Ana Sayfa Sanat Marvel ve Dc Evrenlerinde Yer Alan Türk Karakterler

Marvel ve Dc Evrenlerinde Yer Alan Türk Karakterler

79

Marvel ve DC sinematik evrenleri son günlerde herkesin ilgisini çekmiş durumda. Spider-Man: No Way Home, Shang-Chi ve Venom 2 gibi filmleri bekliyor olmamız da heyecanı en üst seviyeye taşıyor. Vizyona giren filmlerin oldukça başarılı yapımlar olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Bu geniş çizgi roman dünyaları beyaz perdeye taşınırken bazı karakterler gölgede kalabiliyor. Son yıllarda vizyona giren filmlerde pek çok yeni karakterlerle tanıştık. Bu durum akıllarda bir soru oluşmasına sebep oldu. Farklı milletlerden olan süper kahramanlar bulunduğuna göre; Türk kahramanlar da var mı? Sizler için Marvel ve DC çizgi romanlarında bulunan Türk karakterleri listeledim. Gelin göz atalım.

Yeniçeri – Selma Tolon (DC Evreni)

DC Evreninde Yer Alan Türk Karakter Selma Tolon
DC Evreninde Yer Alan Türk Karakter Selma Tolon

DC evreninde bulunan Selma Tolon oldukça güçlü karakterlerden biridir. Selma Tolon Türkiye’de yaşayıp doktorluk yapmaktadır. 17 Ağustos 1999 depremine denk gelir ve bu depremde yaralılara yardım etmeye çalışır. Bu esnada üzerine ev yıkılan ev sonucunda gözlerini bir mağarada açar. Mağarada gezinirken bir kılıç bulur. Bu kılıç normal bir kılıç değildir. Kanuni Sultan Süleyman’a ait olan bu kılıç sihirlidir. Selma Tolan bu kılıcı alınca özel güçlere kavuşur ve bu güçleri insanların yararına kullanmaya başlar. Bazı bölümlerde Adalet Birliği ile bir araya gelir ve onlara yardım eder.


Arabian Knight – Uçan Halı (Marvel Evreni)

Marvel Evreninde Yenilmezler'e Yardım Eden Uçan Halı
Marvel Evreninde Yenilmezler’e Yardım Eden Uçan Halı

Eski masallarda anlatılan ”Uçan Halı” efsanesini pek çoğumuz biliyoruz. Bu efsane Marvel evreninde de yerini almıştır. Fakat ne yazık ki bu karakter hakkında hazırlanmış özel bir hikâye bulunmuyor. Avrupa’da yaşayan Uçan Halı karakteri büyük bir savaşta insanların iyiliği için savaşıyor ve ana karakterlere yardım ediyor. Sonrasında ise kendisine ne olduğu hakkında bir fikrimiz yok. Bir efsaneye göre kurulmuş bir tuzak sebebiyle ölüyor. Bu karakter hakkında daha fazla hikâye yazılmasını isterdik.


Yasemin Söze (DC Evreni)

Sucide Squad Romanında Dead Shot'ın Yerine Geçen Yasemin Söze
Sucide Squad Romanında Dead Shot’ın Yerine Geçen Yasemin Söze

Bir başka DC karakteri ile devam edelim. Yasemin Söze karşımıza ilk olarak Birds of Prey serisinde çıkmıştır. Kendisi çok yetenekli bir keskin nişancıdır. Küçükken babası silah kaçakçılığı yapmış ve kendisi de bundan etkilenmiştir. Blackest Night serisinde de kendisiyle karşılaşıyoruz. Fakat en dikkat çekici hikâyesi Suicide Squad’da olmuştur. Filme yansımasa da çizgi romanlarda Deadshot’ın yerine geçmiş ve ekibe yardım etmiştir. Umarım vizyona girecek olan DC filmlerinde kendisine yer verilir.


Erlik Khan ve Ülgen (Marvel Evreni)

Marvel Evreninde Doctor Strange İle Savaşan Türk Mitolojik Tanrısı Erlik Khan
Marvel Evreninde Doctor Strange İle Savaşan Türk Mitolojik Tanrısı Erlik Khan

Marvel evreninde yer alan bazı karakterler mitolojiden geliyor. Thor, Odin ve Loki gibi karakterler sayesinde bu duruma alıştık diyebilirim. Bu evrende bir de Türk mitolojisinden gelen bir karakter olduğunu biliyor muydunuz? Mitolojide adı geçen tanrılardan olan ve Ülgen ve kardeşi olan Erlik Khan’da Marvel evreninde yer alıyor. Fakat bilinen pek çok karakterin aksine kendisini kötü bir karakter olarak görüyoruz. Ülgen çok büyük bir tanrı olduğu için oldukça güçlüdür. Ülgen’in oğlu Erlik, bu güçleri kullanabilmek ister. Fakat içindeki kötülüğü gören Ülgen ona bu güçleri vermez. Bunun üzerine sinirlenen Erlik Khan cezalandırılarak yerin altına gönderilir. Bu durumu kendine yediremeyen Erlik Khan yerin üstünde yaşayanlara bir savaş açar ve onları yok etmek ister. Dünyayı tehdit eden bu güce karşı koymak için ise Doctor Strange ortaya çıkacaktır. Doctor Strange’in romanlarında Erlik Khan ile karşılaşabilirsiniz.


Türk Süper Kahramanlardan Oluşacak Evren: T-World!

Yeni Türk Süper Kahraman Evreni T-World
Yeni Türk Süper Kahraman Evreni T-World

Son yıllarda ortaya çıkan süper kahraman filmleri ve dizileri sinema severleri etkisi altına almış durumda. Bunun üzerine ülkemizde de bazı süper kahraman esintileriyle karşılaştık. Bunlardan biri de Hakan: Muhafız dizisiydi. Diğer Türk yapımlarından oldukça farklı olan bu diziyi beğenen de oldu, eleştiri yağmuruna tutan da oldu.

Sinema dünyasının yeni bir döneme adım attığını söyleyebilirim. Marvel ve DC gibi uçsuz bucaksız evrenlere bir yenisi daha ekleniyor. Üstelik içerisinde Türk süper kahramanlar olacak. Oluşturulacak olan bu evrenin ismi T-World. Bu evreni anlatan sinema filmleri ve diziler ilerleyen dönemde bizleri bekliyor. İlk dizinin ismi de Altay. Bu evrende tabi ki de yalnızca Türkler olmayacak. Farklı milletlere ve dinlere mensup karakterlerle de karşılaşacağız.

Şuan için planlanan 2 sinema filmi ve 3 televizyon dizisi olduğunu biliyoruz. Bu evrende geçen hikâyelerin diğer sinematik evrenler gibi çoğunluk tarafından beğenilmesini ümit ediyorum. Sinemanın sürüklendiği bu yeni dönemde Türk sinemasının da yeni adımlar attığını görmek oldukça güzel.

Önceki İçerikMeslek Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?
Sonraki İçerikÜnlü Girişimci Elon Musk’ın Bir Günü Nasıl Geçiyor?
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.