Ana Sayfa Yaşam Kişisel Gelişim Nedir ve Nasıl Sağlanır?

Kişisel Gelişim Nedir ve Nasıl Sağlanır?

21

Son dönemlerde evde bolca vakit geçirdik. Bu süreç içerisinde birçok kişinin kişisel gelişimin ne kadar önemli olduğunun farkına vardığını düşünüyorum. Bir insanın kendine yapacağı en büyük iyiliklerden birisinin de bu olduğu su götürmez bir gerçektir. Gelişmeyen insanlar içten içe kendini tüketmeye başlar. Her insan kendi içindeki potansiyelin farkında olmalı ve bunu geliştirmek için elinden geleni yapmalıdır. Bu sayede hem hayattan aldığı keyif artar hem de ilerlediği yolda başarıya kavuşur.

İnsanın Kendini Geliştirmek İçin Yapabilecekleri Nelerdir?

Kendinize Bir Hedef Belirleyin

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız veya bu süreçte neler yapacağınıza karar vermediyseniz ilk olarak bir hedef belirlemenizi öneririm. Herhangi bir hedef belirlediğinizde yollarınızın hep o hedefe çıktığını fark edeceksiniz. Örnek vermek gerekirse; eğer bir araba modeliyle ilgileniyorsanız bütün şehirde aynı model arabayı görmeye başlayacaksınız. Bu arabayı sürekli görmenizin sebebi sayılarının artmasından kaynaklanmıyor. Bilinçaltınız sizi isteğinize doğru yönlendiriyor. Kişisel gelişimi sağlamak için de ilk olarak hedef belirlerseniz, her şeyin çorap söküğü gibi geldiğini göreceksiniz.

Kaynaklarınızı Seçin

Günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolay bir hal aldı diyebiliriz. Kendinizi hangi konuda geliştirmek istiyorsanız bu konu hakkında edinebileceğiniz bilgilere nereden ulaşabileceğinizi seçmelisiniz. İnternet üzerinden videolar izleyebilirsiniz, kitaplar okuyabilirsiniz hatta film bile izleyebilirsiniz. İnsanların yalnızca kitaplardan bir şeyler öğrenebileceğini düşünmüyorum. Tabi ki kitap okumayı eksik etmemelisiniz. Fakat bazen bir film sahnesinden bile çok önemli dersler çıkarabilirsiniz. Veya kitap okurken dikkatiniz dağılıyorsa, eğitim videolarına başvurabilirsiniz. Bu konudaki seçiminiz oldukça önemli. Kendinizi en iyi tanıyan kişi yine sizsiniz. En iyi eğitimi nereden alabileceğinizi de siz bilmelisiniz.

Bir Program Belirleyin ve Sadık Kalın

Bu konu oldukça önemli olduğundan gözlerinizi dört açmanızı tavsiye ederim. Herhangi bir şeye başladığınızda bunun devamlılığının sağlanması çok büyük bir önem taşıyor. Eğer sıkılıyorsanız, az da olsa vakit ayırmaya çalışın. Belirli bir düzen oluşturun ve buna sadık kalın. Arada yapılan kaçamaklar emeklerinizin boşa gitmesine sebep olabilir. Çünkü verdiğiniz bir günlük aranın ardı arkası kesilmez ve hedeflerinize ulaşamazsınız. Bu konuda iradeli olmanızı tavsiye ediyorum. Bu sayede kendinizi kolayca geliştirebilirsiniz.

Kişisel Gelişiminize Katkı Sağlayacak Web Siteleri ve Mobil Uygulamalar

Udemy İle Online Eğitim Alabilirsiniz

Herhangi bir konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız oldukça güzel bir platform olan Udemy’den yararlanabilirsiniz. Pek çok konuda uzmanların eklediği uygulamalı video eğitimler sayesinde kendinizi geliştirmeniz mümkün. Belirli bir ücret karşılığında aldığınız eğitimleri istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Kim bilir belki bir gün siz de seçtiğiniz konuda eğitim videoları çekebilecek bir seviyeye gelirsiniz. Bazen yapılan indirimlerin oldukça cazip olduğunu da belirtmeden geçmeyeceğim.

Cambly İle Dilinizi Geliştirebilirsiniz

Yeni bir dil öğrenmek kendinizi geliştirme konusunda harika bir seçenektir. Öğrendiğiniz yeni diller size hayatınız boyunca fayda sağlayacaktır. Yeni bir dil öğrenmenin en kolay yolu da konuşmaktan geçer. İngilizce öğrenmek için Amerika’da bulunan öğretmenlerle sohbet etme fikri kulağa nasıl geliyor? Bu şekilde hem sıkılmamış olacaksınız hem de İngilizcenizi geliştirerek kendinize faydalı bir şey kazandırmış olacaksınız.

YouTube İle Her Şeye Erişmek Mümkün

Günümüzün en popüler video paylaşım platformu YouTube’da her türlü video bulunuyor. Tabi ki her video profesyonel şekilde hazırlanmayabiliyor. Fakat eminim istediğiniz konuda eğitici videolar bulabilirsiniz. Bulduğunuz videoları izleyerek kendinizi istediğiniz herhangi bir konuda geliştirebilirsiniz. Belirli bir konuda takılı kalmak zorunda değilsiniz. Evde yapabileceğiniz bir şeyler bulabilirsiniz. Veya yalnızca spor yaparak kendinize katkıda bulunabilirsiniz. Bu sayede harekete geçmiş olacaksınız. Unutmayın başlamak bitirmenin yarısıdır.

Kişisel Gelişim ve Motivasyon Filmleri

Şahane Hayat – IMDb: 8,6 (1946)

Yukarıda bahsettiğim üzere kişisel gelişimi sağlamanın yolu yalnızca kitaplardan geçmez. Kendinize bir şeyler katmak aslında hayatın her anında mümkündür. Film izlerken de kendinize bir şeyler katabilirsiniz. Kişisel gelişim filmleri bunun için en güzel seçeneklerden biridir. Gelelim filmimizin konusuna. Bu filmde kendinden umudu kesmiş bir adamın imdadına cennetten gelen bir melek yetişiyor. Kendinden umudu kesmiş dedim çünkü hayatta her şeyin kötü gittiğini düşünen George, kötü bir durumdayken bir kadın ile karşılaşıyor. Bu kadın ona çok güzel bir hediye veriyor. Aslında ne kadar değerli olduğunu göstermek George’un olmadığı bir hayatı ümitsiz iş adamına gösteriyor. Aslında ne kadar değerli olduğunu anlayan karakterimizin motivasyonu ekranlarımızdan bizlere geçebilir şimdiden uyarmalıyım.

Rocky – IMDb: 8,1 (1975)

Rocky Balboa’nın hikâyesi pek çoğunuz tarafından biliniyor. Fakat gerçekten ilham veren bir film olduğu için listeye eklemesem olmaz diye düşündüm. Rocky amatör bir boksördür. Antrenmanlarını yapar ve sıradan bir hayat yaşar. Amerika’da yapılacak olan büyük bir boks şampiyonasının yıldız oyuncularından biri sakatlanır. Bu sebeple maçlara çıkamayacağı açıklanır. Hayatının fırsatını yakalayan Rocky bu turnuvaya bir çaylak olarak katılacaktır. Gerçek azmin ve çok çalışmanın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteren film Rocky oldukça güzel bir motivasyon filmi olarak bizleri karşılıyor.

Steve Jobs IMDb: 7,2 (2015)

Steve Jobs’ın kim olduğunu bilmeyen yoktur. Sıfırdan başlayarak kurduğu şirket Apple, şuan tüm dünya tarafından bilinen ünlü bir marka olmuş durumda. Bu başarının öyküsü biyografi olarak beyaz perdede bizlerle buluşuyor. Adeta ufkunuz açacak cinsten bir film olan Steve Jobs, kendinizi geliştirme yolundayken izleyebileceğiniz filmler arasında yer alıyor. Motivasyonunuz artarken kendiniz için ufak dersler çıkarabilirsiniz. Bir filmden alınacak en büyük faydanın da bu olduğunu düşünüyorum. Aldığınız dersleri hayatınıza yansıtabilirseniz kişisel gelişiminiz için harika bir katkı olacaktır.


Son zamanlarda sıkça gündemimize gelen kişisel gelişim kavramı oldukça geniş bir kavramdır. Kelime anlamından da anlayacağınız üzere insanın kendini geliştirmesi olarak özetleyeceğimiz bu kavram için neler yapabileceğinizi listeledim. Tabi ki bu listeye daha pek çok şey eklenebilir. Umarım kendi kendinizi keşfeder ve sizi bir konuda geliştirecek şeyleri bu listeye ekleyebilirsiniz. Filmler, kitaplar ve eğitim videoları belli bir yere kadar sizlere yardımcı olur. Bu konuda sizlere en çok yardımcı olacak kişi yine sizsiniz.

Önceki İçerikDC Karakterleri ve Öne Çıkan Özellikleri
Sonraki İçerikKavurucu Yaz Sıcaklarında Terlemeyi Önlemenin En Etkili 13 Yolu
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.