Ana Sayfa Gündem Mutasyona Uğramış Koronavirüse Karşı Korunmak İçin Bağışıklık Güçlendirme Yolları Nelerdir?

Mutasyona Uğramış Koronavirüse Karşı Korunmak İçin Bağışıklık Güçlendirme Yolları Nelerdir?

32

Bütün insanlık olarak zor günler geçiriyoruz. Geçirdiğimiz bu zor günler boyunca hepimiz bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu gördük. Hastalıklardan korunmak için vücudumuzu koruyan bu sistemi güçlü tutmak bizi dışarıdan gelen tehditlere karşı daha güçlü kılıyor. Virüslere karşı güçlü olmamızı sağlayacak bu sistemi güçlendirmenin yollarını sizler için derleyip toparladım. Gelin birlikte göz atalım.

Probiyotik Kullanımı

”Can boğazdan gelir” lafını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu lafın ne kadar çok şey ifade ettiğini pek çoğumuz bilmeyiz. Vücudumuzun düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için sindirim sistemi oldukça büyük bir rol oynar. Sindirim sistemimizi sağlıklı tutmak demek, bağışıklık sistemimizi desteklemek anlamına gelir diyebilirim. Probiyotikleri yararlı bakteriler oluşturur. Bu dost bakteriler vücudu enfeksiyonlara ve zararlı bakterilere karşı korur. Mevsim geçişlerinde birçoğumuz farkında olmadan hasta oluruz. Bunu önlemek için ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için probiyotik içeren besinleri tüketmey dikkat etmelisiniz.

Bağışıklık Dostu C ve D Vitaminleri

Vitaminlerin ve minerallerin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Korona Virüs’ün kol gezdiği bu dönemde vitamin veya mineral almayı azaltmanız durumunda bağışıklık sisteminiz zayıflayabilir. Bunu önlemek tamamen sizin elinizde. Bu vitaminleri eczanelerden takviye olarak temin edebilirsiniz. Fakat benim tercihim bunları doğal yollarla almanızdan yana. Örneğin C Vitamini içeren besinleri tüketerek savunma sisteminize destek olabilirsiniz. Bolca C Vitamini içeren besinlerden birkaç örnek vermek isterim:

 • Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek
 • Domates
 • Roka, maydanoz
 • Limon
 • Kuşburnu
 • Ispanak, brokoli

Bu besinler içerdikleri C Vitamini sayesinde vücudunuzun ihtiyacını karşılayabilir. Tabi bu dönemde sağladığı yararlar ile öne çıkan bir diğer vitamin D Vitamini. Öncelikle belirtmeliyim ki D Vitaminini en iyi şekilde alabileceğiniz kaynak Güneş’tir. Cilde temas eden Güneş ışıkları sentezlenerek vücudumuza D Vitamini olarak giriş yapar. Bu sebeple bol bol yürüyüş yapıp gün ışığı almayı unutmayın. Besinler ile bunu takviye etmek isterseniz de bu vitaminin yoğun olarak bulunduğu besinlerden örnekler şu şekilde:

 • Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt (Kefir içerdiği yararlı bakteriler sayesinde de vücuda katkıda bulunur)
 • Yumurta sarısı
 • Karaciğer
 • Mantar
 • Maydonoz
 • Yulaf
 • Ton balığı
 • Tere yağı

Yorgunluk ve Halsizliğin Önüne Geçmek İçin B12

Yazımıza bir başka vitamin ile devam edelim. B12 Vitamini eksikliği vücudu kötü etkiler. Mutsuzluk ve halsizlik, yorgun uyanma, vücut gelişiminde eksiklik, hafıza zayıflığı bunun belirtilerindendir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle beraber birçok faydasıyla da bilinir. Bunu ilaçlarla takviye edebilirsiniz. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi ben her zaman doğallıktan yanayım. Kimyasal yollarla hazırlanmış ilaçları kullanmadan önce ihtiyacınız olan vitamin ve mineralleri doğal yollarla almalısınız. Bağışıklık sistemine ciddi anlamda destek olacak olan bu vitaminin bulunduğu besinleri şu şekilde örnekleyebilirim:

 • Kırımızı et
 • Yumurta
 • Süt, peynir ve yoğurt
 • Balık
 • Tavuk

Asitli İçecekler ve Çay, Kahve Kullanımını Azaltmak

Katkılı içecekler her zaman uzak durmanız gereken şeyler arasında yer alıyor. Bunlar ne kadar masum görünse de vücudunuza ciddi zararlar verirler. Örneğin meyve suları ne kadar yararlı olarak yansıtılsa da onlar bile katkılı oldukları için zararlı kategorisinde yer alırlar. Meyve suyu içmek istiyorsanız kendiniz sıkabilirsiniz. Aynı şekilde asitli içecekler de oldukça zararlıdır. Çay ve kahveyi gün içerinde fazla tüketirseniz içerdikleri kafein seviyesiyle birlikte size zarar verebilirler. Bu içecekleri azaltıp bolca su tüketmeye başlamalısınız. Vitamin yönünden zengin meyvelerin sularını sıkarak şekerli içecek ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Bu sayede savunma sisteminizi güçlendirmiş olacaksınız.

Uyku Düzeniniz Çok Büyük Bir Öneme Sahip

Uyku düzeni aslında pek çok şeyi etkiliyor. Gün içindeki enerjiniz, beyninizin aktifliği, iç organlarınızın çalışması, mutluluk seviyeniz. Bütün bu saydıklarımın ucu uyku düzenine çıkıyor diyebilirim. Aynı şekilde bedeninizin savunma sistemi de uyku düzeninizden etkileniyor. Gece uyanık kalıp kendinize vakit ayırmanın ne kadar rahatlatıcı olduğunu biliyorum. Fakat eğer vücudunuz konuşabilseydi bunu yapmamanız için size yalvarırdı. Yeterli seviyede dinlenmeye ihtiyacı olan insan vücudu için bunun düzeni de çok büyük bir önem taşıyor. Her gün aynı saatte yatarak en az 8 saat uyumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Hareketsiz kalmayın

Hareket etmek hayatımızı büyük ölçüde etkiler. Hareketsiz kalmak kalp hastalıkları dahil pek çok soruna sebep olur. Spor yaparak hareket etmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Hareketsiz kalmak bağışıklık sisteminizin zayıflamasına sebep olur. Spor yapmak bu dönemde çok zor biliyorum. Fakat evinizde ufak bir köşeyi spor için ayırabilirsiniz. Veya gün içinde çıktığınız ufak yürüyüşler size ve vücudunuza oldukça faydalı olacaktır. Sabahları yarım saatinizi ayırarak hem temiz hava alabilir hem de yürüyüşe veya koşuya çıkarak hareket edebilirsiniz.


Korona Virüsü hayatımızı büyük ölçüde etkiledi. Bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu fark ettik diyebilirim. Mevsim geçişlerinde hasta olmamak elde değil. Bütün bunlar sebebiyle bağışıklık sisteminizi nasıl ayakta tutabileceğiniz konusunda birkaç ufak bilgi vermek istedim. Hayatınızda çok köklü değişiklikler yapmadan yalnızca bazı ufak şeylere dikkat ederek savunma sisteminizi güçlü tutabilirsiniz. Tam mevsim geçişinde olduğumuz için bu önerilere dikkat etmenin tam zamanı.

Önceki İçerikOkurken Tüylerinizi Diken Diken Edecek 6 Stephen King Kitabı
Sonraki İçerikYaz Aylarını Beklerken Kilonuzu Kontrol Altına Almanızı Sağlayacak Öneriler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.