Ana Sayfa Gündem Marmara Denizi’ni Kaplayan Müsilaj Yani Deniz Salyası Nedir?

Marmara Denizi’ni Kaplayan Müsilaj Yani Deniz Salyası Nedir?

57

Son günlerde gündemden düşmeyen bir konuyu ele alalım istiyorum. Ülkemizin her tarafı ayrı güzelliklere sahip. Denizler de ülkemizin güzellikleri arasında yer alıyor. Fakat son günlerde Marmara Denizi ciddi bir sorunla boğuşuyor. Hatta bu sorun Ege ve Karadeniz kıyılarını da tehdit ediyor. Müsilaj veya deniz salyası ismiyle bilinen bu sorunun sebeplerini ve çözümlerini herkes merak ediyor. Gelin sizler için bunları cevplayayım.

Müsilaj, Deniz Salyası Nedir?

Bazıları için küçük gözükse de deniz içi yaşamı ciddi anlamda tehdit eden bu sorun kapalı denizlerde görülüyor. Marmara denizi de kapalı denizler kategorisinde. Dışardan bakıldığında kirli gözüken denizin üzerine beyaz renkli bir tabaka dikkatleri çekiyor. İşte bu tabakaya verilen isim deniz salyası. Fitoplankton olarak adlandırılan, mikro algler bir denizde çoğaldığında müsilaja sebep oluyor. Aslında denizin üzerinde görünen tabaka mikro alglerin oluşturduğu bir oluşum. Tabi ki bu durumun sebepleri de var. Sebepleri ve yapılması gerekenlerle devam edelim.

Müsilajın Sebepleri Nelerdir?

Doğada ortaya çıkan diğer sorunlar gibi bu sorunun da sebebi tabi ki insanlar ve atıkları. İnsanların denize bıraktığı evsel atıklar ve sanayi atıkları bu durumun başlıca sebepleri arasında yer alıyor. Atık suların denize verilmesi de gösterilen sebepler arasında yer alıyor. Uzmanlar tarafından öne sürülen bir diğer sebep deniz suyu sıcaklıkların yüksek seyretmesi. Yukarıda da bahsettiğim üzere denize bırakılan atıklar bazı mikroorganizmalar için besin değeri taşıyor. Bu besinlerin fazla olması ve deniz sıcaklığının yüksek olması alglerin ve planktonların çoğalmasına sebebiyet veriyor. Sonuç olarak denizin üzerinde gördüğümüz tabaka meydana geliyor.

Deniz Salyası Nelere Sebep Olur?

Öncelikle oldukça kötü bir görüntü ile karşılaştığımızı söylememe gerek olmadığını düşünüyorum. Bunun dışında çevreye kötü kokular yayabiliyor. Ayrıca denizin dibinde yaşayan birçok canlı ve balık bulunuyor. Bu canlıların birçoğu fotosentez yaparak yaşamını sürdürüyor. Yapılan bu fotosentez yalnızca dipte yaşayan canlıları değil neredeyse bütün denizin sağlığını ilgilendiriyor. Çevredeki vatandaşlarla yapılan röportajlarda edindiğimiz bilgiye göre birçok balığın öldüğü de oldukça sık görülmeye başlanmış durumda. Güneş ışıklarının girmesini engelleyen bu tabaka dipteki canlıların fotosentez yapmalarına olanak tanımıyor. Bunun sonucu olarak bu durumun olduğu kıyı şeridindeki denge tamamen bozulabiliyor. Canlılar ölüyor ve denizimiz kirleniyor. Bunun sebebi de büyük oranda insan atıkları.

Çözüm Yolları Neler?

Tabi ki bu durumunda çözüm yolları bulunmuyor değil. Öncelikle denizlere salınan atıkların durdurulması gerekiyor. Doğa her zaman kendi dengesini kurmayı başarmıştır. Bu dengeyi tekrar sağlamak için üzerimize düşeni yapmalı ve denizlerimizi temiz tutmalıyız. Bu durumun oldukça rahatsız edici bir hal aldığı oldukça bilinen bir konu. Çevre ve Şehircilik Bakalığı’nın bu konuya el atacağını tahmin ediyoruz. Ve en yakın zamanda Marmara Denizi’nin eski sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

Denizlerimiz Neden Önemli?

Ülkemiz pek çok doğal güzelliği bünyesinde barındırıyor. Sahip olduğumuz bu hazineye sahip çıkmamız gerek. Denizlerimiz de bunların arasında yer alıyor. Deniz sağlığını destekleyen mikro organizmalar ve deniz içi yaşamlar herhangi bir durumda bozulabiliyor. Buna örnek olarak Marmara Denizini gösterebiliriz. Ufak bir problem bile büyüyerek önüne geçilmesi zor bir hal alıyor. Bu duruma engel olmak tamamen bizlerin elinde. Çevremizi ve denizlerimizi temiz tutmamız gerektiğini unutmamalıyız. Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili. Bu denizleri ve kıyılarını temiz tutarak başlayabileceğimizi düşünüyorum. Herkes üstüne düşeni yaptığı taktirde eminim kısa sürede ciddi sonuçlar elde edebiliriz. Marmara Denizi’ndeki bu durum umarım hepimiz için bir ders niteliğinde olur ve kısa sürede çözüme kavuşur.

Önceki İçerikEvde Uygulayabileceğiniz 10 Etkili Diş Beyazlatma Yöntemi
Sonraki İçerikKarar Vermekte Zorlananlar İçin Starbucks Kahveleri ve Özellikleri
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.