Ana Sayfa İnternet Kişisel Gelişiminize Katkısı Olacak Online Eğitim Siteleri

Kişisel Gelişiminize Katkısı Olacak Online Eğitim Siteleri

64

Günümüzde öğrenmek istediğiniz her şeyi internetten bulabiliriz. Online eğitim döneminde kendimize yeni şeyler katmamız gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca okul derslerinden bahsetmiyorum. Bu dönemde öğrenmek istediğiniz bir enstrüman veya yazılım dili olabilir. Buna benzer dersleri internetteki online kurslardan alabilirsiniz. Sizler için hazırladığım online eğitim sitelerine gelin bir göz atalım.

1. Khan Academy

Bu site yurt dışında oldukça yoğun bir şekilde kullanılıyor. İlk öğretim veya orta öğretim derslerinden programlama derslerine kadar birçok içeriğe sahip. Aklınıza gelen ilk soru yurt dışında olduğuna göre bu dersler İngilizce olarak mı veriliyor olabilir. Bu sitedeki dersler pek çok farkı dile çevriliyor. Bunların arasında tabi ki Türkçe de var. Derslerin yanı sıra öğrenilenlerin pekişmesi için alıştırmalar ve testler de bu sitede bulunuyor. Üstelik bu eğitimlere ücretsiz olarak erişebiliyorsunuz.

2. Udemy

Ülkemizde en çok kullanılan online kurs sitelerinden birisi de şüphesiz Udemy’dir. Bu platform benim de favorilerim arasında yer alıyor. Burada her konuda eğitim ve online kurs bulabilirsiniz. Müzik aletlerinden dil eğitimine yazılım eğitimlerinden video montaja kadar pek çok kurs yükleniyor.

Buradan düşük bir ücretle satın aldığınız eğitimlere ömür boyu erişim izniniz oluyor. İstediğiniz cihazdan izleyebiliyorsunuz. Eğitmenin hazırladığı alıştırmalar varsa bunları da pekiştirmek için kullanabiliyorsunuz. Eğer bir konuda uzman iseniz siz de Udemy’ye kurs yükleyip bunu gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.

3. Coursera

Bu sektördeki en iyi platformlardan biri de kesinlikle Coursera’dır. Yüzlerce eğitim kurumu ile anlaşmalı olması oldukça pozitif bir özelliktir. Dünyanın farklı yerlerinde bulunan birçok üniversite ile anlaşmalıdır ve bu üniversitenin verdiği eğitimlere katılabilirsiniz. Milyonlarca öğrenciye sahip olan bu platform yalnızca okullar ile değil farklı kurumlar ve vakıflar ile de anlaşmalıdır. Yaklaşık 30 farklı dile çevrilen eğitimlerin birçoğu ücretsizdir. Eğer eğitimlerden sertifika almak ve bunu CV’nize eklemek istiyorsanız bir miktar ücret ödemeniz gerekir.

4. Academic Earth

Maalesef herkes istediği üniversiteye gidemiyor. Pek çok insan yurt dışında olan köklü ve başarılı üniversitelerde ders görmek ister. Academic Earth bunu size sunan bir internet sitesidir. Dünyadaki isteyen herkesin kaliteli eğitime ulaşması için kurulan bu site ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu siteye girerek dünyadaki büyük üniversitelerin farklı dallardaki derslerine girebiliyorsunuz. Tıp, mühendislik ve daha pek çok bölüm hakkındaki derslere bu siteden erişebiliyorsunuz.

5. edX

Massachusetts Institute of Technology ve Harvard University gibi iki köklü üniversite tarafından kurulan edX çok kapsamlı bir eğitim platformu olarak karşımıza çıkıyor. Tıpkı Academic Earth gibi engelleri ortadan kaldırarak herkese eğitim vermek gibi değerli bir amacı vardır. Milyonlarca öğrenciye hizmet veren edX birçok köklü üniversitenin diploma programlarını da sunmaktadır. 1900’den fazla farklı bölüme ait dersleri bu siteden alabilirsiniz.

6. Udacity

Yazılım alanına ilginiz varsa bu sitenin ilginizi çekeceğine eminim. Yazılım konusunda güzel eğitimler içeren bu sitede mesleki yazılım ve buna benzer pek çok kursu alabilirsiniz. Bütün dersler ücretsiz değil maalesef. Bazı dersleri belirli bir ücret karşılığında alabiliyorsunuz. Fakat bu sitenin verdiği eğitim sertifikaları global olduğu için bu sertifikayı dünyanın her yerinde kullanabilirsiniz. Yazılımın ve teknolojinin ön planda olduğu ve her geçen gün önem kazandığı bu günlerde kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir sitedir.

7. Masterclass

Bilim ve teknolojinin yanı sıra sanat alanına da değinmek istiyorum. Masterclass sanat dallarında eğitim veren oldukça kapsamlı bir site. Burada resim, müzik veya oyunculuk dersleri alabiliyorsunuz. Enstrüman çalmak veya profesyonel oyunculuk hakkında aldığınız dersler sonunda sizlere sertifika veriliyor. Bu sertifika da global düzeyde. Dünyanın her yerinde geçerli oluyor. Bu site hakkında beni en çok cezbeden şey ise dersi veren öğretmenler. Burada Gordon Ramsey veya Natalie Portman gibi dünyaca ünlü kişilerden eğitim alabiliyorsunuz. Bu kadar iyi bir uygulamanın ücretsiz olmasını tabi ki bekleyemeyiz. Eğitim alabilmek için belirli bir miktarda ücret ödemeniz gerekiyor.

8. Open Culture

Sanat tarihi veya herhangi bir konuda birçok eğitim videosu bulabileceğiniz bir diğer eğitim platformu Open Culture’dır. Burada bulunan videoların yanı sıra test kitapları veya alıştırmaları da kullanabilirsiniz. 1000’den fazla eğitime sahip olan Open Culture online eğitim konusunda köklenmiş sitelerden biridir. Yalnızca video ile değil podcastler ile de eğitim alabilirsiniz.

9. Alison

İş ve pazarlama sektörüne dair eğitimler iş hayatında oldukça faydalı olabiliyor. Alison bu konularda eğitimler sunan farklı bir platform. Yalnızca pazarlama değil birçok farklı konuda eğitimler sunan bu site tamamen ücretsiz. Teknoloji ve sağlık alanlarında da eğitimlere, kurslara katılabileceğiniz bu site ücretsiz olması ve kaliteli eğitim vermesi sebebiyle dünyada en çok tercih edilen online kurs platformları arasında yer alıyor.

10. Google Dijital Garaj

Google tamamen ayrı bir dünya. Bu dünyada kendini geliştirmek isteyenler için en güzel eğitim platformu Google Dijital Garaj’dır. Burada Google servisleri yani Analytics, Adsense gibi konularda eğitim alabiliyorsunuz. Dijital pazarlama çağımızın en önemli sektörlerinden biri haline gelmiş durumda. Bu yönde kendinizi geliştirmeniz sizin için yararlı olabilir. Ücretsiz olarak sunulan eğitimlerin sonucunda sertifika sahibi olabiliyorsunuz.


Dijitalleşen dünyamızda eğitim ve kişisel beceriler oldukça büyük öneme sahip. Kendinizi geliştirmek ve yeni şeyler öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi online eğitim, kurs platformlarını sizler için derleyip toparladım. Evlerimizde uzun zaman geçirdiğimiz bu günlerde kendinizi geliştirmeniz oldukça faydalı olacaktır. Her alanda verilen eğitimler için farklı platformları kullanabilirsiniz. Kahvenizi hazırlayın ve evinizden çıkmadan dünya çapında geçerli eğitimlere katılın.

Önceki İçerikİnternetten Alışverişlerinizde Kullanabileceğiniz Güvenli Ödeme Yöntemleri
Sonraki İçerikOkuyunca Kendinizi Şanslı Hissedeceğiniz 10 İlginç Talihsizlik Öyküsü
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.