Ana Sayfa Sanat Marvel Filmlerini Hangi Sırayla İzlemelisiniz?

Marvel Filmlerini Hangi Sırayla İzlemelisiniz?

196

Marvel filmlerinin son döneme damgasını vurduğunu söyleyebilirim. DC ile olan ezeli rekabetini bütün çizgi roman severler bilir. İtiraf etmeliyim ki ben her zaman Marvel hayranı oldum. DC karakterlerini de severek izlediğimi belirteyim. Son zamanlarda ise filmlerini yenileyerek sinema ve çizgi roman tarihine harika bir giriş yapan Marvel herkesin dilinde. Bu filmler çıkış tarihlerine göre sıralandığında tam olarak hikâye bütünlüğünü sağlamıyor. Benim de hayranı olduğum filmleri hikâye bütünlüğünü sağlayacak şekilde sıraladım. Bu seriye başlamadan önce gelin birlikte bu sıralamaya bir göz atalım.

1. İlk Yenilmez: Kaptan Amerika – IMDb:6,9 (2011)

Bu film Yenilmezler ve Shield dünyasının başlangıç noktasıdır. Hepimizin takdirini kazanmış olan Kaptan Amerika bu filmde doğuyor diyebilirim. Başlarda çelimsiz ve güçsüz olan Steve Rogers karakteri üzerinde daha önce yapılmamış bir deney yapılıyor. Daha sonra ise yeni bir vücuda ve yeni bir hayata kavuşan Steve Rogers Kaptan Amerika olarak kahramanlığa başlıyor. Bu film her zaman heyecanlanmama sebep olmuştur. Yeni bir seriye başlarken kim heyecanlanmaz ki?


2. Demir Adam – IMDb:7,9 (2008)

Gelelim listenin 2. filmine. Birçok Marvel hayranı gibi benim de favori karakterim kesinlikle Demir Adam’dır. Bu filmde Tony Stark’ın uslanmaz bir zamparadan Demir Adam’a dönüşümünü izleyeceğiz. Gece hayatına oldukça düşkün olan Tony, kaçırılıp silah yapmaya zorlanıyor. Buradan kurtulmak için kendisine bir zırh yapıyor. Kurtulur kurtulmaz da yeni icadını mükemmelleştiriyor.


3. Demir Adam 2 – IMDb:7,0 (2010)

İlk filminde herkese gizli kimliğini açıklayan Tony bu filmde kendisine yeni bir düşman ediniyor. Ivan Vanko babasının son isteği üzerine Demir Adamı öldürmek üzere yola çıkıyor. Bir yandan ise devlet Tony’den ürettiği zırhı istiyor. Bütün bunlara Demir Adam’ın cevabı ne oldu peki? İzleyip görmek isteyebilirsiniz.


4. İnanılmaz Hulk – IMDb:6,8 (2008)

Marvel evreninin tanrılarla bile dövüşen sinirli yeşil devini herkes bilir. Bu filmde Hulk’ı bir hastalık gibi gören Bruce Banner’ın ondan kurtulmaya çalıştığını göreceğiz. Fakat kendisinin onu kabullenmesi gerektiğini ve kontrol altına alarak yaşayabileceğini öğrenmesi biraz zor olacak gibi gözüküyor. Sizlere bu filmlerde pek yer almayan bir bilgi daha vermek istiyorum. Bruce Banner Marvel evrenindeki tek Hulk değil. Daha farklı birçok Hulk bulunuyor. Hatta aralarında kadın olanı bile mevcut. Ve hatta bir hikâyeye göre bütün dünya yok olduğunda geriye yalnızca Bruce Banner kalıyor. Bu acıya katlanamayarak kendisini öldürmeye çalışıyor.


5. Thor – IMDb:7,0 (2011)

Odin’in oğlu Thor’u ve onun çekicini bilmeyen yoktur. Çekicinin ismi her ne kadar zor telaffuz edilse de oldukça havalı olduğunda bence hemfikiriz. Bu filmde Thor’un dünyaya gelişini izliyoruz. Asgard’dan dünyaya sürgün edilen Thor güçlerini kaybediyor. Bu güçlere tekrar layık olabilmek ve çekicine kavuşabilmek için bir sürü maceraya atılıyor. Bütün bunlar arasında dünyalı bir kadına âşık oluyor. Karizmatik tanrının yalnızca efsane olmadığını bütün dünya anlamış oluyor.


6. Yenilmezler – IMDb:8,1 (2012)

Bu filmde sıra kahramanlarımızın birleşmesine geliyor. Nick Furry dünyayı tehdit eden düşmanlara karşı kahramanlardan oluşan yenilmez bir ekip kuruyor. Bu ekip dünyayı uzaylı istilasından kurtarıyor. Karadul, Hulk, Iron Man, Thor, Şahingöz ve Kaptan Amerika bu ekibin üyeleri. Amansız bir mücadeleye tanık oluyoruz. Türlerinizin ürpereceğine eminim. Ayrıca Thanos ile ilk defa bu filmde karşılaşıyoruz. Kendisini tam olarak göremesek de küçük bir sahnede yer alıyor.


7. Demir Adam 3 – IMDb:7,2 (2013)

Demir Adam efsanesinin üçüncü filmi ile karşı karşıyayız. Bu film Demir Adam serisinin son filmidir. Ayrıca baştan uyarayım. Eğer ilk iki filmi izlemediyseniz bu filmi izlemeden önce onları izlemeniz kesinlikle daha iyi olacaktır. Tony Stark’ın Pepper Pots ile yaşadığı aşkı burada daha net bir şekilde göreceksiniz. İzlemeye doyamadığımız Demir Adam filmlerinin sonuncusu olan bu filmde Yenilmezler filmlerinden bağımsız konuları göreceksiniz. Diğer filmlere zemin hazırladığı gerçeğini de unutmamak gerekir.


8. Thor: Karanlık Dünya – IMDb:7,0 (2013)

Aralarındaki rekabet ile Marvel evreninde önemli yerleri olan kardeşler Thor ve Loki bu filmde bizleri karşılıyor. Film içerisinde Shield hakkında daha çok bilgi sahibi oluyoruz. Ayrıca Tesseract bu filmde oldukça büyük bir rol oynuyor. Bu filmde bence ana hikâyeyi bağlayan filmlerden birisidir. Tabi ki bu özelliği harika bir fil olduğu gerçeğini değiştirmiyor.


9. Kaptan Amerika: Kış Askeri – IMDb:7,8 (2014)

İki yakın arkadaşın kavgası beni ancak bu kadar üzebilirdi. Bu filmde Steve ve ilk filmden hatırlayacağınız Bucky karşı karşıya gelmek zorunda kalıyor. Ayrıca Shield ve Hydra’nın karşı karşıya gelmesini de heyecanla izliyoruz. Bucky hipnotize edilmiş ve metal koluyla özel bir asker olarak bu filmin kötü adamı olarak gözükebilir. Aslında öyle olmadığını filmin sonunda anlayacaksınız. Lafı fazla uzatmadan bir sonraki filmimize geçelim.


10. Galaksinin Koruyucuları – IMDb:8.1 (2014)

Gelelim listemizin onuncu filmine. Bu film benim en sevdiğim filmler arasında yer alıyor. Çünkü heyecan, aksiyon ve eğlencenin bir arada olduğunu düşünüyorum. Burada galaksinin koruyucuları ekibinin nasıl toplandığına şahit olacağız. Her biri aslında kötü işler yapsa da konu galaksinin kaderi olduğunda birleşerek kötü adamlara derslerini veriyorlar. En sempatik yanlarıyla galaksinin koruyucuları maceralarını izlemeniz için sizleri bekliyorlar.


11. Galaksinin Koruyucuları 2 – IMDb:7,7 (2017)

İlk filminden hemen sonra vizyona giren galaksinin koruyucuları 2 filmi ekibimizi yeni bir maceraya sürüklüyor. Star Lord babasıyla tanışıyor. Ve babasının aslında bir göksel varlık olduğunu öğreniyor. Bunların yanı sıra Thanos’un kızları olan Gamora ve Nebula karşı karşıya geliyor. Bu heyecan dolu hikâyenin sonunda ise sizleri oldukça duygusal bir sahne bekliyor. Ne diyebilirim ki. Galaksinin koruyucuları ekibi favori kahramanlarım arasında yer almaya devam ediyorlar.


12. Yenilmezler: Ultron Çağı – IMDb:7,4 (2015)

Yenilmezler filmlerinin belki de en önemli üyelerinden birisidir. Çünkü filmde daha sonra oldukça fazla duyacağımız Sokovia olayları yaşanıyor. Ekibe yeni üyeler katılıyor. Ve çok güçlü bir düşman ile savaşılıyor. Dünya büyük bir darbe alsa da Yenilmezler buna engel olmak için savaşıyor. Oldukça aksiyonlu ve heyecanlı bir macera bu filmde sizleri bekliyor.


13. Karınca Adam – IMDb:6,3 (2015)

Karınca Adam on üçüncü sırada izlenmesi gereken bir film olarak karşımıza çıkıyor. Marvel veya Yenilmezler ekibi ile henüz pek alakası bulunmayan filmde Karınca Adam’ın doğuşunu izleyeceksiniz. Oldukça sempatik bir karakter olan Scott’ın hapisten çıkıp Hank Pym ile tanışması bu filmin en önemli noktası olacak. Ayrıca yine ufak bir bilgi vermeden geçemeyeceğim. Hank Pym önceden Howard Stark ile çalışmış bir kişi. Howard Stark ise Tony’nin babasıdır.


14. Kaptan Amerika: İç Savaş – IMDb:7,8 (2016)

Gelelim on dördüncü filmimize. Bu filmde kahramanlarımızın arasında gerginlik yaşanacağını baştan belirtelim. Devlet Yenilmezler ekibine imzalamaları için Sokovia anlaşmasını sunuyor. Tony buna olumlu olarak bakıyor fakat Kaptan Amerika aynı fikirde değil. Fikir ayrılığına kapılan ekibimiz kendi aralarında savaşmaya başlıyorlar. Bu filmde Örümcek Adam, Falcon, Vision, Karınca Adam, Kara Panter gibi birçok farklı kahraman kendi tarafını seçerek savaşa katılıyor. Kahramanlarımız bu anlaşmazlığı çözüme kavuşturabilecekler mi göreceğiz.


15. Kara Panter – IMDb:7,4 (2018)

Kara Panter ekibe katılan üyelerden biridir. Babası ölen T’Challa onun yerine geçerek kral olmuştur. Fakat Wakanda isimli gizli krallığı yönetmek kolay değildir. Öncelikle buranın gizli kalması gerekiyor. Çünkü gelişmiş teknolojilerine katkı sağlayan Vibranyum metalini onu kötüye kullanacak olanlardan korumalıdırlar. Bu mükemmel hikâye eminim beğeneceğiniz bir dünyayı sizlere sunacaktır.


16. Örümcek Adam: Eve Dönüş – IMDb:7,5 (2017)

Genç kahramanımız Örümcek Adamın’ın hikâyesine hoş geldiniz. Kendisinin en genç Yenilmezler üyesi olduğunu şimdiden belirteyim. Kendi yaptığı amatör kostümle mahallesini koruyan Peter Parker, Tony Stark ile tanışıyor ve hayatı tamamen değişiyor. Tony Stark kendisini yardım için Berlin’e götürüyor ve tabi ki üstün teknoloji ürünü bir kostüm veriyor. İç Savaş’ta Demir Adam’ın tarafında olan Peter’ın hayatı bu savaştan sonra eski haline dönse de Peter eskisi gibi kalamıyor.


17. Doktor Strange – IMDb:7,5 (2016)

İşinde uzman bir cerrah olan Bay Strange üzücü bir kaza geçiriyor. Bir cerrahın elleri oldukça önemlidir. Doktor bu kazada elleri büyük oranda hasar görüyor. Hayatı mahvolan doktor, yeni şeyler öğrenmek üzere yola çıkıyor. Daha sonra kendisini büyü sanatında uzmanlaşmış olarak görüyoruz. Fakat kendisi Doktor lakabını bırakmıyor.


18. Thor: Ragnarok – IMDb:7,9 (2017)

Gelelim bir diğer Thor filmi olan Ragnarok’a. Burada Thor’u yeni stiliyle görüyoruz. Kendisine oldukça yakıştığını düşünüyorum. İlk defa tanışacak olduğumuz Valkyrie Hulk ve Loki’yi yanına alarak Ragnarok’u önlemeye çalışıyor. Tabi ki bizlere yaslanıp bu harika filmi izlemek düşüyor. Ayrıca bu film Sonsuzluk Savaşı öncesi izlenmesi gereken en önemli filmlerden biridir.


19. Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı – IMDb: 8,5 (2018)

Gelelim bu listenin en önemli filmlerinden biri daha olan Sonsuzluk Savaşı filmine. Öncelikle belirtmem gereken bir şey var. Bu film serinin son filmi olan Son Oyun’un başlangıcı niteliğindedir. Adeta ekranlara kilitlenerek kahramanlarımızın savaşını izleyeceksiniz. Thanos’a karşı verilen amansız savaşın başlangıcı olan Sonsuzluk Savaşı filmi tüylerinizi ürpertecek cinsten bir film. Her sahneyi ayrıntılarıyla birlikte izlemenizi tavsiye ediyorum.


20. Karınca Adam ve Yaban Arısı – IMDb:7,1 (2018)

Karınca Adam’ın ikinci filmi olan bu film komedi oranı biraz daha yüksek bir film diyebilirim. Fakat yanlış anlamayın aksiyon hiç kesilmiyor. Ayrıca bu filmde Yaban Arısı karakterini ilk defa görüyoruz. Karınca Adam ile birlikte savaşarak harika bir macerayı bizlere sunuyor. Bu film Sonsuzluk Savaşı’ndan hemen sonra izlenmeli. Çünkü serinin diğer filmlerinde Karınca Adam çok büyük bir rol oynuyor.


21. Kaptan Marvel – 7,1 (2019)

Birçok insanın Marvel evreninin en güçlü karakteri olarak gördüğü Kaptan Marvel’ın hikâyesini bu film ile öğreneceksiniz. Aslında dünyalı olan Carol Denvers’ın, Nick Fury ile tanışmasının nasıl gerçekleştiğine şahit olacaksınız. Ve dünyanın ilk defa uzayda yalnız olmadıklarını anladığı zamanları izleyeceksiniz. Kaptan Marvel’ın kim olduğunu yeniden keşfetmesini anlatan bu hikâye oldukça heyecanlı diyebilirim.


22. Yenilmezler: Son Oyun – 8,9 (2019)

Gelelim serinin bence en önemli ve en harika filmine. Sonsuzluk Savaşı filminde yaşanan olayları çözmeye çalışan ekibimizin macerasını bu filmde izleyeceksiniz. Thanos’a karşı olan büyük savaşta en önemli film olan Son Oyun filminde bu zamana kadar Marvel evreninde yer alan bütün kahramanları ve yan karakterleri göreceksiniz. Aksiyonla birlikte her tülü duyguyu en derinden hissedeceğinizi buradan belirteyim. Uzun ve harika bir maceraya tanık olacağınız Son Oyun filmi listemizin 22. sırasında yer alıyor. Ve ufak bir ipucu vereyim filmin sonunda gözyaşlarınızı tutamayacaksınız. Mutluluktan mı yoksa üzüntüden mi olduğunu filmi izledikten sonra sizler karar verin.


23. Örümcek Adam: Evden Uzakta

Son Oyun’dan sonra izlemeniz gereken bu film genç kahramanımız Peter Parker’ın hikâyesinin devamı niteliğinde. Güçlerini kontrol etmeyi öğrenen ve büyük işlere bulaşan Peter Avrupa’da harika bir maceraya atılıyor. Eğer Son Oyun hakkında spoiler istemiyorsanız buradan sonrasını okumak istemeyebilirsiniz.Tony Stark’ın ölümünden sonra kendini onun yokluğuna alıştırmaya çalışan Peter yeni kahramanımız Mysterio ile tanışıyor. Ve Tony Stark’ın kendisine bıraktığı mirası ona hediye ediyor. Ayrıca aşk hayatında yeni adımlar da atarak bizlere harika bir hikâye sunuyor. Peter’ın doğru kararlar verip vermediğine filmden sonra karar verelim derim.


Bu uçsuz bucaksız ve macera dolu evrene her zaman hayranlık duymuşumdur. Filmlerinde her türlü duyguyu en derinden hissettiğim Marvel Evreni benim için oldukça özel bir yere sahip. Bu hikâyeyi doğru sırayla izlemek onu anlamak yapmanız gereken en önemli şeylerden biri. Bende sizler için bu harika macera serisini izlemeniz gereken sıraya göre derledim. Mısırınızı hazırlayın arkanıza yaslanın ve tadını çıkarın derim.

Önceki İçerikTarihe Damga Vuran 10 Bilim İnsanı
Sonraki İçerikEvde Yapabileceğiniz İlginç DIY Projeleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.