Ana Sayfa Gündem Milyonların İzlediği Mukbang Videolarına Çin Hükümetinden Yasak Geldi

Milyonların İzlediği Mukbang Videolarına Çin Hükümetinden Yasak Geldi

27

Son zamanlarda sosyal medyada çok farklı akımlar ortaya çıkıyor. Mukbang videoları da bu akımlardan birisi. Milyonlarca kullanıcı tarafından izlenen bu videolarda, aşırı yemek tüketimi yer alıyor. Kiminin iştahını kabartan, kiminin de midesini bulandıran bu videolara neredeyse bütün sosyal medya platformlarında rastlıyoruz. Bu videoların en çok popüler olduğu ülkelerden biri de Çin. Çin hükümetinin bu konudaki kararı ise oldukça fazla konuşuldu.

İsrafı Gerekçe Göstererek Yasakladılar

Bazı Mukbang videolarında anormal yemek tüketimi göze çarpıyor. Bu konu Çin hükümetinin de dikkatini çekmiş olacak ki yasak konusu gündeme geldi. Videoların içeriğinde yapılan israf nedeniyle Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi (NPC) bu tür içerikleri yasaklama kararı aldı. Bu karar sonrası yankılanan kıtlık söylemi ise yalanlandı. Aşırı yemek tüketiminin ülke için kötü sonuçlanacağını düşünerek bu karara vardıkları anlaşılıyor. Çünkü bu videolar sosyal medyada çok ciddi izlenme alıyor. İnsanların sosyal medya düşkünlüğü göz önüne alınınca izlenme kazanmak için her şeyi yapabileceklerini biliyoruz. Mukbang videolarına yönelen insanların hükümetin dikkatini bu sebeple çektiği düşünüyorum.

Peki Yasağı Çiğneyenlerin Cezası Ne Olacak?

Söz konusu Çin olduğunda akıllara çok ilginç yemekler geliyor. Böcek ve benzeri canlıları da yiyen Çinliler eğer bu yasağı çiğnerlerse ne olacak sorusunun yanıtı ise konuşulan bir diğer konu. Bu türdeki videoları paylaşan kişiler toplam 100.000 Yuan (15.451 dolar) ceza ödeyecekler. Ceza yalnızca sosyal medyayı kapsamıyor. Restoranlarda veya kafelerde tabağında yemek bırakan kişiler de ekstra para ödemek zorunda kalacaklar. Aynı şekilde restoranlardan aşırı yiyecek talebinde bulunmak da yasaklandı. Büyüklerimizin her zaman söylediği ”Arkandan ağlar” lafı aklıma gelmedi değil. Hükümetin koyduğu yasaklar düşünüldüğünde tabakta kalan yemekler değil, tabağında yemek bırakanlar ağlayacak gibi gözüküyor.

Nedir Bu Mukbang?

Moekneum ve bangsong kelimelerinin birleşiminden bu kelime oluşturulmuş. Sırasıyla ”yemek yeme” ve ”yayın” anlamını taşıyan bu kelimeler aslında konumuz olan bu akımı özetler nitelikte. Bu trendin çıkış noktası olarak 2009 yılını gösterebilirim. Bu videolarda bir yandan video çekerken bir yandan yemek yeniyor. Bazı videolarda insanlar ne kadar çok yemek yediğini gösteriyor. Bazı videolarda ise ne kadar garip yemeklerin karışımını yediklerini izletebiliyorlar. Kimi videolarda ise kamera ile sohbet ederken rahat bir şekilde yemek yeniliyor. Kulağa ne kadar garip gelse de maalesef bu tarz videoları çok fazla insan izliyor. Özellikle YouTube, İnstagram ve TikTok gibi, son dönemlerde hayatımızda yer sahibi olan sosyal ortamlarda oldukça ön planda. Tadım videoları veya yeme yarışmaları da bu akıma dahil diyebilirim.

Yasaklanması Ne Kadar Doğru?

Son zamanlarda sosyal medya adeta dijital bir çöplüğe dönmüş durumda. Herkes kendince birer içerik üreterek bu mecralarda varlığını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Herhangi türde bir içerik tutulduğu zaman bütün insanlar oraya yöneliyor. Pek çok insan için içeriğin ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğu önemli değil. Yalnızca etkileşim sayısı düşünülerek hazırlanan içeriklerin doğru veya yanlış olması önemini yitirdi. Konusu geçen bu akımın yasaklanmasını birçok insan doğru bulsa da bazıları gereksiz olarak görüyor. Hükümetin verdiği sebebin kulağa mantıksız gelmediğini söyleyebilirim. İyice karışmış sosyal medyanın insanlarda bıraktığı etkiyi görmezden gelemeyiz.


Son günlerde çıkan yeni akımlardan birinin Çin’de yasaklanışı gündemimize düştü. Sosyal medya artık çok ilginç bir hal almaya başladı. Yapılan israf hükümetin ilgisini çekecek kadar büyüyünce yasaklar ve cezalar için düğmeye basıldı. Umarım yapılan israfların önüne geçilebilir. Bu sayede arkadan ağlayan yemekler artık kalmayacak.

Önceki İçerikDünyanın Farklı Yerlerine Açılan Pencere: WindowSwap
Sonraki İçerikAnneler Günü ve Bu Güne Özel Hediye Önerileri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.