Ana Sayfa Yaşam Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Meslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

22

Büyüklerimiz daha okula başlamadan bizim için bir meslek seçer, “benim kızım doktor olacak, benim oğlum mühendis olacak” gibi. Kim istemez ki doktor, mühendis olmak değil mi? İlkokuldan orta okula kadar fikirlerimiz kendi içimizde hep değişir. Zamanla yeteneğimizi ve ilgi alanlarımızı keşfederiz. Önemli olan içimizdeki yeteneği, heyecanı ve bizi tatmin edecek mesleği bulmakta.

Peki ben bunu nasıl sağlarım, bun bunu nasıl bulurum, hala ait olduğum mesleği bulamadım, hala kararsızım diyor iseniz gelin hep birlikte bunları nasıl yapacağımıza bakalım.


Kendinizi Tanımalı ve Ne İstediğinizi Bilmelisiniz

Kendinizi Tanımak Meslek Seçimi İçin Önemli Bir Adımdır
Kendinizi Tanımak Meslek Seçimi İçin Önemli Bir Adımdır

Öncelikle kendinize karşı dürüst olmalısınız ve kendinizi sevmelisiniz. Hangi dala daha çok merakınız var, hangi alanda daha iyi olurum dediğiniz konular üzerine araştırmalar yapın. Ve sizi heyecanlandıran, sizi etkileyen “Evet ben bunu yaparsam mutlu bir insan olurum” dediğiniz kursların hepsine göz atın. Unutmayın ki geleceğinizdeki mesleği kendiniz belirlemelisiniz.

Genellikle sizi yönlendiren dış etkenlerden uzak durmalısınız ve kendi iç sesinizi dinlemelisiniz derler. Lakin dış etkenler bazen dikkate alınmalıdır. Çünkü kendimizi dışardan görmekte zorlanabiliyoruz. Ve bazen de adil olamayabiliriz. Bu durumda da farkında olmadan yanlış bir meslek seçimi yapmış olabiliriz. Yapabileceğinize inanmanız gerek. Yine hatırlatırım ki inanmak başarmanın yarısıdır…


Yapabileceğiniz Meslekleri Tanımalı ve Öğrenmelisiniz

Yapmak İstediğiniz Meslekleri Mutlaka Tanımalısınız
Yapmak İstediğiniz Meslekleri Mutlaka Tanımalısınız

Eğitim hayatınızda ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite gibi uzun bir süre eğitim hayatından geçiyoruz. Kendinize uygun mesleği bulabilmeniz için önce meslekleri tanımamız gerekir. Seçeceğiniz mesleğin içeriği, işleyişi, çalışma stilleri, sizi nasıl hissettiriyor, bu mesleğe yeteneğiniz var mı? Bunları göz önünde bulundurarak sizi siz yapan bir meslek bulabilirsiniz.

Seçeceğiniz mesleğin gelir ve iş bulma imkanlarına da dikkat etmeniz gerekir. Sakın ola ki herhangi bir bölüme öylesine puanınız tuttu diye girmeyiniz. Çünkü ileride sıkılabilir, yaptığınız işten zevk almama gibi durumlara karşılaşabilirsiniz. Yapmanız gereken; genel bir tarama ile size en uygun mesleği seçmek.


Gitmek İstediğiniz Üniversiteyi Tanımalısınız

Üniversite Seçimi ve Okuyacağınız Üniversitenin Sunduğu İmkanları Araştırın
Üniversite Seçimi ve Okuyacağınız Üniversitenin Sunduğu İmkanları Araştırın

Lise dönemi bittikten sonra seçtiğiniz meslek için gittiğiniz üniversite sizin son basamağınızdır. Daha sıkı çalışma ile istediğiniz dala adım atabilirsiniz. Seçtiğiniz meslekte daha başarılı olmak için üniversite de önemlidir.

Seçtiğiniz üniversitenin faaliyetleri, etkinlikleri, başarıları, verilen seminerler üniversitenin kalitesini gösterir. Fakat en önemli faktör yine sizin azminizdir. Seçtiğiniz mesleği ne kadar çok sever ve isterseniz o kadar başarı elde edersiniz.


Yaşadığınız ve Okuduğunuz Yer de Önemli Bir Faktör

Yaşadığınız Şehir Meslek Seçiminde Büyük Bir Etken
Yaşadığınız Şehir Meslek Seçiminde Büyük Bir Etken

Hepimizin de başına gelmiş olan ve asla bitmeyen çevre faktörleri mesleğimizi seçmemiz konusunda bize sinir bozucu gelse de bazen üzerinde düşünmekte fayda var. Seçtiğimiz meslek bizi ne kadar mutlu etse de yaşam kalitemizi, enerjimizi canlı tutmamız da önemli bir etkendir. Bazı meslek gruplarında atanma ve zorunlu görev süresi söz konusu olduğu için daha kapsamlı bir araştırma yapılmalıdır. Aynı zamanda kendimizi mutlu etmek ve meslekten soğumamak için bulunduğumuz coğrafyada enerjimizi yüksek tutacak aktiviteler bulabiliriz. Yaşadığınız veya yaşamak istediğiniz coğrafyayı tanıyarak, iş imkanlarına bakarak da meslek seçimini yapabilirsiniz.


Meslek seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurların en önemli etkilerini sizlerle paylaştık. Tabi ki daha birçok unsur bulunmakta. Bunları da göz önünde bulundurarak size en yakın gelen mesleği, işi bulmanıza umarım yardımcı olmuşuzdur.

Unutmayın ki karşınızda olumlu veya olumsuz bir sürü engel çıkabilir. Bunların sizi yıldırmasına izin vermemelisiniz. Bunlar sizi daha da hırslandırmalı ve tekrar tekrar denemekten asla vazgeçmemelisiniz. Neden olmadığı konusunda çözüm üretin. En baştan gözden geçirin. Yaptığınız hataları not alıp bunları çözmeye yoğunlaşıp yeniden başlayın. Gerçekten isterseniz elde edemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur. Unutmayın ki asıl engel içinizdeki kuruntu düşüncelerdir. Onlardan bir an önce kurtulup hayallerinizin peşinden gidin. Kendinizi sevin ve kendinizi güvenin.

Önceki İçerikİngilizce Öğrenmek İçin Uygulayabileceğiniz En Masrafsız ve En Etkili Metotlar
Sonraki İçerikMarvel ve Dc Evrenlerinde Yer Alan Türk Karakterler
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.