Ana Sayfa Yaşam Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Sabah Rutini

Kendinizi Daha İyi Hissetmenizi Sağlayacak 10 Sabah Rutini

90

Sabahları uyandığımızda anlamsız bir şekilde etrafa bakanlardan mısınız? Yoksa ayılıp daha güzel bir gün için kendi rutinlerini uygulayanlardan mısınız? Hangisi olduğunuzu bilemem fakat sizlere sabah uyandığınızda daha parlak ve daha aktif bir gün geçirmek için edinebileceğiniz rutinlerden bahsedebilirim. Haydi gelin başlayalım.

1. Erken Kalkmak

İlk rutinimizin en zor olanı olduğunu söylemek istiyorum. Fakat bunu alışkanlık haline getirdiğinizde ne kadar kolay olabildiğini göreceksiniz! Hatta bir süre sonra alarma bile ihtiyacınız olmadığını fark edeceksiniz. Ayrıca uyanmak ve kalkmak farklı şeylerdir bunu unutmayın. Uyandıktan sonra tekrar uyuyakalmamanızı öneririm. Erken kalktığınızda yapacaklarınızı sığdıracak zamanı elde etmiş olursunuz. Hem de daha dolu bir gün geçirmiş olursunuz. Bence bu en önemli rutinimiz olmalı.


2. Limonlu Su İçmek

Bu benim yıllardır uyguladığım bir rutindir. Öncelikle bir bardak su içerek susuzluğunuzu gideriyorsunuz. Daha sonra üzerine limon sıkarak ister soğuk isterseniz de ılık su döküyorsunuz. Bu şekilde sağlığınızı korumuş olacaksınız. Limonun faydalarının saymakla bitmeyeceğini bildiğinizi varsayıyorum.


3. Kahvaltı Yapın

Bu konuda annelerimiz gibi baskıcı olmayacağımı baştan belirteyim. Çünkü ben de sabahları yalnızca bir fincan kahveyle yetinenlerdenim. Fakat kahvaltı yapma alışkanlığı edinmenizi öneriyorum. Çünkü vücudunuzun enerjiye ihtiyacı olacak. Bu enerji için az da olsa bir şeyler yemenizde fayda var.


4. Gününüzü Planlayın

Başarılı olan insanların neredeyse hepsi erken kalkıp günlerini planlıyorlar. Gün içinde neler yapacağınızı nerelerde olacağınızı listelemeniz oldukça faydalı olacaktır. Kaybedince geri kazanamayacağınız şeylerden biri de zamandır bunu aklınızdan çıkarmayın.


5. Müzik Açın

Bu benim güne keyifli ve enerjik başlamama yardımcı olan etkenlerden birisidir. Sevdiğiniz müzikleri açarak sabah rutinlerinizi keyifli hale getirebilirsiniz. Aynı zamanda daha enerjik hissettiğinizi fark edeceksiniz.


6. Çizgi film veya Eğlenceli Programlar Açın

Bu alışkanlık güne neşeli başlamanıza yardımcı olacak olan bir diğer seçenektir. Kahvaltı yaparken veya egzersiz yaparken göz ucuyla neşenizi yerine getirecek ve sizi çocukluğunuza geri gönderecek olan bu alışkanlık ile keyifle uyanacaksınız.


7. Meditasyon Yapın

Uyandığınızdan emin olduktan sonra ufak bir zamanı kendinize ayırmanızı öneririm. Bu sayede gün içerisindeki karmaşaya atılmadan önce sakince meditasyon yapmak kafanızı dinlemenize ve daha berrak düşünmenize yardımcı olabilir.


8. Egzersiz Yapın

Uykudan yeni uyandığınızda gerinerek kaslarınızı bir güzel açarsınız değil mi? Haydi bunu bir ileri seviyeye taşıyalım. Sabah kalktığınızda eğer vaktiniz varsa bir yürüyüş veya bir koşu harika olabilir. Fakat buna vaktiniz veya yeriniz yoksa odanızın içinde yaptığınız 30 dakikalık bir egzersiz güne harika başlamanıza kesinlikle yardım edecektir.


9. Duş Alın

Benim tercihim kesinlikle soğuk duş almanız. Bu sayede vücudunuz canlanacak ve yeni bir güne hazır olacak. Ayrıca egzersiz yaptığınızı da göz önünde bulundurursak bu duş sizlere harika gelecek.


10. Aynaya Bakın ve Gülümseyin

Her sabah gülümseyerek güne başlayın. Yorucu bir gün olacağını bilseniz bile gülümsemenin insan vücuduna pozitif yönde birçok etkisi bulunmaktadır. Her güne mutlu başlayın. Unutmayın insan mutlu olduğu sürece her şey pozitif yönde ilerleyecektir.


Her sabah yeni bir başlangıçtır. Bu başlangıçları keyifli ve güzel hale getirerek gününüzün güzel geçmesini sağlayabilirsiniz. Beni sabahları daha mutlu ve daha enerjik yapan rutinleri derleyip toparladım. Umarım sizler de faydasını görürsünüz. Şimdiden güzel sabahlar dilerim…

Önceki İçerikDünyanın En Zenginleri Listesi Güncellendi (2020 Yılı Listesi)
Sonraki İçerikMutlaka Denemeniz Gereken 10 Kahve Çeşidi
Merhaba! Ben Yusuf Tercan. 24 yaşında Makine mühendisliği öğrencisi olmakla birlikte Wabizon'un kurucu ortaklarındanım. Aynı zamanda sizlerin okuduğu yazıları oluşturan editör ekibinde yer alıyorum.