Ana Sayfa Nedir Minimalizm Nedir?

Minimalizm Nedir?

75

Minimalizmi bir kavram olarak inceleyebiliriz. Şöyle bir etrafa baktığınızda bu kavram görsel ve işitsel sanatlarda karşımıza çıkar. Kimisi bunu bir sanat akımı olarak değerlendirse de bazıları için yaşam tarzı olarak nitelendirilebilir. Her geçen gün daha çok insan tarafından benimsenen bu akım birçok insanın hayat tarzı haline geliyor. Sadeliği temsil eden bu akım oldukça eskiye dayanıyor diyebilirim. 1960 yıllarında ortaya çıkmış bir sanat akımı olan minimalizmi, çıktığı dönemki anlamıyla sizlere açıklamak daha doğru olur. O dönemlerde nesnelere soyut kavramlar yükleniyor ve nesneler nesne olmaktan çıkıyordu. Yapılmak istenen ise nesnelerin nesneden fazla olmadığını anlatmak için yeni bir sanat akımı ortaya çıkardı. Bunun ismine de minimalizm dendi. Hem müzikte hem de görsel sanatlarda ortaya çıkan bu akım döneme damgasını vurdu diyebilirim. Bu akımda öne çıkan bir diğer özellik ise sadelikti. Nesnelerin veya melodilerin sade olması ve yalnızca görevini yaparak yalın bir halde sunulması ortaya yeni çıkan bu kavramı tamamlıyordu. Bu durum yalnızca sanatta kalmadı ve günümüze yeni bir yaşam tarzı olarak geldi. İnsanların ihtiyacından fazlasına sahip olması ve kargaşa içinde yaşaması bu durumu doğurdu diyebilirim.


Minimalist yaşam tarzında sadelik ön plandadır.


Yalnızca ihtiyacınız olan şeylere sahip olmalısınız. Bu durum somut ve soyut olarak ikiye ayrılabilir. Somut olanı inceleyecek olursak sahip olduğunuz eşyalara göz atmanız gerekir. Yalnızca görevlerini yerine getiren sade ve belirli sayıda eşyanızın olması hayat tarzınızı bu yönde değiştirmenize yardımcı olur. Malum günümüzdeki insanlar ihtiyaçlarından fazlasını elde etmeyi ve sahip olmayı seviyor. Bu duruma bir tepki olarak bu yaşam tarzını sunabiliriz. Soyut minimalizm ise eşyalardan bağımsızdır. Fazla düşüncelerinizden veya gereksiz işlerinizden kurtularak daha sade bir yaşama sahip olabilirsiniz. Aslında günümüzün tüketici çılgınlığına bakarak bu akımın yeterli miktarda var olmasını hiç sakıncalı bulmuyorum.

Önceki İçerikDC Evreninde Bulunan En Güçlü 15 Karakter
Sonraki İçerikİroni Nedir?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.