Arabica’ya göre daha dayanıklı bir çekirdek. Bu sebeple birçok koşulda yetiştirilebiliyor. Dayanıklı olmasından konu açılmışken belirtmeden geçmek istemem. Tadını ve baskınlığını koruyabildiği için sütlü veya şekerli kahve içmek isterseniz bu kahve çekirdeklerinden yapılmış kahveleri tercih edebilirsiniz. Çünkü kahve tadı kaybolup gitmiyor.


3. Liberica Kahve Çekirdeği

Bu kahve çekirdeği geçmiş zamanlarda biraz mecburiyetten kullanılmış. Tadı da diğerlerine göre biraz daha farklı. Tabi ki herkesin zevki başkadır. Fakat bu çekirdek türünü ben de dahil olmak üzere herkes beğenmeyebilir. Kendisi kökeni ise Filipinler’e dayanıyor


4. Excelsa Kahve Çekirdeği

Şimdi çok ilginç bir bilgi paylaşmak istiyorum. Excelsa aslında Liberica’nın alt türü olarak çıkmış. Fakat tadı ve yapısı çok büyük farklılıklar gösterdiği için artık Excelsa ayrı bir tür olarak biliniyor. Güneydoğu Asya’ da yetişen bu çekirdek türü aromasını çok güçlü bir şekilde barındırıyor. Bu sebeple bazı harman kahvelerde çok az miktarda kullanılması yeterli oluyor.


Çekirdekler konusunda biraz bilgilenip fikir sahibi olduğumuza göre kafelerde veya kahvecilerde gördüğümüz kahve çeşitlerine geçmeye ne dersiniz? Her kahve de bu 4 ana çekirdek kullanılsa da yapımı sırasında hazırlanma tekniği ve içine eklenen ekstra malzemeler sayesinde farklı lezzetlere bürünüyor. Gelin şimdi de bunlara bir göz atalım.

1. Filtre Kahve

Yoğun bir hayatınız varsa ofis ortamında veya herhangi bir yerde bu kahveyi tercih edebilirsiniz. Açıkçası benim en çok tercih ettiğim kahvelerden biridir. Metal veya kâğıt filtre kullanarak süzmeniz gerekir. Hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz. İçine eklemek istediğiniz ekstra malzemeler ise tamamen sizin zevkinize kalmış


2. Americano

Bu kahvenin oldukça farklı bir hikâyesi var. Amerikan askerleri filtre kahve ile gayet mutlularmış. Fakat 2. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da espresso ile karşılaşmışlar. Sürekli içtikleri filtre kahveden daha yoğun ve miktarca az olduğunu görmüşler. Ve bunu kaynar su ile tamamlayarak yeni bir kahve ortaya çıkarmışlar. İsmi de americano olarak kalmış. Eğer kahveyi benim gibi sade içmeyi ve kahve aromasını olduğu gibi hissetmeyi sevenlerdenseniz, americano sizlere tavsiye edeceğim bir kahve türüdür.


3. Espresso

Bu kahve çok yoğun ve sert olmasıyla ünlenmiş İtalyan kahvesidir. Yapımı ve içimi çok hızlıdır. Genelde ayılamamışsanız tercih edebileceğiniz Espressonuzun daha sert olmasını isterseniz double shot olarak içebilirsiniz. Çok sert olması sebebiyle ben pek tercih etmiyorum.


4. Ristretto

Ayılmak istiyorsunuz fakat double espresso gibi sert bir kahve içmek istemiyorsunuz diye düşünelim. İmdadınıza ristretto yetişebilir. Espressodan biraz daha sert ve yoğun olan bu içecek maalesef benim tercihlerim arasında yer almıyor. Fakat deneyip görmenizde yarar var.


5. Latte

Birçoğumuzun bayıldığı ve keyifle tükettiği latte ile devam edelim istiyorum. Lattenin İtalyanca anlamı süt olarak karşımıza çıkar. Espressonun üzerine süt ekleyerek hazırlanan lattenin üzerine bir miktar da köpük bırakılır. Yumuşak ve keyifle içebileceğiniz latte arkadaşlarınızla buluşmalarınızda size eşlik edebilir.


6. Cappuccino

Yukarda bahsettiğim lattenin daha az sütlü ve daha çok köpüklü olanını aklınızda canlandırmanızı istiyorum. İşte cappuccinonun hazırlanışı bu şekilde oluyor. Fakat aklımda canlandırmak yetmez diyenlerdenseniz tadına bakmanızı öneririm. Kendisi benim de sevdiğim kahve çeşitlerindendir.


7. Mocha

Mocha kahveyi biraz daha şekerli sevenlere hitap ediyor desem yalan olmaz. Espresso üzerine eklenen çikolata ve süt köpüğü ile hazırlanıyor. Ve çikolata aromasını kahve aromasıyla birleştirip farklı bir lezzet sunuyor. Krema ve şurup kullanarak white chocolate mocha elde edebilirsiniz. Kahveyi tatlı sevenlerdenseniz buna bayılacağınıza eminim.


8. Flat White

Bu kahveyi lattenin daha az süt ile yapılanı olarak tarif etsem yanılmış olmam diye düşünüyorum. Çünkü latteye göre daha küçük bir fincanda hazırlanıyor ve içine daha az süt giriyor. Eğer latte sizlere çok sütlü geliyorsa mutlaka bunu deneyim derim.


9. Affogato

Eğer kahve içmek ve tatlı yemek istiyorsanız mükemmel seçim kesinlikle Affogato olacaktır. Hazırlanırken vanilyalı dondurmanın üzerine espresso dökülüyor. Bunun dışında con panna ismi verilen farklı bir versiyonu da var. Bu tarifte ise dondurmanın yerini krema alıyor.


10. Cortado

Bu kahve bana her zaman ilginç gelmiştir. İçine süt eklenmeyen fakat üzerinde süt köpüğü bulunan espressodan oluşuyor. Biraz da gösterişli ve göze güzel gözükmesi amacıyla yapıldığını düşünüyorum. fakat tadına bakarak kendiniz için en doğru kararı verecek olan sizlersiniz.


Sabahları ayılmamıza yardım eden veya en koyu muhabbetlerde bizlere eşlik eden kahveler hakkında bildiklerimi sizler için toparladım. Umarım kahveler hakkında bildiğiniz bilgilere yenilerini ekleyebilmişimdir. Bence bu yazıdan sonra bir bardak kahve iyi gider.

Önceki İçerikKendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Sabah Rutini
Sonraki İçerikTarihe Damga Vuran 10 Bilim İnsanı
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.