Ana Sayfa Yaşam Kolay Bakılan ve Evinize Renk Katan 10 Bitki

Kolay Bakılan ve Evinize Renk Katan 10 Bitki

10

Doğada bulunan çiçekler kokusu ve görselliği ile her zaman bulunduğu ortamı güzelleştirmiştir. Peki bu doğanın eşsiz güzelliklerini en çok rahat etiğiniz mekana yani evinize taşımak istemez misiniz?  Sizler için evde yetiştirilebilen ve bakımı kolay olan 10 adet çiçek türü hazırladık. Sizlerde hazırsanız buyurun başlayalım.

1. Benekli Begonya

Benekli begonya ılıman olan her ortamda yetişebilir. Çok güzel bir saksı bitkisi olan begonyanın isminden de anlaşılacağı üzere yapraklarında çil gibi dağılmış benekleri vardır. Aynı zamanda çiçek açabilen bir bitki çeşidi olan begonyanın yaprakları çok nazlıdır. Yapraklarına dokunulduğu zaman kurumaya başlar. Bu nedenle nazlı olan begonyanıza lütfen çok dikkatli yaklaşınız.

2. Kara Sevda

Kara sevda, çiçekler arasında en arsız olan bitkidir. Bakımı oldukça kolay olan kara sevda hangi ortam ve şartlar olursa olsun yaşama tutunur. Aşağıya doğru sarkan büyüme yapısıyla biraz sarmaşığı andıran kara sevda, yapraklarının mor tonuyla evinize renk katacak. Saksıda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

3. Ateş Çiçeği

Ateş çiçeği tam bir saksı bitkisidir. Mevsim çiçeği olan ateş çiçeği, bahar ve yaz aylarında kıpkırmızı rengiyle gösteriş yapar ama maalesef sonbahar ve kış mevsimi gelince yapraklarını dökmeye başlar. Eğer kışın kuruyken üzerine poşet geçirir ve güzelce muhafaza ederseniz bahar geldiğinde tekrardan filizlenecektir.

4. Paşa Kılıç Çiçeği

Bazılarımız ‘kılıç çiçeği’ derken bazılarımız da ‘paşa kılıç çiçeği’ demeyi tercih ederler. Kılıç çiçeği, uzun ince ve sivri yapısıyla yeşil renk tonlarının bir arada bulunduğu adeta ben buradayım diye kendini gösteren bir bitkidir. Kılıç çiçeğinizi evde saksınızda yetiştirebilirsiniz, yaz ve kış fark etmeksizin yaşarlar.

5. Aloe Vera Bitkisi

Son zamanlarda özelikle kadınlar arasında oldukça popüler olan bitki: Aloe vera bitkisi ile listemize devam edelim. Bakım ve sağlık ürünlerinde sık kullanılan aleo vera oldukça arsız bir bitkidir ve su vermeyi unutsanız bile her ortamda yaşamaya ve üremeye devam ederler. Direk olarak gün ışığını sevmeyen aleo veranızı evinizin içerisinde bir saksıda yetiştirebilirsiniz. 

6. Fesleğen

Fesleğen, güzel kokusu ve taze yeşilliği ile kalbimizde taht kurmuş bir bitki türüdür. Saksıda oldukça kolay yetişebilen fesleğen, etrafa yaydığı mis kokusuyla hem evinizi ferahlatacak hem de sinekleri bulunduğu ortamdan uzaklaştıracaktır. Fesleğenin taze yapraklarını isterseniz salata veya yemeklerinizin içerisine sos olarak da kullanabilirsiniz.

7. Aslanağzı Çiçeği

Aslanağzı çiçeği her ortamda yetişebilen bir mevsim çiçeğidir. Sümbüle benzeyen yapısı ile etrafını kendisi gibi güzelleştirir ve her yerin mis gibi kokmasını sağlar. Şekli Sümbüle benzemesine rağmen sümbülden daha kolay bakımı ve yetiştirilme ortamı vardır. Aslanağzı çiçeğini evinizin güneş gören her yerinde yetiştirebilir, evinizi daha da güzelleştirebilirsiniz.

8. Karanfil

Karanfilin birçok çeşidi mevcuttur. Daha çok evde yetiştirilebilen çeşitlerinden bazıları uzun ve kısa karanfildir. Kısa karanfil adeta gül gibi açar etrafına nazlı nazlı kokusunu yayar. Uzun karanfil ise boyu en az otuz santimetreyi geçtikten sonra açar. Çiçek açma süresi kısa karanfile göre biraz daha zaman alır ama her iki karanfil çeşidi için beklemeye değer bir manzara ile çiçeğini açar. Bakımı kolay olan karanfili evinizde saksı içerisinde yetiştirebilirsiniz.

9. Aporocactus / Solucan Kaktüsü

Birçok çeşidi bulunan kaktüsün çiçek açanı nadir bulunur. Halk dilinde solucan kaktüs dediğimiz aporocactus uzun, ince ve kıvrılarak büyüme nedeniyle solucan adını almıştır. Kaktüsler bildiğiniz gibi her türlü ortamda yetişirler ama en önemli özelliklerinden birisi; bulunduğu ortam da ki teknolojik aletlerden yayılan radyasyonu emerler bu nedenle bize oldukça faydası vardır. Görsellik olarak sadece uzun, ince, yeşil ve hafif dikenli yapısı yoktur. Aynı zamanda çok güzel de kırmızı renkte çiçek açarlar. Bu güzelliği görmek için evinizde basit bir şekilde yetiştirebilirsiniz.

10. Hüsnü Yusuf Çiçeği

Hüsnü yusuf çiçeği, açtığı çiçeklerinin desenleri ile ünlüdür. Rengarenk açan hüsnü yusuf çiçeği, evinizin ortamını ve havasını değiştirecek sanki farklı bir ortama giriş yapmış gibi hissedeceksiniz. Bakımı oldukça kolay olan bu çiçeği evinizde istediğiniz gibi yetiştirebilirsiniz.


Çiçekçilerde oldukça kolay bulunan bu çiçek türlerini evlerinizde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Sadece çiçek değil yeterli balkon alanınız varsa asma domates ve biber bile yetiştirebilirsiniz. Beton binaların arasında kendinizi sıkışmış hissediyorsanız hemen kendinize birer çiçek alın ve onunla ilgilenin, inanın çok rahatlayacaksınız.   

Önceki İçerikMarvel’ın Beklenen Filmi Black Widow Vizyona Girdi
Sonraki İçerikTürkiye’nin Az Bilinen 10 Koyu
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.